• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Koronavírus-hírek a világ több pontjáról

Hírek Frissítve 2020.11.29 Forrás: MTI
Koronavírus-hírek a világ több pontjáról

A brit egészségügyi minisztérium a télen ingyen ellátja D vitaminnal a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok tagjait.

A teljes zárlat után is szigorú korlátozásokkal kell számolni Ausztriában
A koronavírus-járvány miatt elrendelt teljes zárlat után is szigorú korlátozásokkal kell számolni Ausztriában - közölte Sebastian Kurz osztrák kancellár a Kleine Zeitung napilap vasárnapi számának adott interjúban.

A kancellár tompította a túlzóan optimista várakozásokat a jelenlegi zárlatot követő enyhítésekkel kapcsolatban. Továbbra is szigorú korlátozásokra lehet számítani, és a kormány nem tervez elsietett nyitást. "Mindenkinek tisztában kell lennie azzal, hogy még heteken, hónapokon át megszorítások mellett kell élnünk" - hangsúlyozta Kurz.

A cél az, hogy december 7-e után "óvatos lépésekkel" kinyithassanak az iskolák és a kereskedelmi egységek - tette hozzá. A kormány nyitási stratégiáját azonban a járványgörbe alakulása döntően befolyásolhatja.

Ezzel összefüggésben a kancellár említést tett a jövő héten kezdődő tömeges tesztelésről, amelynek célja, hogy lokalizálják a tünetmentes megbetegedéseket, és ezek felderítésével megszakítsák a fertőzési láncolatokat.

A kormányfő szerdára ígért cselekvési tervet a sípályák nyitásáról kialakult vitát illetően. Hangsúlyozta, hogy a sípályák jelenleg is zárva vannak, és bármennyire is sajnálja, a szabadidős és sporttevékenységet szolgáló létesítmények nem az elsők között fognak újra nyitni.

Mindazonáltal a kormány feltett szándéka, hogy belátható időn belül több sportot tegyen lehetővé az emberek számára, különösen, ha szabadtéri és egyéni sporttevékenységről van szó. Ami viszont biztos, hogy a sípályák esti zárása utáni összejövetelek csak a jövő téli szezonban lesznek újra engedélyezettek - tette hozzá.

Ausztriában november 17. óta van érvényben a 24 órás kijárási korlátozás, amelynek értelmében az iskolák, üzletek, éttermek, kulturális és szabadidős létesítmények zárva tartanak, csak az alapvető szükségleti cikkeket árusító boltok és a gyógyszertárak lehetnek nyitva, mindez előreláthatóan december 6-ig tart.

Nem lassul a fertőzés terjedése Horvátországban és Szlovéniában
Nem lassul a koronavírus-járvány terjedése Szlovéniában és Horvátországban - derült ki a válságstábok vasárnapi jelentéséből.

Horvátországban az elmúlt egy nap alatt 2919 új fertőzöttet azonosítottak, a járvány kezdete óta megfertőződöttek száma ezzel elérte a 126 612-öt. Az elmúlt napon 57 ember halt bele a betegségbe, a járvány eddigi halálos áldozatainak száma így 1712-re emelkedett. Kórházban 2273 beteget ápolnak, közülük 260-an vannak lélegeztetőgépen.

Zágráb újabb szigorításokat léptetett életbe szombattól karácsonyig. Bezártak a kávézók, az éttermek, az edzőtermek és a sportközpontok.

Korlátozták az üzletek nyitva tartását és a rendezvényeken részt vevők maximális létszámát. Este tíz órától reggel hat óráig tilos szeszes italt árulni, az éjszakai szórakozóhelyek pedig továbbra is zárva tartanak.

A sportesemények nézők nélkül rendezhetők meg. Az edzéseket csak az élvonalbeli sportolók számára engedélyezik. A mozik és a színházak csak korlátozott létszámú közönséget fogadhatnak. Más, amatőr jellegű kulturális rendezvényeket nem lehet tartani, elmaradnak az adventi vásárok is. A tanfolyamoknak távoktatásra kellett átállniuk.

Járványügyi szakemberek szerint a kormány elkésett a szigorítások bevezetésével. Az elmúlt héthez képest hat százalékkal nőtt a kórházi kezelésre szoruló betegek száma, az elhunytak száma pedig elérheti a 3000-et az év végére - hangoztatták.

