Ukrajnában megközelítette a 11 ezret a napi új fertőzöttek száma... Szerbiában betiltották az öt fősnél nagyobb rendezvényeket...
Elkezdődött az országos koronavírus-tesztelés második fordulója Szlovákiában
Szlovákiában szombaton megkezdődőtt az országos koronavírus-tesztelés második fordulója - jelentette a TASR közszolgálati szlovák hírügynökség.
Az első fordulótól eltérően ezúttal csak a járások mintegy 60 százalékát érinti a tesztelés, amely vasárnap késő este ér véget. Ezúttal nincs tesztelés például a két legnagyobb városban Pozsonyban és Kassán. Az eredmény hétfő délelőttre várható.
A múlt hét végén lezajlott első fordulóban mintegy ötezer helyen vettek mintát a lakosságtól. A tesztelésen 3,63 millió állampolgár, az ország lakosságának kétharmada vett részt. A szűrések 38 359 személynél, azaz az összes teszteltek 1,06 százalékánál mutattak ki koronavírus-fertőzést.
A mostani szűrések alapvetően már csak azt a 45 "piros" járást érintik, többségükben az ország északi részén, ahol az első fordulóban a pozitív tesztek aránya magasabb volt 0,7 százaléknál. Ugyanakkor különböző okokból tesztelési helyek nyíltak meg 13 "zöld" járásban is, ahol alacsony volt a pozitív tesztek száma. A magyarok lakta vidékeken például Komáromban, Dunaszerdahelyen vagy Nagykaposon ugyancsak folyik a tesztelés.
Országszerte mintegy 3000 tesztelési helyet állítottak fel. A mintavételeknél a szlovák hadsereg mintegy 4000 katonája segédkezik. A szombat délutáni órákig nagyobb problémákról nem érkezett jelentés. Igor Matovic kormányfő korábban azt nyilatkozta, sikernek tartaná, ha a mostani tesztelésen résztvevők száma elérné a kétmilliót.
Szlovákiában pénteken 2579 új igazolt koronavírus fertőzöttet mutattak ki a laboratóriumi vizsgálatok. A koronavírus-fertőzés nyomán pénteken 34 személy hunyt el, ami új napi rekordot jelent az országban a járvány kitörése óta. A betegség szlovákiai áldozatainak száma ezzel 351-re emelkedett.
Ukrajnában megközelítette a 11 ezret a napi új fertőzöttek száma
Tovább gyorsult a koronavírus-járvány terjedése Ukrajnában, szombatra, újabb csúcsot döntve, már a 11 ezret is megközelítette az egy nap alatt regisztrált új betegek száma.
A közölt adatok alapján az elmúlt napon 10 746 új esettel 238 393-a nőtt az aktív fertőzöttek száma az elhunytaké pedig újabb 187 áldozattal 8312-re. Az azonosított fertőzöttek száma 450 934-re nőtt, és eddig 204 229-en gyógyultak meg.
Makszim Sztepanov egészségügyi miniszter az UNIAN szombati jelentése szerint egy péntek esti tévéshowban elmondta, hogy aznap reggeli adatok alapján a kórházakban 27,1 ezer ágyat foglalnak el most a koronavírusos, illetve fertőzésgyanús betegek. Hozzátette: jelenleg 52 ezer ágy áll a rendelkezésükre, ezt még legfeljebb 20-23 ezerrel képesek bővíteni. Szavai szerint a Covid-betegek 13-14 százaléka szorul kórházi ellátásra Ukrajnában. Pénteken 1470 beteg került kórházba Ukrajnában.
Az ország legfertőzöttebb területén, a fővárosban, Kijevben - Vitalij Klicsko főpolgármester tájékoztatása alapján - a Covid-betegek ellátására kijelölt kórházak leterheltsége elérte a 62 százalékot, ezért újabb négyezer férőhelyet készítettek elő más egészségügyi intézményekben. Szombatra a fővárosban 854-gyel 42 375-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma, az elhunytaké 11 újabb áldozattal 841-re.
Horvátországban és Szlovéniában lassult az új fertőzöttek számának növekedése
Szlovéniában és Horvátországban lassult az új koronavírus-fertőzöttek számának növekedése - derült ki a válságstábok szombati jelentéséből.
