• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kék sisakosok Budán is

Hírek Forrás: Népszabadság

A kék sisakosok jártasak a tűzoltóeszközök alkalmazásában, az alpintechnikában, a sérülések ellátásában vagy az újraélesztésben.

Már több mint két és fél éve, hogy a tüzek és balesetek helyszínein megjelennek a kék sisakosok, azaz a tűzoltóság Készenléti Egészségügyi Szolgálata (KESZ). A Fővárosi Tűzoltó Parancsnokság (FTP) 2003 áprilisában hívta életre a KESZ-t, amelynek tagjai tűzoltó-orvosok néven kerültek a köztudatba. Tizennyolc mentőorvos, köztük öt nő és több mentőápoló vállalta, hogy riasztáskor, ha elhangzik a "doktor kilenc" hívójel, a tűzoltókkal együtt vonulnak a helyszínre, hogy azonnal segítséget nyújthassanak a bajbajutottaknak. A kék sisakosok jártasak a tűzoltóeszközök alkalmazásában, az alpintechnikában, a sérülések ellátásában vagy az újraélesztésben. Vonulási idejük megegyezik a tűzoltókéval, a főváros területén átlagosan tizenkét perc sem kell ahhoz, hogy megkezdjék a mentést. Beteget nem szállítanak, de a sérültek állapotát már a helyszínen stabilizálják, mielőtt a mentőszolgálat gondjaira bíznák. Fennállásuk óta, szinte minden hónapban legalább száz esetben riasztották a tűzoltó-orvosokat, akiknek minden negyedik esetben akadt dolguk.

Első teljes évükben, 2004-ben 1236 eseményhez hívták az egységet és 289 alkalommal szükség volt beavatkozásukra is. Egy év alatt 340 bajba jutott állampolgárt és kilenc tűzoltót láttak el. A főváros az eddigi kedvező tapasztalatok alapján továbbra is működtetni akarja a szolgálatot, a Fővárosi Közgyűlés városrendészeti bizottsága szerint érdemes lenne megfontolni újabb egység felállítását. A szolgálat elhelyezése és felszerelése 32 millió forint lenne és további ugyancsak 22 millió forintot kellene áldoznia a fővárosnak a kék sisakos egység működtetésére. A bizottságban ülő városatyák szerint ez legalább olyan jó befektetés volna, mint az első szolgálat felállítása.