A szomszédos Szlovéniában a kormány által közzétett adatok szerint szombaton 1106-tal 75 397-re nőtt a fertőzöttek száma. Elhunyt újabb 48 beteg, a járvány halálos áldozatainak száma ezzel 1384-re emelkedett. A diagnosztizált betegek közül 1278-an vannak kórházban, közülük 195-öt ápolnak intenzív osztályon.

A pozitív tesztek aránya még mindig magas, 30 százalék. Nem csökkent az úgynevezett kétheti fertőzésgyakoriság sem, vagyis az előző tizennégy nap alatt regisztrált új esetek százezer lakosra vetített száma, amely még mindig eléri az ezret.

Az országban már több mint egy hónapja szinte teljesen leállt az élet. Minden összejövetel tilos. Éjszakai kijárási és napközbeni lakhelyelhagyási tilalom van érvényben, és továbbra is kötelező a maszk viselése mindenütt. Zárva tartanak az óvodák és az oktatási intézmények, a tanítás távoktatás formájában folyik. Leállt a közösségi közlekedés, valamint bezárt minden üzlet az élelmiszerboltok, a gyógyszertárak, a bankok és a posták kivételével.

A kormány csütörtökön ütemtervet dolgoz ki a korlátozások enyhítésére. Ebben számbeli kritériumokat határoz meg a napi új esetek, valamint a kórházban és az intenzív osztályokon kezelt betegek számára vonatkozóan. Ennek függvényében határoz majd a lazításokról, vagy az intézkedések meghosszabbításról.

Járványügyi szakemberek arra figyelmeztettek, hogy amíg tartósan nem esik ezer alá a napi új esetek száma, nem szabad enyhíteni a korlátozásokon, mert a vírus újra rohamosan elterjedhet.

Szerb szakértő: az egész ország egy nagy kórház
Szerbia egy nagy kórház, hiszen már minden településen vannak betegek, és mindenhol vagy állandó, vagy ideiglenes járványkórházat alakítottak ki - jelentette ki Predrag Kon, a nyugat-balkáni ország legismertebb járványügyi szakértője a szerbiai közszolgálati televízió vasárnap reggeli híradójának beszámolója szerint.

A szakember azt is közölte, hogy korábban Belgrádban regisztrálták a legtöbb fertőzöttet, ám egyre több gócpont alakul ki, és már senki nem érezheti úgy, hogy biztonságban van.

A regisztrált fertőzöttek száma vasárnapra Szerbiában 7041-gyel 163 035-re, Koszovóban 639-cel 38 431-re, Észak-Macedóniában 1022-vel 60 723-ra, Montenegróban 618-cal 34 454-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 1279-cel 86 710-re emelkedett.

A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 61-gyel 1484-re, Koszovóban 14-gyel 989-re, Észak-Macedóniában 41-gyel 1699-re, Montenegróban héttel 481-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 34-gyel 2576-ra nőtt.

Enyhítik a koronavírus-terjedése elleni intézkedéseket Csehországban
Csehországban csütörtökön feloldják a koronavírusterjedése elleni óvintézkedések egy részét - jelentette be Jan Blatny egészségügyi miniszter a cseh kormány vasárnapi rendkívüli ülése utáni sajtótájékoztatón.

A döntés értelmében bizonyos korlátozásokkal kinyithat az összes üzlet, vendéglő, és működhetnek a szolgáltatások. Az üzletek látogatóinak számát úgy korlátozzák, hogy 15 négyzetméterre jusson egy vásárló. A vendéglők az össze férőhelyük felét használhatják, és négy személyre kell korlátozni az egy asztalnál ülők számát. A nagy bevásárlóközpontokban lévő vendéglátóipari egységek azonban továbbra is zárva maradnak, ételt csak elvitelre adhatnak ki.

Megszűnik az éjszakai kijárási tilalom és emelkedik a kültéri közösségi rendezvényeken engedélyezett résztvevők száma a jelenlegi hatról ötvenre. Az arcmaszkok általános használata csütörtök után is érvényben marad.

