• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Koronavírus: az eleve betegeknél van halálos kockázat

Hírek Frissítve 2020.02.18 Forrás: MTI
Koronavírus: az eleve betegeknél van halálos kockázat

Az időseket és a betegeket sújtja leginkább a járvány az eddigi legátfogóbb tanulmány szerint.  

Több mint 44 ezer koronavírus-fertőzött adatainak elemzése alapján kutatók arra jutottak, hogy az esetek több mint 80 százalékában enyhe lefolyású a betegség, és a más betegségekben szenvedők és az idősek esetében a legnagyobb a vírusfertőzés kockázata - adta hírül a BBC hírportálja a koronavírus-járványról készült eddigi legátfogóbb tanulmány első, nyilvánosságra hozott részletei alapján.

A kínai járványügyi és betegségmegelőzési központ (CCDC) által készített vizsgálat jelentős kockázatot állapított meg az egészségügyben dolgozók körében is.

A CCDC által a Chinese Journal of Epidemiology című folyóiratban közzétett tanulmány készítői a Kínában február 11-ig megbetegedett 44 672 igazoltan vírusfertőzött adatait vizsgálták.

Az esetek 80,9 százalékát írták le enyhe, 13,8 százalékát súlyos lefolyásúnak és csak 4,7 százalékuk volt kritikus.

A halálozási arány a 80 éves vagy idősebb korosztályban a legmagasabb, több mint 14 százalék. A kilenc év alatti gyerekek körében nem szedett halálos áldozatot a járvány. 39 éves korig a halálozási arány alacsony, a 40-es éveikben járók körében sem éri el a fél százalékot, az 50-eseknél meghaladja azt, a 60-asoknál 3 százaléknál magasabb, a hetvenes éveikben járóknál 8 százalék. Ami a nemek szerinti megoszlást illeti, jóval több férfi, mint nő halt meg a járványban: az előbbiek körében 2,8, utóbbiaknál 1,7 a halálozási arány.

A kutatók kimutatták, hogy az új koronavírus-fertőzésnek nagy a kockázata a más betegségekben szenvedők esetében, a legnagyobb a szív- és érrendszeri betegségekben, majd a diabéteszben, a krónikus légzőszervi betegségekben és a magas vérnyomásban szenvedőknél.

Az egészségügyben dolgozók közül 3019-en betegedtek meg, közülük 1716 eset bizonyítottan Covid-19-vírusfertőzés, február 11-ig, a vizsgálat határnapjáig öten haltak meg.

Kedden azt is bejelentették, hogy a járványban meghalt a vuhani Vucsang Kórház 51 éves igazgatója, az intézmény a járvány gócpontjában az egyik legfontosabb kórház.

A tanulmány szerint a megbetegedések számát mutató járványgörbe január 23. és 26. között csúcsosodott, február 11-ig lefelé mutat. Február 13-án kibővítették a kínai esetdefiníciót, ettől kezdve a klinikailag igazolt esetek laboratóriumi megerősítés nélkül is az igazolt esetek kategóriájába tartoznak.

A lefelé mutató tendencia a kutatók szerint azt jelenti, hogy működik a teljes városok elszigetelésére hozott intézkedés, és segíti a járvány megfékezését a fontos - a kézmosásról, a maszk viseléséről, az orvosi segítségnyújtás kéréséről szóló - információk közzététele sok-sok csatornán, valamint a több ágazatot érintő gyors reagálású csoportok bevetése.

A kedden közzétett legfrissebb kínai adatok szerint Kínában eddig 72 436 ember betegedett meg, a halálos áldozatok száma 1868. Hétfőn 1886 új esetet és 98 újabb halálos áldozatot jegyeztek fel, több mint 90 százalékukat Hupej tartományban.

A kínai hatóságok szerint több mint 12 ezer fertőzött gyógyult meg.

A tanulmány szerzői azonban felhívják a figyelmet arra, hogy sokan most térnek vissza a kínai holdújév időszakának hosszú utazásaiból, és az országnak fel kell készülnie a járvány lehetséges újbóli felerősödésére.

