• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus: a legfrissebb hírek a nagyvilágból

Hírek 2021.07.03 Forrás: MTI
Koronavírus: a legfrissebb hírek a nagyvilágból

Újabb járványhullámtól tart a németek többsége, Romániában a 80 év felettiek negyede sem kapta meg a védőoltást

Újabb járványhullámtól tart a németek többsége

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) terjedésének gyorsulásától, újabb járványhullámtól tart a német lakosság többsége egy pénteken ismertetett felmérés szerint. A Die Welt című lap és az ARD országos köztelevízió megbízásából készített közvélemény-kutatás szerint a lakosság 62 százaléka tart attól, hogy a következő hetekben ismét jelentősen emelkedik a fertőződések száma.

Azt is kimutatták, hogy a németek majdnem kétharmada, 64 százaléka aggódik a SARS-CoV-2 fokozottan fertőzőképes új változatainak terjedése miatt. Ugyanakkor az aktuális járványhelyzetet a lakosság többsége kedvezőnek ítéli. Ezt mutatja, hogy alig minden negyedik ember, a lakosság 27 százaléka tart attól, hogy elkapja a vírust vagy megfertőződik valaki a családjában. Ez ugyanúgy viszonylag alacsony arány, mint egy évvel korábban, a járvány első hullámának levonulása után, amikor a németek 28 százaléka tartott a fertőzéstől.

Németországban május eleje óta gyengül a vírus alfa nevű, korábban britnek is nevezett, B.1.1.7-es jelzésű változatának szétterjedése révén kibontakozott harmadik járványhullám, amely alacsonyabban tetőzött, mint a kevésbé veszélyesnek tartott vírusvariánsok által okozott második hullám. A járvány enyhülése a korlátozások és szezonális időjárási hatások mellett az oltási kampánynak tulajdonítható.

Naponta átlagosan nagyjából 715 ezer - másodpercenként 8 - adagot adnak be a vírus okozta betegség (Covid-19) elleni védőoltásokból. Legalább egy adagot a lakosság 55,6 százaléka - 46 249 449 ember - kapott. Teljes oltással a lakosság 37,9 százaléka - 31 487 487 - ember rendelkezik.

Azonban a  delta nevű változat egyre inkább kiszorítja az alfát. A Robert Koch országos közegészségügyi intézet(RKI) becslése szerint már nagyjából minden második fertőződés a B.1.617.2 megjelöléssel is nyilvántartott, korábban indiainak nevezett delta változatnak tulajdonítható. Az erősen fertőzőképes új variáns előretörése megnehezíti a védekezést, és azzal jár, hogy az oltási kampány haladása ellenére még hónapokig fenn kell tartani az alapvető fertőzéshigiéniai óvintézkedéseket, így a közösségi maszkviselést és a társas távolságtartást - figyelmeztet az RKI.

A vírus egyelőre mind inkább visszaszorul. Ezt jelzi az intézet pénteki kimutatása is, amely szerint az az utóbbi 24 órában 649 fertőződést szűrtek ki tesztekkel, csaknem 20 százalékkal kevesebbet az egy héttel korábbi 774-nél. Az új regisztrált fertőződésekkel együtt 3 729 682 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t. A Covid-19-cel összefüggésben egy nap alatt 69 halálesetet regisztráltak, a járvány áldozatainak száma így 91 007-re emelkedett.

Romániában a 80 év felettiek negyede sem kapta meg a védőoltást

Romániában a 80 év feletti korosztály alig 22,4 százaléka kapott legalább egy adag koronavírus elleni oltást, de az országos átlag sem sokkal haladja meg a beoltható lakosság 28 százalékát - derült ki az oltási kampányt koordináló országos bizottság (CNCAV) által pénteken közölt korosztályokra bontott adatokból.

Romániában az oltáskampány első hónapjában az egészségügyi alkalmazottakat, majd az áprilisig tartó második fázisban - a kiemelt társadalmi rétegek mellett - a 65 év felettiek oltották, az immunizációra azonban kizárólag az internetes előjegyzési portálon lehetett feliratkozni. Áprilistól már bárki feliratkozhatott az oltásra, június eleje óta pedig már előjegyzés nélkül jelentkezhetnek koronavírus elleni oltásra az emberek Romániában.

Az országban így nem a súlyos szövődmények által veszélyeztetett legidősebb, hanem a nyugdíjazáshoz közeledő vagy frissen nyugállományba vonult, hatvanas éveiben járó korosztály vezeti az átoltottsági statisztikát 37 százalékkal. Az országos átlagot meghaladó, 34 százalékban oltatta be magát az ötvenes és hetvenes korosztály, illetve a negyvenesek (29,9 százalék). A huszonévesek (23 százalék) és harmincasok (26,6 százalék) átoltottsága átlag alatti.