A kormány döntése az iskolákat nem érinti. Az általános iskolások ugyan visszatértek az iskolapadokba, de a negyedik kockázati sávnak megfelelő óvintézkedések mellett - erősítette meg az oktatásügyi tárca.

A hagyományos karácsonyi vásárokat a kormány nem tiltotta be, de megrendezésüket nem ajánlja. Prága és néhány más nagyváros illetékesei már közölték, hogy a karácsonyi vásárokat nem rendezik meg.

Az istentiszteleteken, lakodalmakon és temetéseken ezentúl már 30 személy vehet részt.

A múzeumok és a galériák kinyithatnak, de korlátozniuk kell a látogatók számát. A mozik és a színházak továbbra is zárva maradnak.

A kormány annak alapján hozta meg döntését, hogy a járvány kockázati tényezője a százpontos skálán, amelyben minden 20 pontos sáv bizonyos óvintézkedéseknek felel meg, már hét napja 57 ponton van, ami a harmadik kockázati sávnak felel meg. Az érvényben lévő óvintézkedések azonban eddig a negyedik sávnak felelnek meg. Csütörtöktől az enyhébb, a harmadik sávnak megfelelő óvintézkedések lépnek életbe.

A szabályok szerint a hatóságok akkor változtatnak az óvintézkedésen, ha a kockázati szám egy hétig az alacsonyabb, vagy három napig a magasabb sávba kerül.

Csehországban december 12-ig szükségállapot van érvényben.

Államtitkárságot hoztak létre az oltás megszervezésére a britek
Külön államtitkárságot hozott létre szombaton a brit kormány az egészségügyi minisztériumon belül a koronavírus-járvány elleni oltási kampány megszervezésére és irányítására.

A Downing Street bejelentése szerint a vakcinák forgalmazása várhatóan még karácsony előtt megkezdődik, ha a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság engedélyezi az oltóanyagok alkalmazását.

Az államtitkárságot Nadhim Zahawi, a kormányzó Konzervatív Párt alsóházi képviselője, az üzleti ügyek minisztériumának államtitkára vezeti. Zahawi e tisztségének megtartásával irányítja a koronavírus-oltási kampányért felelős új államtitkárságot.

Hatásköre Angliára terjed ki, de együttműködik majd a skóciai, a walesi és az észak-írországi kormánnyal a lakossági oltás összehangolásában.

Boris Johnson brit miniszterelnök legutóbbi sajtótájékoztatóján közölte, hogy a kormány már 40 millió adagot megrendelt a Pfizer és a BioNTech gyógyszeripari cégek oltóanyagából és további 300 millió adagot öt más vakcinából.

Az utóbbiak közül 100 millió dózist az AstraZeneca brit-svéd gyógyszeripari csoport és az Oxfordi Egyetem közös fejlesztésű koronavírus-oltóanyagából kötött le a brit kormány.

A Pfizer/BioNTech, illetve az Oxford/AstraZeneca vakcina nagy-britanniai gyógyszerfelügyeleti vizsgálata már megkezdődött.

A Financial Times című üzleti napilap szombati értesülése szerint a brit felügyeleti hatóság a Pfizer és a BioNTech oltóanyagát akár már a jövő héten jóváhagyhatja. A Pfizer a minap jelezte, hogy jóváhagyás esetén néhány órán belül el tudja kezdeni vakcinájának nagy-britanniai forgalmazását.

A brit egészségügyi minisztérium szombaton bejelentette, hogy a télen ingyen ellátja D vitaminnal a legveszélyeztetettebb lakossági csoportok tagjait.

A 2,7 millió emberre kiterjedő intézkedés célja az érintettek általános egészségi állapotának erősítése.

A legfrissebb napi adatok továbbra is a nagy-britanniai koronavírus-járvány korábbi növekedési dinamikájának megtörését jelzik.

A brit egészségügyi minisztérium szombat esti ismertetése szerint az elmúlt egy hétben 113 072 új koronavírus-fertőzést szűrtek ki országszerte, 35 955-tel, 24,1 százalékkal kevesebbet, mint az egy héttel korábbi azonos időszakban.

A járvány őszi felfutásának legintenzívebb szakaszában 200 ezer környékén mozgott a hetente újonnan kiszűrt koronavírus-fertőzések száma az Egyesült Királyságban.

 

Legolvasottabb cikkeink