• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

KórházSuli: személyre szabott esély a gyerekeknek

Hírek 2019.03.29 Forrás: MTI
KórházSuli: személyre szabott esély a gyerekeknek

Az ellátórendszer hiányosságai miatt a beteg gyerekek tanuláshoz való joga esetlegesen vagy nem érvényesül.

Ingyenes digitális képzésben részesülhetnek a tartósan beteg gyerekek tanárai a KórházSuli program keretében - közölte Tóthné Almássy Monika, a KórházSuli Alapítvány alapító-vezetője pénteken sajtótájékoztatón, Budapesten.

A KórházSuli öt évvel ezelőtt azért jött létre, hogy középiskolások és egyetemisták bevonásával egyedi képzési rendszerben segítse a beteg gyerekek oktatási és szociális rehabilitációját.

Tóthné Almássy Monika a programban részt vevő Eötvös József Gimnáziumban azt mondta: a tartósan beteg gyerekek életéből sok esetben kimarad a tanulás, emiatt nem fejlődnek képességeik, ami szorongáshoz, önértékelési problémákhoz vezethet, és egy idő után nem szívesen mennek vissza az iskolába. Ennek megelőzésére a KórházSuli hidat épít az iskola és a kórház között az önkéntes diákok személyes mentorálasa, közösségépítés - kiállítások, táborok, koncertek szervezése - és az interaktív tananyagok által - tette hozzá.

Rámutatott: törvény mondja ki, hogy a beteg gyerekeknek joga van a tanuláshoz, és az anyaiskolának heti tíz órában kellene tanítani a diákokat. Az ellátórendszer hiányosságai miatt ez az alapvető jog azonban esetlegesen vagy nem érvényesül. Megjegyezte: a közeljövőben ombudsmani vizsgálat is indul azzal kapcsolatban, hogyan érvényesül a beteg gyerekek tanuláshoz való joga.

A pedagógusok továbbképzése mellett az alapítvány céljai közé tartozik a teljes oktatási rehabilitációs folyamat támogatása és szakmai információs anyagok összeállítása - tudatta Tóthné Almássy Monika.

Velkey György, a programban részt vevő Bethesda Gyermekkórház főigazgatója hangsúlyozta: az oktatás és az egészségügy összekapcsolását nehéz kialakítani Európa-szerte, mivel a kórházakban lehetetlen a szokásos iskolai, oktatási struktúrát felépíteni. 

A beteg gyerekek egészségügyi állapotára és előzetes tudására adaptált innovatív, rugalmas és személyre szabott oktatási anyagok által a KórházSuli olyan megoldást kínál a kórházban fekvő gyerekeknek, ami túllép a merev iskolai rendszeren - fűzte hozzá Velkey György.

A KórházSuli eddig 18 kórházban, 1500 önkéntes segítségével több mint 400, betegsége vagy balesete miatt az oktatásból tartósan kimaradó gyermek felzárkózását és visszailleszkedését segítette.