• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kevesebb, de erősebb kannabisz az ok

Hírek Forrás: MTI

A shunk okozza az új pszichiátriai megbetegedések negyedét Nagy-Britanniában

A kannabisz egy igen erős változatának gyakori használata okozhatja az újonnan diagnosztizált pszichiátriai betegségek negyedét Nagy-Britanniában - állapította meg egy nagy léptékű, hosszú távú brit kutatás. Nagy-Britanniában mintegy 60 ezren szenvednek olyan tünetektől, többek között hallucinációktól, paranoiás rohamoktól, amelyek a kannabisz egy nagyon erős fajtája, az úgynevezett skunk számlájára írhatók, és több mint 300 ezer fogyasztó él át életében ilyen zavarokat - vélik a tanulmány szerzői.

Azoknál, akik naponta használnak skunkot, ötször akkora a mentális betegségek kialakulásának kockázata, mint azoknál, akik sosem fogyasztottak erős kannabiszt - idézte a The Daily Telegraph online kiadása a Lancet Psychiatry következő számában megjelenő tanulmányt.

A londoni King's College Pszichiátriai, Pszichológiai és Idegtudományi Intézetének kutatói majdnem 800 munkaképes korú brit felnőttet vizsgáltak hat éven át folyó kutatásuk során. Mind a főváros egy déli városrészében laktak, és a résztvevők felét röviddel korábban első ízben kezelték pszichiátriai tünetek miatt.

A hatvanas évek közepe óta ebben a városrészben megkétszereződött a skizofrénia előfordulása. Erős a gyanú, hogy a tendencia mögött a droghasználat áll.

A kannabisz fogyasztása nagyjából negyven százalékkal csökkent az elmúlt évtizedben Nagy-Britanniában, ám a szerek ereje ez idő alatt igen megnövekedett: míg a kender (Cannabis sativa) gyantájából készült hasis THC (tetrahidro-kannabinol) tartalma mintegy négy százalék, addig a skunké eléri a 15 százalékot.

A kutatók arra következtettek, hogy a kannabisz ereje és a használat gyakorisága játszik döntő szerepet a mentális egészségi kockázatok alakulásában.

"Azokhoz képest, akik sosem éltek a kábítószerrel, majdnem kétszeresére nőtt a mentális zavarok rizikója azoknál, akik heti egy alkalomnál ritkábban szívtak skunk erősségű kannabiszt. Akik hétvégeken használták a drogot, azoknál majdnem háromszor akkora lett a kockázat. Akik naponta szívtak erős kannabiszt, azoknál több mint ötszörösére nőtt a pszichiátriai betegségek esélye" - olvasható a tanulmányban.

A kannabisz a leggyakrabban fogyasztott illegális drog Európában, a 15-64 évesek közül 73,6 millióan próbálták ki életükben - derül ki az európai kábítószer-ellenes hivatal (OEDT) legfrissebb jelentéséből.