A 19,3 millió lakosú Romániában eddig 4 millió 735 ezer ember kapott legalább egy adag oltást, ami a beoltható, 12 év feletti lakosság 28,2 százaléka. Az utóbbi héten átlagosan már csak kilencezerrel emelkedett naponta a beoltottak száma, ami a májusi immunizációs ritmus negyedét sem éri el.

Az európai uniós átlagtól messze elmaradó átoltottsági adatok ellenére Romániában továbbra is visszaszorulóban van a járvány, amit egyes szakemberek azzal magyaráznak, hogy az immunizációban a fertőzési gócpontoknak számító nagyvárosok járnak az élen, az aktív korosztályok átoltottsága pedig nem marad el az idősekétől.

A pénteki jelentés szerint az utóbbi napon 37-tel emelkedett a beazonosított fertőzöttek száma és egy koronavírusos beteg halt meg. Az utóbbi két hétben napi 56 új fertőzés, illetve öt haláleset számított átlagosnak.

A horvát kormány oltási igazoláshoz kötné az állami támogatásokat

A horvát kormány a továbbiakban oltási igazoláshoz kötné a koronavírus járvány-okozta gazdasági károk enyhítésére szánt állami támogatásokat a vállalkozók számára - közölte Davor Bozinovic horvát belügyminiszter, a válságstáb vezetője a testület pénteki sajtótájékoztatóján. Az erről szóló tárgyalásokat a jövő héten kezdik meg az illetékes minisztériumok a szakszervezetekkel - tette hozzá.

Vili Beros egészségügyi miniszter szerint a szolidaritásnak kölcsönösnek kell lennie. Kiemelte: a kormány nagy erőfeszítéseket tett annak érdekében, hogy megmentse a munkahelyeket, és megőrizze a vállalatok likviditását. "Elvárjuk, hogy azok, akik részesültek a támogatásokban, nem azt mondom, hogy viszonozzák a szívességet, de legalább járuljanak hozzá ahhoz a kollektív erőfeszítéshez, amely a válságból való kilábalást szolgálja" - húzta alá. A válság elején nem volt válasz a járványra, de most van, ez pedig az oltás - mondta.

A szakszervezetek elfogadhatatlannak tartják a kormány "ötletét".  A független horvát szakszervezetek egyesülete (SSSH) közleményében azt írta: "addig, amíg az oltakozás önkéntes, megakadályozni a juttatásokat azon munkavállalók számára, akik nincsenek beoltva, cinikus tett és a felelősség áthárítása, valamint táptalaja a diszkriminációnak".

A válságstáb további enyhítésekről is döntött: azok számára, akik olyan rendezvényeken vesznek részt, amelyek digitális uniós COVID-igazoláshoz kötöttek, senkinek nem kell maszkot viselnie.

Az elmúlt 24 órában 92 új fertőzöttet azonosítottak az országban, amivel a járvány kezdete óta az új típusú koronavírussal megfertőződöttek száma meghaladta a 359 ezret. A vírus okozta betegség (Covid-19) szövődményeinek következtében három új beteg halt meg, így a járvány halálos áldozatainak száma 8212-re emelkedett. Kórházban jelenleg 139 beteget ápolnak, közülük 13-an vannak lélegeztetőgépen.

A valamivel több mint négymilliós Horvátországban eddig 1 494 731-en kaptak védőoltást, közülük 1 106 659-en már a második adagot is. Ez a felnőtt lakosság 44, illetve 32,5 százaléka.

A szomszédos Szlovéniában péntekre 25 új fertőzöttet jegyeztek fel, és ezzel a járvány kezdete óta azonosított fertőzöttek száma meghaladta a 256 ezret. Az elmúlt napon egyetlen beteg sem halt meg, így a járvány halálos áldozatainak száma 4743 maradt. A koronavírusos betegek közül 64-en vannak kórházban, 16-an közülük intenzív osztályon.

A valamivel több mint kétmillió lelket számláló Szlovéniában védőoltást eddig 817 398-an kaptak, közülük 683 921-en már a második adagon is túl vannak. Ez a felnőtt lakosság 47, illetve 39 százaléka.

Janez Poklukar szlovén egészségügyi miniszter pénteken ismét oltakozásra buzdított. Mint mondta, a jó járványügyi adatok hamis biztonságérzetet adnak. " A delta variáns a közvetlen közelünkben van, nehéz helyzettel kell szembenéznie Portugáliának és Nagy Britanniának" - mondta, hozzátéve: az egyetlen módja annak, hogy őszre kinyissanak az iskolák és az olyan ágazatok, mint a turizmus és a vendéglátás tovább működjön, ha mindenki beoltatja magát.