Szlovéniában a kabinet által szombaton közzétett adatok szerint az elmúlt 24 órában 1612-vel nőtt a fertőzöttek száma. Harmincnégy beteg meghalt, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 531-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 1084-en vannak kórházban, közülük 175-öt ápolnak intenzív osztályon. Szlovéniában 44 271-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma.
A szlovén tudományos intézet szerint bár lassul a fertőzöttek számának napi növekedése, ez még nem jelenti azt, hogy sikerült megfékezni a járványt, amely az elkövetkező napokban tetőzhet.
Tomaz Gantar egészségügyi miniszter a szlovén közszolgálati rádiónak úgy nyilatkozott: Szlovéniában továbbra is nő a kórházi kezelésre szoruló koronavírusos betegek száma. "Vékony jégen táncolunk, a helyzet nagyon gyorsan romolhat, ezért nem lehetünk nyugodtak" - mondta.
A szomszédos Horvátországban a válságstáb jelentése szerint az elmúlt egy nap alatt 2399 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta megfertőződöttek száma ezzel elérte az 64 704-et.
Az elmúlt napon újabb 35 ember halt bele a betegségbe, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 752-re emelkedett. Kórházban 1330 beteget ápolnak, közülük 128-an vannak lélegeztetőgépen.
Andrej Plenkovic kormányfő pénteken újságíróknak azt mondta: ha szükséges, szigorítanak az intézkedéseken, és korlátozzák a rendezvényeken résztvevők maximális létszámát. Horvátországban jelenleg ötven résztvevőnél nagyobb rendezvényeket tilos tartani, az esküvőkön és temetéseken pedig harmincan vehetnek részt.
A miniszterelnök megismételte korábbi kijelentését is, miszerint nem terveznek a tavaszihoz hasonló gazdasági zárlatot és éjszakai kijárási tilalmat sem vezetnek be.
Szerbiában betiltották az öt fősnél nagyobb rendezvényeket
A koronavírus-járvány kezelésével megbízott szerbiai válságstáb betiltotta az öt fősnél nagyobbb rendezvényeket, valamint a jövő hét szerda és péntek között iskolai szünetet rendelt el - olvasható a testület közleményében, amelyet a szerb sajtó szombaton ismertetett.
Koszovóban pedig péntek este 8 órától hétfő reggel 5-ig minden vendéglátóhelyet, bevásárlóközpontot és sportlétesítményt bezártak.
A 14,7 milliós Nyugat-Balkánon - Horvátországot kivéve - péntekről szombatra 6591-gyel nőtt az igazolt fertőzöttek és 91-gyel a halálos áldozatok száma.
A regisztrált fertőzöttek száma Szerbiában 2282-vel 57 958-ra, Koszovóban 728-cal 22 934-re, Észak-Macedóniában 1128-cal 37 510-re, Montenegróban 546-tal 22 079-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 1907-tel 59 424-re emelkedett.
A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában tízzel 871-re, Koszovóban tizenkettővel 732-re, Észak-Macedóniában tizenkettővel 1096-ra, Bosznia-Hercegovinában pedig ötvenhéttel 1458-ra nőtt. Montenegróban az elmúlt napon senki nem halt bele a kór szövődményeibe, így a halottak száma 328 maradt.
Lengyelországban növekszik a kórházban ápoltak száma
Több mint húszezerre emelkedett Lengyelországban a koronavírus miatt kórházban ápolt személyek száma, Mateusz Morawiecki miniszterelnök szombaton további 6000 kórházi férőhely létesítését helyezte kilátásba.
Az egészségügyi tárca adatai szerint 20 249-en szorulnak kórházi kezelésre a fertőzöttek közül, 1813 beteg van lélegeztetőgépen. Országszerte jelenleg még 10 647 szabad kórházi ágy, illetve 544 lélegeztetőgép áll rendelkezésre.
Korábbi rendeletek alapján minden lengyelországi vajdaságban egy vagy több ideiglenes kórházat létesítenek november végéig, közülük az első, a varsói kórház csütörtökön fogadott először betegeket.
