• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Koronavírus: a legfrissebb hírek a nagyvilágból

Hírek Frissítve 2021.09.04 Forrás: MTI
Koronavírus: a legfrissebb hírek a nagyvilágból

Új-Kaledóniában kötelezővé teszik a nagykorúaknak az oltást, Angliában stagnált, Skóciában megugrott a fertőzöttek száma.

Szlovéniában szinte mindenhol kötelező lesz a védettségi igazolvány

Hétfőtől szinte minden ágazatra kiterjeszti a kormány a koronavírus elleni védettségi igazolást - jelentette be szombaton Janez Poklukar egészségügyi miniszter.

Kiemelte: minden olyan személynek rendelkeznie kell oltási vagy gyógyultsági igazolással, illetve negatív teszttel, aki közvetlen kapcsolatba lép más személyekkel, olyan intézményben dolgozik vagy olyan tevékenységet folytat, ahol fennáll a vírus terjedésének veszélye.

Ilyen az egészségügy, az oktatás, a szociális ellátás, a kiskereskedelem, a különböző szolgáltatások, a kulturális és vallási tevékenyégek, de a sport is - tette hozzá. Kivételt képez a sürgősségi ellátás, a béke és a közrend fenntartása, valamint a katasztrófavédelem.

Szlovéniában újra kötelező lesz a maszk viselése is nyílt térben, amennyiben nem tartható be a másfél méter távolság.

Az új intézkedések bevezetését a járvány gyorsuló terjedésével magyarázta a kabinet.

Ljubljana a jövő héten fogadja el azt a rendeletet is, amelyben az intenzív osztályon kezelt betegek számának alakulásától teszi függővé az új korlátozások bevezetését.

Szombatra 710 új koronavírus-fertőzöttet szűrtek ki. A vírus okozta Covid-19 betegség szövődményeiben az elmúlt napon két beteg halt meg. A koronavírusos betegek közül 189-en vannak kórházban, 44-en intenzív osztályon.

A valamivel több mint kétmillió lakosú Szlovéniában eddig 1 001 742-en kaptak védőoltást, közülük 915 637-en már a második adagon is túl vannak. Ez az oltásra jogosult lakosság 47, illetve 43 százaléka.

A szomszédos Horvátországban az elmúlt 24 órában 882 új esetet azonosítottak, így a járvány kezdete óta a SARS-CoV-2 koronavírussal fertőzöttek száma meghaladta a 377 ezret. A vírus okozta Covid-19 betegségben az elmúlt napon hét beteg halt meg, ezzel a járvány halálos áldozatainak száma 8362-re emelkedett. Kórházban 469 beteget ápolnak, 59-en vannak lélegeztetőgépen.

A valamivel több mint négymillió lelket számláló Horvátországban eddig 1 738 722-en kaptak védőoltást - a jogosultak 42,8, a felnőtt lakosság 51,4 százaléka -, közülük 1 628 334-en már a második adagot is.

Angliában stagnált, Skóciában megugrott a fertőzöttek száma

Angliában jórészt stagnált, Skóciában ugyanakkor jelentősen megugrott a koronavírus-hordozók száma a brit statisztikai hivatal (ONS) pénteken ismertetett legfrissebb becslése szerint. A járvány terjedési sebességét mérő R reprodukciós ráta ugyanakkor valamelyest csökkent az elmúlt héten Angliában.

A brit kormány mellett működő oltásügyi és immunizációs vegyesbizottság (JCVI) péntek este ismertetett ajánlása szerint a 12-15 éves korosztály tagjai közül csak a krónikus betegségekkel küszködőket kellene beoltani a koronavírus elleni vakcinákkal.

A statisztikai hivatal széleskörű lakossági próbaszűrésekre alapuló számításai szerint Angliában - az Egyesült Királyság messze legnépesebb országában - jelenleg 766 100 lehet a koronavírus-fertőzöttek száma. Ez azt jelenti, hogy Angliában minden 70 emberre jut egy fertőzött, vagyis a lakosság hozzávetőleg 1,41 százalékának szervezetében van jelen a koronavírus. A statisztikai hivatal egy héttel ezelőtti hasonló modellszámítása 756 900 angliai fertőzöttet valószínűsített; ez a teljes angliai lakosságon belül 1,39 százalékos fertőzöttségi aránynak felelt meg.

Skóciában ugyanakkor az ONS által múlt pénteken kimutatott 36 700-ról 69 500-ra emelkedett a vírushordozók valószínűsíthető száma. Ez azt jelenti, hogy a skót lakosságon belül 75 ember közül egy tekinthető fertőzöttnek az egy hete mért 140:1 arány után. Skóciában így a fertőzöttek aránya 0,70 százalékról egy hét alatt 1,32 százalékra emelkedett. A skót kormány az utóbbi napokban több felhívásban is kérte a fiatalokat, hogy adassák be maguknak a koronavírus elleni oltást, mivel az új fertőződéses esetek kétharmadát a 40 év alatti korosztályban észlelik, és a Covid-19 betegség miatt kórházi kezelésre szorulók 30 százaléka is ebből a korcsoportból kerül ki.