Több mint 80 klinikai vizsgálatot kezdtek Kínában a koronavírus gyógymódjának megtalálására

HIV-vírus elleni gyógyszereket, maláriaellenes szert, őssejtkezelést és a hagyományos kínai gyógyászat szereit is tesztelik kínai kutatók több mint 80 klinikai próbában az új koronavírus gyógymódjának megállapítására - olvasható a Nature című tudományos folyóirat honlapján.

A Covid-19 koronavírus-fertőzésre nincs ismert gyógyszer, az egészségügyi hatóságok számos módszerrel próbálják felvenni a harcot a járvány terjedésének megfékezésére. A kedden közzétett legfrissebb adatok szerint Kínában eddig 72 436 ember betegedett meg, a halálos áldozatok száma 1868. Hétfőn 1886 új esetet és 98 újabb halálos áldozatot jegyeztek fel, több mint 90 százalékukat Hupej tartományban.

A kezelés módjait kereső, már futó, valamint felfüggesztett klinikai próbák száma napról napra növekszik a kínai klinikai tesztek jegyzékében, eközben az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei a kutatási paraméterek szigorú szabványainak meghatározásán dolgoznak, mivel csak a körültekintéssel végzett tesztekkel lehet megállapítani, mely kezelések hatékonyak.

Két szer, amelyet a HIV-vírus ellen használnak, gátolja a vírusok replikálódásához szükséges enzimeket, állatkísérletekben már csökkentették a koronavírusok koncentrációját. Kutatók januárban azt jelentették, hogy az Egyesült Államokban egy ilyen kísérleti gyógyszerrel (remdesivir) kezelt beteg túlélte az új koronavírus-fertőzést, és hasonló sikerről számoltak be thaiföldi kutatók is, akik sikeresen kezeltek súlyos Covid-19-vírusos megbetegedéseket influenza- és HIV-vírus elleni - lopinavir és ritonavir - gyógyszerek kombinációjával.

Kínában február első hetében 70 ember bevonásával indult két klinikai vizsgálat a remdesivirrel, a kontrollcsoport placebót kap. A tesztek április végére fejeződnek be, és a kínai hatóságok legkorábban májusra hagyhatják jóvá az ilyen kezelést - mondta Sibo Csiang, a Sanghaji Fudan Egyetem virológusa.

A kínai kutatók egy maláriaellenes szerrel, a klorokin vegyülettel is próbálkoznak, amely sejtkultúrákban elpusztította az új koronavírust. Tanulmányozzák azt is, hogy szteroidokkal lehet-e csökkenteni a gyulladást a súlyosan fertőzött betegek körében.

Egy másik tanulmányban 300 ember bevonásával tesztelik a Covid-19 fertőzésen átesett betegek vérplazmájának hatékonyságát, vagyis azt, hogy a vírus elleni harcra termelődött antitestek segíthetnek-e más frissen fertőzöttön a betegség leküzdésében.

Két őssejtkezelést is tesztelnek, a Csöcsiangi Egyetem kórházában 28 ember kap infúzióban menstruációs vérből kivont őssejteket, és eredményeiket olyanokéval vetik össze, akik nem részesültek ilyen kezelésben. Egyelőre nagyon csekély bizonyíték van arra, hogy az őssejtek leküzdhetik az új koronavírus-fertőzést.

Mintegy 15 olyan klinikai vizsgálat is szerepel a regiszterben, amelyek több mint kétezer ember bevonásával a hagyományos kínai gyógyászatban használt szerek hatékonyságát vizsgálják.

Soumya Swaminathan, a WHO tudóscsoportjának a vezetője elmondta, hogy a világszervezet nem tudja ellenőrizni a kutatók munkáját, de a járványok idején folyó klinikai próbák etikai irányelveinek meghatározásával és közzétételével segítette azt 2016-ban, és egy jobban hozzáférhető, rövid jelentést fog hamarosan közzétenni ebben az ügyben is.

A WHO együtt dolgozik a kínai hatóságokkal, hogy szabványosítsák a klinikai vizsgálatok elvégzését, és tervet vázol fel a klinikai tesztek protokolljára.

Legolvasottabb cikkeink