• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Kiosztották az Egészségértés Díjakat

Hírek 2024.11.21 Forrás: AIPM - Weborvos
Kiosztották az Egészségértés Díjakat

AIPM: Sugárterápiára felkészítő képregény és örökbefogadást elősegítő program - hiánypótló kezdeményezéseket díjaztak.

Különleges programok nyerték el idén az Egészségértés Díjat: vannak, akik gyerekek tanulását segítik a kórházi kezelések alatt, vagy a kórházakban hagyott és örökbefogadásra váró újszülöttekre hívják fel a figyelmet, de kalandfüzet is készült a sugárterápiára vágyó gyerekeknek. Idén hat hiánypótló kezdeményezés kapott díjat az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM) pályázatán, tudatta az egyesület közleményében. A díjra bárki nevezhetett, aki újdonságot hozott létre az egészségértés területén. A lakosság egészségi állapotában javításához és a megelőzéshez szükség van arra is, hogy a mindenki tisztában legyen a legfontosabb egészséget érintő kérdésekkel, ezt segíti elő évek óta az AIPM kezdeményezése. 

Idén is meghirdette az Egészségértés Díjat az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesülete (AIPM), amely a leginnovatívabb, az egészségértést támogató kezdeményezéseket díjazza. A pályázatra október 28-ig jelentkezhetett bárki, aki az egészségértés területén újdonságot hozott létre, legyen az egyéni pályázó, civil szervezet, helyi közösség vagy egészségügyi intézmény. Az évek során olyan projekteket díjaztak már mint például a Mélylevegő Projekt, amelynek elsődleges célja az innovatív egészségügyi tudománykommunikáció által a magyar lakosság mentális egészségi műveltségének javítása, illetve az ingyenes, hazai szinten egyedülálló Semmelweis Help alkalmazás. 

„A betegségek megelőzéséhez, kezeléséhez nagy szükség van arra is, hogy a lakosság szintet lépjen az egészségértés területén. Ez gyakorlatban azt jelenti, hogy az emberek milyen szinten, mennyire mélyen képesek az egészségükkel kapcsolatos információkhoz hozzájutni, azokat megérteni és alkalmazni. Az egészségértési képességek fejlesztésével egészségesebb és a prevenciót hatékonyan alkalmazó társadalmak jöhetnek létre” - mondta dr. Szalóki Katalin, az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének igazgatója. 

Hiánypótló megoldások

Éppen ezért hozta létre még évekkel ezelőtt az AIPM az Egészségértés Díjat, amelyre idén több mint 70 pályázat érkezett be, és több kategóriában hirdetett győztest a szakmai zsűri. 

Az ifjúsági kategóriában az Amigos a Gyerekekért Alapítvány pályázata, az „Amigók a kórházban – Nyelvtanulás, egészségértés és barátság gyógyító ereje” lett a befutó. Az alapítvány önkéntes egyetemisták közreműködésével összesen húsz kórházban hetente ötven alkalommal nyújt segítséget játékos nyelvtanulással, kreatív foglalkozásokkal és társaság biztosításával a krónikus betegségben szenvedő gyermekeknek, hogy a kórházi időszak alatt nem maradjanak le a tanulásban. 

Szintén díjat kapott a sugárkezelés előtt álló gyermekek pszichés felkészítését célzó „Bátor küldetésfüzete” című pályázat a társadalmi kategóriában. A Dr. Fröhlich Georgina által vezetett kezdeményezés célja, hogy enyhítse a sugárterápiára váró gyermekek szorongását egy kalandként átélhető, interaktív küldetésfüzettel. Bátor, a képregény hőse, és a hozzá kapcsolódó feladatok segítenek a gyermekeknek megérteni a kezelés folyamatát és megszokni a kórházi környezetet. 

Az intézményi kategóriában a zsűri a Magyar Rákkutatás és Molekuláris Patológia Alapítvány átfogó, online ismeretterjesztő és edukációs programját találta a legjobbnak. A program három fő eleme – a Rákkutatók Podcast, a Rákkutatók Vlog és a RÁKelTÉRÍTŐ Podcast – különféle nézőpontokból világítja meg a daganatos betegségek kezelésének lehetőségeit, mindezt elérhető és érthető módon. 

Közönségdíjas lett az „Életmódod legyen a gyógyszered! – Életmódorvosi program a krónikus betegségek megelőzésére” című projekt, amelynek keretében a Prima Medica EgészségHálózat az életmódhoz kötődő egészségkockázatok azonosítására és csökkentésére irányul, személyre szabott felméréssel és szakértői csapattal (életmódorvos, dietetikus, mozgásterapeuta, pszichológus). 

Az AIPM különdíját az Örökké Haza projekt kapta meg, amelynek célja a kórházban hagyott és örökbefogadásra váró újszülöttek támogatása, valamint a társadalom érzékenyítése ezen sérülékeny csoport iránt. Az AIPM szakmai együttműködést ajánlott fel a Budapesti Orvostanhallgatók Egyesületének. Ez a szervezet a védőoltások fontosságára és az antibiotikumok helyes használatára fókuszálva iskolákban és közösségi helyszíneken szerveznek oktatásokat és világnapi kampányokat, interaktív játékokat előadásokat, amelyek egyúttal a tévhiteket is igyekeznek eloszlatni.