A JCVI pénteken ismertetett, az Egyesült Királyság egészére érvényes ajánlása szerint ugyanakkor a 12-15 éves korosztály tagjai közül csak azokat lenne érdemes beoltani, akik meghatározott krónikus alapbetegségekkel küszködnek, és emiatt nagyobb a veszélye annak, hogy koronavírusfertőzés esetén súlyosan megbetegszenek. Az oltásügyi bizottság állásfoglalása szerint az egészséges 12-15 éves gyerekek esetében csekély a koronavírusfertőzésből kialakuló súlyos betegség kockázata, így ebben a korcsoportban a koronavírus elleni oltás tömeges alkalmazásának potenciális előnyei is csekélyek. A testület szerint a gyerekek nagyon nagy többsége tünetek nélkül vagy enyhe tünetekkel, kezelés nélkül átvészeli a SARS-CoV-2 koronavírus okozta fertőzést.

A brit kormány készenléti helyzetekben működő tudományos tanácsadó testületének (SAGE) legfrissebb, ugyancsak pénteken ismertetett friss számításai szerint az R reprodukciós ráta Angliában valamelyest csökkent: jelenleg 0,9 és 1,1 között jár. Ennek elsődleges jelentőségét az adja, hogy a becslési sáv alsó értéke hónapok óta először a kritikus 1-es szint alá süllyedt. Az új becslés azt mutatja, hogy tíz fertőzött átlagosan 9-11 másik embernek adja át a koronavírus-fertőzést, vagyis ha a becslési sáv két szélsőértéke közül az alsó az igaz, akkor a koronavírus-járvány angliai terjedési üteme lassul.

A SAGE számítási módszertana szerint a 0,9-1,1 közötti R ráta azt jelenti, hogy az újonnan bekövetkező koronavírus-fertőzések száma Angliában minden egyes nap 2 százalékos csökkenés és 2 százalékos emelkedés között járhat. A vizsgált angliai térségek közül sehol nem haladja meg az 1-et az alsó becslési szint. A helyzet Londonban a legkedvezőbb: a SAGE itt 0,8-1,1 közötti R mutatót mért a pénteki adatismertetés alapján.

Oroszországban 38,5 millióan kapták meg a vakcina mindkét adagját

Oroszországban 38,5 millióan kapták meg a koronavírus elleni vakcina mindkét adagját, legalább az egyik oltást 45,4 millió embernek adták be - jelentette be Tatyjana Golikova orosz miniszterelnök-helyettes egy pénteki moszkvai tanácskozáson. Az ország ősszel érheti el a kollektív immunitást, ami Golikova szerint azt jelenti, hogy a lakosság mintegy 80 százalékának, azaz több mint 90 millió embernek kell megkapnia a védőoltást vagy átesnie a betegségen.

Anna Popova tisztifőorvos, az orosz fogyasztóvédelmi felügyelet (Roszpotrebnadzor) vezetője a vlagyivosztoki Keleti Gazdasági Fórumon azt mondta, hogy Oroszországban elegendő oltóanyag áll rendelkezésre, és nem  halad rossz tempóban a vakcináció. Ugyanakkor a folyamat további gyorsítását sürgette annak érdekében, hogy az esetszám ősszel várható növekedése ne váljon majd "kritikussá". 

Oroszországban az igazolt fertőzöttek száma 18 856-tal 6 975 174-re emelkedett a pénteken közzétett hivatalos adatok szerint. A napi növekmény 0,27 százalék, az új esetek 7,1 százaléka volt tünetmentes. Az aktív fertőzöttek száma 552 825-re csökkent, a halottaké 799-cel 186 690-re, a felépülteké pedig 18 690-nel 6 236 738-ra nőtt. Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 180 millió, az elmúlt napon pedig 464 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával 1 192 677 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Új-Kaledóniában kötelezővé teszik a nagykorúaknak az oltást

Kötelező lesz a koronavírus elleni oltás a nagykorúak számára Új-Kaledóniában, ahol eddig a lakosságnak alig 30 százaléka vette fel a vakcina mindkét adagját. A Csendes-óceánban található szigetcsoport kongresszusa pénteken egyhangúlag megszavazta az intézkedést, amely a beutazókra is vonatkozik ezentúl. Az oltás nem lesz kötelező a 18 éven alattiak számára, illetve egészségügyi okokból is felmentést lehet kérni az oltás alól. 

A Franciaországhoz tartozó Új-Kaledónia a világ egyik olyan ritka területe, amelyet eddig teljesen megkímélt a járvány, egyetlen koronavírusos esetet sem jelentettek. A 270 ezer lakosú szigetvilágban eddig 71 ezren vették fel a koronavírus elleni oltás mindkét adagját, azaz a lakosság alig 30 százaléka számít védettnek, jóllehet a vírus eddig nem jelent meg Új-Kaledóniában. A hatóságok azonban a korábbi variánsoknál fertőzőbb delta mutáns miatt nagyon valószínűnek tartják, hogy a szigorú beutazási feltételek és a kötelező karantén ellenére is előbb-utóbb náluk is berobban a járvány.

Szakemberek szerint a lakosság 60 százalékának beoltása szükséges ahhoz, hogy járvány esetén ne omoljon össze a helyi egészségügyi rendszer. Ennek oka a szakemberhiány: nincs elegendő infektológus és ápoló, miután a koronavírus-járvány 2020 márciusi kezdete óta gyakorlatilag lehetetlen beutazni a szigetvilágba.

A pénteken megszavazott törvény egyelőre nem szankcionálja azokat, akik nem kívánják beoltatni magukat. A kockázatosként megjelölt munkakörökben dolgozók (egészségügyi dolgozók, repülőtéri alkalmazottak) viszont 175 ezer frankos (félmillió forintos) pénzbüntetéssel sújthatók, amennyiben december 31-ig nem veszik fel az oltást.