A lengyel kormányfő - aki szombaton a sziléziai Katowicében felkereste az ottani Nemzetközi Kongresszusi Központ épületeiben létesülő ideiglenes kórházat - közölte: egy hónap alatt 6000 új férőhelyet létesítenek országszerte, a lélegeztetőgépek kapacitását pedig további
3500-zal bővíthetik az állami tartalékokból.
A közel 38 millió lakosú Lengyelországban az elmúlt 24 órában - a járvány kitörése óta a legmagasabbnak számító - 27 875 új fertőzöttet regisztráltak, ami 789-cel több mint a megelőző nap. Az elmúlt nap 349-en hunytak el, közülük 300-an a Covid-19 és más betegségek együttes megléte miatt, 49-en pedig kifejezetten a koronavírus szövődményeiben.
Továbbra is gyorsan nő az elhalálozások száma Csehországban
Csehországban pénteken 196-an haltak meg a Covid-19 betegség szövődményeiben, ezzel a március elején kirobbant koronavírus-járvány áldozatainak száma 4526-ra emelkedett - derült ki az egészségügyi minisztérium honlapján szombaton közölt kimutatásból.
Az igazolt fertőzöttek száma jelenleg 169 367. Kórházi kezelésre 8276 ember szorul, közülük 1180 állapotát súlyosnak minősítették az orvosok. Ezek a számok is mérsékelten emelkednek, esetleg stagnálnak.
Vladimír Cerny, az intenzív kórházi kezelések országos koordinátora pénteken délután azt mondta, hogy a kórházak intenzív osztályai, amelyek a koronavírus eseteket is kezelik, nagy nyomás alatt dolgoznak, rendkívüli módon le vannak terhelve, de továbbra is képesek új páciensek felvételére. Szerinte egyelőre bevált és jól működik az a rendszer, hogy a megtelt kórházak a körzetileg hozzájuk tartozó súlyos betegeket automatikusan átirányítják a kevésbé leterhelt kórházakba.
A hivatalos kimutatások szerint a csehországi kórházakban mintegy 47 ezer speciális ágy áll a betegek rendelkezésére. Közülük mintegy 22 200 ágynál van lehetőség lélegeztető gép alkalmazására. Jelenleg ezeknek az ágyaknak az egyharmada még szabad. Az intenzív osztályokon több mint 4000 ágy van, ezeknek egynegyede még szabad. A cseh kórházak jelenleg 2100 lélegeztetőgéppel rendelkeznek, ezek 40 százaléka még szabad. Ugyanakkor a csehek az utóbbi napokban külföldről, elsősorban az európai uniós partnereiktől, több mint félezer lélegeztetőgépet kaptak ajándékba, illetve kölcsönbe. Magyarország 150 lélegeztetőgépet küldött Csehországnak.
Pénteken a laboratóriumi szűrések 11 549 új koronavírus-fertőződést mutattak ki, ami mintegy 1700-al kevesebb, mint csütörtökön. A pénteken elvégzett tesztek pontos számát még nem közölték, de az utóbbi napokban mintegy 32-34 százalékuk hoz pozitív eredményt, amit a szakértők nagyon magas aránynak tartanak. Ezen a héten csütörtökig napi átlagban 42 ezer szűrést végeztek Csehországban.
Ladislav Dusek, az egészségügyi információk és statisztikák hivatalának igazgatója szerint a járvány terjedési mutatója pénteken 1,01 volt. Andrej Babis kormányfő korábban azt nyilatkozata, hogy a hatóságok akkor enyhítenek az októberben bevezetett korlátozásokon, ha ez a mutató 0,8 alá süllyed.
Csehországban jelenleg november 20-áig szükségállapot van érvényben, korlátozzák a kiskereskedelmet, a szolgáltatások egész sorát és a szabad mozgást. A maszk viselése mindenütt kötelező. Bezártak a vendéglők, az iskolák távoktatásra tértek át, szünetelnek a kulturális és a sportrendezvények.
Az országos labdarúgó- és jégkorong-bajnokságokat szigorú higiéniai előírások mellett a hét végén újraindították. Egy kormányrendelet szerint este kilenc órától reggel ötig a csehek csak bizonyos meghatározott kivételekkel - egyebek között a munkahelyre való utazás vagy egészségügyi probléma - hagyhatják el lakhelyüket.