• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kína kitart a szeletív abortusz tiltása mellett

Hírek Forrás: MTI

Kínában fellépnek a magzatok nemének külföldön történő megállapítása ellen.

Kína meg fogja akadályozni azoknak a vérmintáknak a külföldre küldését, amelyek a magzatok nemének megállapítását szolgálják - közölte az állami családtervezési főhatóság. Az újszülöttek között a nemek aránytalansága, illetve annak következménye a világon Kínában a legsúlyosabb - hangsúlyozta a testület közleményében.

A nemzeti egészségügyi és családtervezési bizottság szerint bevett gyakorlattá vált, hogy várandós nők ügynökségek közvetítésével külföldön állapíttatják meg a magzat nemét, és az eredménytől függően vállalják a gyermeket. Emiatt még súlyosabbá vált a nemek aránytalansága a világ legnépesebb országában. Kínában köztudottan hagyományosan a fiúgyermeket részesítik előnyben.

A szóban forgó ügynökségek az interneten hirdetik magukat, és házhoz mennek, ahol megbízottjuk vért vesz, majd azt postára adják, vagy futárral külföldre küldik. A hivatal hangsúlyozta, ellenőrizni fogja az online reklámokat és az internetes keresőkben blokkolni fogja azokat a találatokat, amelyek e témakörben ajánlanak szolgáltatást. Az ezzel foglalkozó, illegálisan működő ügynökségek "földalatti hálózatára" a hatóságok le fognak csapni, az érintettek pedig súlyos büntetésre számíthatnak.

A kereslet a szolgáltatásra nagy, mivel Kínában a magzat nemének megállapítása csaknem 20 éve törvénybe ütköző cselekmény. A több mint három évtizedes egykepolitika egyik vadhajtása és egyben a törvény megszületésének háttere éppen a szelektív abortuszok elterjedése volt.

A hivatal friss adatai szerint 2014 végén a lakosság száma elérte az 1,36 milliárd főt. A nemek közötti arányokat tekintve a korábbi évekhez képest közeledtek ugyan a számok és 100 nőre 105 férfi jut, ám az újszülötteknél 100 lányra körülbelül 116 fiú esik, messze több mint a világátlag, amely 103 és 107 között van.

Kínai társadalomkutatók már évek óta arra hívják fel a figyelmet, hogy a nemek közti súlyos aránytalanság, a nőtlen, pár nélkül maradó férfiak számának növekedése kedvezőtlen hatással lehet a társadalmi stabilitásra, következményeként például növekedhet az erőszak. Hivatalos előrejelzések és becslések szerint 2020-ra több mint 30 millió kínai férfinak lesz gond társat találni.