• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

    • Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

      Megnyílt az egynapos sebészeti ellátás Csepelen

    • Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

      Covid-kátyúból kilábaló egynapos sebészeti ellátások

Koronavírus hírek a nagyvilágból

Hírek 2020.09.27 Forrás: MTI
Koronavírus hírek a nagyvilágból

Újabb regionális korlátozások lépnek életbe Nagy-Britanniában. Kijárási tilalmat vezetnek be három montenegrói városban.

Újabb regionális korlátozások lépnek életbe Nagy-Britanniában
Újabb regionális korlátozások lépnek életbe Nagy-Britannia egyes országrészeiben a koronavírus-járvány megfékezése végett. Az intézkedésekkel szemben ugyanakkor erősödik a politikai és a társadalmi ellenállás is.

A legszigorúbb korlátozó intézkedések Walesben válnak hatályossá vasárnap estétől. A szigorítások a 3,1 milliós walesi lakosság felét érintik.

A helyi kormányzat rendelete alapján nyolc dél-walesi megyében, köztük a két legnagyobb megyei rangú városban, Swansea-ben és Cardiffban - a walesi fővárosban - a nem egy háztartásban élők nem találkozhatnak zárt térben, így egymás lakásaiban sem, és nem tölthetik együtt az éjszakát. Ez ismerősökre és családtagokra egyaránt vonatkozik.

A nyolc megyét és a két nagyvárost az ott élők - néhány kivételes indoktól eltekintve - vasárnap estétől nem is hagyhatják el, illetve máshonnan ezekre a területekre nem lehet belépni.

A kivételek közé tartozik, ha valakinek csak máshol hozzáférhető sürgős orvosi ellátásra van szüksége, ha valaki az érintett területeken kívüli iskolába jár, vagy a lezárt térségen kívül van a munkahelye és otthonról nem tudja ellátni munkáját.

Az érintett walesi térségekben a pubok 22 óra után nem szolgálhatnak fel alkoholt, és 22:20 órakor be kell zárniuk.

Hasonló intézkedések Angliában és Skóciában is életbe léptek az elmúlt napokban: ebben a két országrészben 22 órakor minden vendéglátóhelynek be kell zárnia, bár a házhozszállításra rendelt ételek továbbra is kiszállíthatók.

A legutóbbi adatok szerint a korlátozásoktól érintett walesi térségekben 38 és 152 között van a százezer lakosonkénti koronavírus-fertőzöttek száma. A Nagy-Britanniában honos gyakorlat alapján a hatóságok ott rendelnek el helyi korlátozásokat, ahol százezer lakosra számolva húsz főnél többen fertőződnek meg.

Angliában és Skóciában számos egyetemen találtak koronavírus-fertőzöttségi gócokat, és emiatt vasárnap már háromezer egyetemi hallgató nem hagyhatta el kollégiumi lakhelyét.

A legtöbben a manchesteri Metropolitan egyetemen vonultak hatóságilag elrendelt karanténba: itt 1700 hallgatónak kell két hetet elkülönítésben töltenie, miután 127 diák koronavírustesztje pozitív lett.

Az angliai egyetemi hallgatói szövetség vasárnapi nyilatkozata szerint a hatóságok előzetes jelzés nélkül rendelték el a zárlatokat, így több ezer diákot gyakorlatilag "csapdába csaltak", miután a kormány előzőleg arra biztatta a hallgatókat, hogy térjenek vissza egyetemeikre.

Szombat este a londoni Trafalgar téren több ezren tüntettek a koronavírus-járvány megfékezésére hozott korlátozó intézkedések ellen. A tiltakozók többször összetűztek a rendőrökkel, akik megpróbáltak érvényt szerezni a távolságtartási előírásoknak.

A dulakodásokban a Scotland Yard vasárnapi ismertetése szerint 11 rendőr és hat tüntető megsérült, 16 embert őrizetbe vettek.

Sajtóbeszámolók szerint a brit kormány saját politikai hátországában is egyre nagyobb az ellenállás a korlátozások bevezetésének módja ellen. Egybehangzó lapértesülések szerint a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi frakciójában lázadáshoz közeli a helyzet amiatt, hogy Boris Johnson miniszterelnök kormánya nem konzultál a parlamenttel a szabadságjogokat korlátozó intézkedések életbe léptetése előtt.

Szlovénia enyhít a beutazási szabályokon
Szlovénia a jövő héttől enyhít a beutazási szabályokon, a vörös jelzésű országokból érkezők is elkerülhetik a kötelező hatósági karantént, amennyiben rendelkeznek 48 óránál nem régebbi negatív koronavírusteszttel - közölte a helyi sajtó vasárnap.

A kormány korábbi rendelete szerint a vörös besorolású országokból érkező állampolgárok számára kötelező volt a házi elkülönítés, és az nem volt kiváltható negatív PCR-teszttel. A zöld listán szereplő országokból korlátozás nélkül be lehet utazni Szlovéniába.

Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint szombaton 159-cel 5360-ra nőtt az azonosított fertőzöttek száma. Pénteken 184 új esetről számoltak be.

Egy új haláleset történt, a betegségben eddig elhunytak száma így 147-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 80-an vannak kórházban, közülük tizenhetet ápolnak intenzív osztályon. Az aktív fertőzöttek száma 1678. A járvány megjelenése óta 217 448 tesztet végeztek el, az elmúlt 24 órában 1917-et.

Horvátországban egy nap alatt 190-nel nőtt és elérte a 16 197-et az azonosított fertőzöttek száma. Pénteken még 212 új esetről számoltak be.

Három idős, krónikus beteg hunyt el, így a járvány halálos áldozatainak száma 272-re nőtt, 14 609-en viszont már meggyógyultak. Kórházban ápolnak 280 beteget, közülük 23-an vannak lélegeztetőgépen. Az aktív betegek száma 1316, és 9372 ember van hatósági karanténban.

A járvány kezdete óta a valamivel több mint négymilliós országban 292 969 tesztet végeztek el, ebből 3945-öt az elmúlt 24 órában.

Kijárási tilalmat vezetnek be három montenegrói városban
A rossz járványügyi mutatók miatt hétfőtől éjszakai kijárási tilalmat vezetnek be Montenegró három városában, Niksicben, Beranében és Andrijevicán.

A helyi sajtó beszámolója szerint a kijárási tilalom 22 és reggel 5 óra között lesz érvényben mindennap mindaddig, amíg nem javul a járványhelyzet az adott településen. Emellett bezárták a vendéglátóhelyeket, és megtiltották a családi és baráti látogatásokat is, egy-egy lakásban csak az adott család tagjai tartózkodhatnak.

A Nyugat-Balkánon szombatról vasárnapra 725-tel nőtt az igazolt fertőzöttek és 13-mal a halálos áldozatok száma.

Vasárnapra a regisztrált fertőzöttek száma Szerbiában 74-gyel 33 ezer 312-re, Koszovóban 46-tal 15 ezer 417-re, Észak-Macedóniában 137-tel 17 ezer 483-ra, Montenegróban 235-tel 9709-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 233-mal 26 ezer 794-re emelkedett.

Szerbiában az utóbbi 24 órában nem volt halálos áldozata a betegségnek, így a halottak száma 746 maradt, Koszovóban viszont kettővel 622-re, Észak-Macedóniában eggyel 722-re, Montenegróban hárommal 158-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig héttel 819-re emelkedett a halottak száma.

Az előző hét adataihoz képest 144 százalékos emelkedéssel 168,3-ra szökött fel a 100 ezer lakosra jutó aktív koronavírussal fertőzöttek száma vasárnapra Belgiumban - közölte a belga nemzeti közegészségügyi intézet vasárnap.

A fertőzöttek átlagos napi száma 1528,7-re nőtt az elmúlt egy hétben, ami 24 százalékkal nagyobb a múlt vasárnap közölt adatokhoz képest. A fertőzési ráta 1,353-ra rúg, ami azt mutatja, hogy a járvány erősödik. Az igazolt esetek száma jelenleg 112 ezer 803 az országban.

A hét folyamán több mint 10 ezer új fertőzöttet szűrtek ki a tesztközpontok. A legtöbb esetet, 2353-at Brüsszelben regisztrálták, 1913-at az ország északi határán található antwerpeni régióban, 1481-et a kelet felé eső Liege-ben és 1118-at a dél-belgiumi Hainaut tartományban.

Továbbra is egyre több embert szállítanak kórházba. A korábbi átlagos napi 34-nél majdnem kétszer többet, 64,9 embert helyeztek el ápolási intézményben napi átlagban a múlt héten. A járvány kezdete óta 20 ezer 43 ember került kórházba, és jelenleg 626-ra rúg a kórházban ápolt betegek száma, közülük 120-an intenzív osztályon fekszenek.

A betegség következtében elhunytak napi száma nem emelkedett jelentősen, a hét folyamán átlagosan naponta 3,3 ember halt meg. A járvány kezdete óta 9974 ember halálát okozta az új típusú koronavírus Belgiumban. A héten közel 260 ezer vírustesztet végeztek az országban, naponta mintegy 37 ezret.

A La Libre Belgique című francia nyelvű belga napilap arról számolt be, hogy Brüsszel város vezetése szombat este tartott rendkívüli ülésén tovább szigorította a járvány terjedését fékező intézkedéseket. Az új szabályok szerint a következő három hét alatt minden vendéglátóhelynek az eddigi éjjel egy óra helyett 23 órakor kell bezárna. Az élelmiszerüzleteknek, beleértve az éjjel-nappal nyitva tartó boltokat is, este 22 órakor be kell zárniuk. Az utcákon nem tartózkodhat csoportosan tíznél több ember 23 óra és reggel 6 óra között.

