• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kezdődik a Tudomány Világfóruma Rio de Janeiróban

Hírek Forrás: MTI

A rendezvény világ körüli útja során minden második alkalommal visszatér Budapestre.

Nobel-díjas kutatók, tudományminiszterek, a világ legbefolyásosabb tudományos döntéshozóinak részvételével kezdődik meg vasárnap Rio de Janeiróban a hatodik Tudomány Világfóruma (World Science Forum, WSF).

A WSF vasárnap esti ünnepélyes megnyitóján Pálinkás József, a Magyar Tudományos Akadémia és a WSF elnöke, Jacob Palis, a Brazil Tudományos Akadémia elnöke, a WSF társelnöke, Gordon McBean, a Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU) elnöke és Irina Bokova, az UNESCO főigazgatója köszönti a résztvevőket. Az eseményen beszédet mond Dilma Rousseff, brazil államfő és Sergio Cabral, Rio de Janeiro szövetségi állam kormányzója is. Áder János köztársasági elnök videoüzenetben üdvözli a résztvevőket - olvasható a Magyar Tudományos Akadémiának (MTA) az MTI-hez pénteken eljuttatott közleményében.

Az MTA szakmai támogatásával megrendezett idei fórum Tudomány a fenntartható fejlődésért címmel hat plenáris és tizenkét tudományos, illetve parlamenti szekcióban tárgyalja a világ előtt álló legnagyobb globális kihívások tudományos megoldásait.

A fórumon résztvevő kutatók és tudománydiplomaták a tudományetika, az oktatás és az innováció átfogó kérdésein túl a vízgazdálkodás, a bioenergia, a fenntartható gazdálkodás, illetve az elöregedő társadalom kérdéseire is felhívják a figyelmet.

A Magyar Tudományos Akadémia által életre hívott World Science Forum, amelyet 2003 óta kétévente Budapesten rendeztek meg, az egyetlen olyan tudományos rendezvény, amelyen a világ tudományos szervezetei párbeszédet folytatnak a társadalommal és a politikai döntéshozókkal a tudomány szerepéről, felfedezéseinek etikai, környezeti, gazdasági, szociális és kulturális szempontjairól - hangsúlyozzák a közleményben.

Emlékeztetnek arra, hogy Pálinkás József kezdeményezésére 2013-tól kezdve négyévente egy-egy Európán kívüli helyszín ad otthont a találkozónak. Az idei brazíliai fórum a 2012-es Rio+20 ENSZ-csúcstalálkozón megfogalmazott célkitűzések jegyében a fenntarthatóság környezeti, gazdasági és társadalmi szempontjaiból vizsgálja az egyenlőtlenségek szerepét, a tudománypolitika és a kormányzás feladatait, valamint a tudományos kutatás etikai kérdéseit.

A Brazil Tudományos Akadémia által rendezett találkozó előkészítésében a Magyar Tudományos Akadémia mellett a WSF társszervezői és partnerei - az ENSZ Nevelésügyi, Tudományos és Kulturális Szervezete (UNESCO), a Nemzetközi Tudományos Tanács (ICSU), az Európai Akadémiák Tudományos Tanácsadó Testülete (EASAC), valamint az Amerikai Tudományfejlesztő Társaság (AAAS) - is részt vettek.

A rendezvény a 2011-es, budapesti WSF-hez hasonlóan zárónyilatkozat kibocsátásával zárul.