Noha a kötelező arcmaszkviselés augusztus közepén bevezetett szabályának érvényessége október elsején lejár, maszkot mindenkinek magánál kell tartania. Maszkot ugyanis minden zárt térben, valamint a sokakat vonzó szabadéri helyszíneken, például iskolák előtt, bevásárlóutcákban vagy piacokon kötelező viselni. Utóbbiak esetében megjegyezték, ételt és italt helyben fogyasztásra tilos árusítani. Az új szabályok hétfőtől érvényesek.

Rendkívül magas koronavírus-fertőzöttséggel készül jóm-kipúr ünnepére Izrael
A szombati ünnepnapon elvégzett csekélyebb számú teszt több mint 13 százaléka bizonyult pozitívnak, ami azt jelzi, hogy a zárlat második hetében, a jóm-kipúr ünnep előestéjén rendkívül magas az új koronavírus-fertőzések száma Izraelben - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet vasárnap.

Az egészségügyi minisztérium közlése szerint a szombaton elvégzett 43 ezer 499 teszt alapján 5723 új vírushordozót azonosítottak, vagyis az elvégzett vizsgálatok több mint 13 százaléka bizonyult pozitívnak.

A mintegy kilencmilliós Izraelben eddig 229 ezer 148 ember, vagyis nagyjából minden negyvenedik izraeli fertőződött meg igazoltan a koronavírussal. Jelenleg 68 ezer 586 aktív vírushordozót tart nyilván az egészségügyi minisztérium. A fertőzési ráta megközelíti a két és felet, vagyis minden két koronavírus-hordozó együtt öt újabb embert fertőz meg. A járvány akkor van visszaszorulóban, ha ez az arány az egyes szám alá esik, és akkor terjed, ha nagyobb egynél.

Hezi Levy, az egészségügyi minisztérium igazgatója a katonai rádióban vasárnap kijelentette, hogy szerinte az őszi zsidó ünnepek után, vagyis október közepén nem fog visszatérni az ország a zárlat előtti állapotokhoz mindaddig, amíg 10 százalék alá nem süllyed az elvégzett teszteknél a pozitív esetek aránya.

Levy bírálta a maszkot viselő tiltakozók részvételével tartott szabadtéri tömegtüntetéseket, amelyek a miniszterelnök ellen irányulnak. Szombat este is mintegy tizenötezer tüntető gyűlt össze Jeruzsálemben a Balfour utcai kormányfői rezidenciánál. Napközben több száz helyszínen, kereszteződésekben, autópályák fölötti hidakon helyi tüntetések is zajlottak, ahol izraeli és fekete zászlókat lengetve, valamint táblákat magasra tartva követelték a miniszterelnök távozását.

Szombat délután több ezres, zászlókkal, feliratokkal teleragasztott autókból álló, dudáló konvoj vonult az ország különböző részeiről Jeruzsálembe, hogy lassú, végeláthatatlan menetükkel járványügyi szempontból támadhatatlanul tiltakozzanak a politikai vezetés ellen.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök szokatlan módon szombaton tett közzé a közösségi médiában egy üzenetet. Ebben azt mondta, hogy a kormány elkövetett tévedéseket, amikor az első hullám után túl gyorsan újranyitotta a gazdaságot, és amikor megkezdték a tanítást szeptember elején.

A kormányfő elkerülhetetlennek nevezte az országos zárlatot a jelenlegi helyzetben, noha egészségügyi és gazdasági szakemberek korábban azt mondták, hogy e nélkül is lehetne hatékonyan védekezni.

Netanjahu arra kérte a vallásosokat, hogy ne zárt térben, zsinagógákban imádkozzanak a vasárnap este kezdődő jóm-kipúr ünnepén. A járványügyi szakemberek azt kérték a kormánytól, hogy zárják le a zsinagógákat az ünnepen elsősorban a járványügyi szempontból legfertőzöttebb ultraortodox településeken.

Az elmúlt hét fertőzési adatai arról tanúskodnak, hogy a szeptember 18-19-én, a zsidó újév idején tartott imákon jelentősen terjedt a betegség. A kormány mégsem zárta le központilag a zsinagógákat, hogy helyette a szabad ég alatt, az utcákon és a tereken, vagy otthonaikban, egyedül imádkozzanak a hívők, hanem fenntartotta az újévi ünnepekre meghatározott korábbi korlátozásokat.

A SARS-CoV-2-vírus okozta okozta betegségben február óta 1439-en haltak meg Izraelben, jelenleg közel 1500 koronavírusos beteget ápolnak a kórházakban országszerte, közülük 719-en súlyos állapotban vannak, és 199 embert lélegeztetőgépre kellett tenni.

Legolvasottabb cikkeink