• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Koronavírus-járvány: új hírek a nagyvilágból

Hírek Frissítve 2021.09.06 Forrás: MTI
Koronavírus-járvány: új hírek a nagyvilágból

Izraelben a koronavírus-járvány megfékezését jelzik az adatok. Meghaladta a hétmilliót az igazolt fertőzöttek száma Oroszországban...

Szerbiában egyre több gyerek fertőződik meg
Egyre több gyereket fertőz meg a koronavírus Szerbiában, az egészségügyi intézmények vezetői a szerbiai közszolgálati televízióban vasárnap este arról számoltak be, hogy a nyaralásból visszatérő, oltatlan családból származó gyerekek is különböző tünetekkel jelentkeznek az orvosoknál.

Aleksandar Stojanovic szakorvos kiemelte, azoknak a gyerekeknek a száma is magas, akik maguk ugyan nem mutatnak tüneteket, de megfertőzik a nem beoltott családtagjaikat. Rámutatott, azok is megfertőződhetnek, akik felvették a védőoltás két adagját is, de náluk nagyon enyhék a tünetek.

A regisztrált koronavírus-fertőzöttek száma Szerbiában hétfőre 2800-zal 779 723-ra, Koszovóban 890-nel 152 169-re, Észak-Macedóniában 459-cel 180 046-ra, Montenegróban 472-vel 118 104-re, Bosznia-Hercegovinában pedig 333-mal 216 124-re növekedett.

A járvány halálos áldozatainak száma Szerbiában az utóbbi 24 órában 21-gyel 7379-re, Koszovóban 24-gyel 2629-re, Észak-Macedóniában 21-gyel 6066-ra, Montenegróban néggyel 1757-re növekedett. Bosznia-Hercegovinában nem volt halálos áldozata a kórnak az elmúlt napon, így a halottak száma 9862 maradt.

Ukrán tisztifőorvos: elkerülhetetlen egy újabb zárlat bevezetése
Elkerülhetetlen, hogy ismét szigorú korlátozásokat vezessenek be a járványhelyzet romlása miatt Ukrajnában - jelentette ki Ihor Kuzin országos tisztifőorvos, az egészségügyi miniszter helyettese egy hétfői tévéműsorban. Eközben a járvány tavaly tavaszi kitörése óta a betegségben elhunytak száma meghaladta az 54 ezret az országban.

A tisztségviselő közölte, egyelőre nincs konkrét időpontja a korlátozások szigorításának. Szavai szerint az bizonyos, hogy hamarosan a legenyhébb, "zöld" kategóriából az ország már az eggyel szigorúbb, "sárga" kategóriába kerül, amelyben szigorúbb korlátozások vonatkoznak egyebek mellett a tömegrendezvények és az edzőtermek látogatására. Biztosított egyúttal afelől, hogy az üzleti szféra és a beoltottak számára könnyítések lesznek, például nem szabja majd meg a tárca, hányan tartózkodhatnak egyszerre egy légtérben ott, ahol az alkalmazottak és a látogatók védettek a koronavírussal szemben. Hozzáfűzte, hogy ez még kidolgozás alatt áll.

Kuzin leszögezte, hogy nincs konkrét szám arra vonatkozóan, mennyi új megbetegedés után lehet zárlatot bevezetni Ukrajnában. Meggyőződését fejezte ki ugyanakkor, hogy a legsúlyosabb, "vörös" kategóriába november előtt nem kell átsorolni az országot.

Később Viktor Ljasko egészségügyi miniszter egy másik televíziónak nyilatkozva közölte, hogy Ukrajna már jövő hétfőn "sárga" besorolásba kerülhet. A tárca erre tett javaslatot, a döntést a héten összeülő kormányzati válságstáb hozza meg - mondta.

Az Egyesült Államok csaknem húszmillió dollár értékben adományozott új fejlesztésű koronavírus elleni gyógyszereket Ukrajnának, a szállítmány már meg is érkezett - adta hírül vasárnap az ukrán média az Egyesült Államok kijevi nagykövetségére hivatkozva.

A diplomáciai képviseletnek a Facebookon közzétett közleménye szerint a humanitárius szállítmányt a Direct Relief kaliforniai segélyszervezet biztosította. A segélyszállítmányra vonatkozó megállapodásokat Volodimir Zelenszkij ukrán elnök e héten tett amerikai látogatásának keretében írták alá.

Viktor Ljasko egészségügyi miniszter korábban elmondta, hogy olyan gyógyszerekről van szó, amelyeket az amerikai Élelmiszer- és Gyógyszer Felügyelet (FDA) már nyilvántartásba vett, és enyhe, illetve közepesen súlyos állapotú betegek kezelésére ajánlott, különösen akkor, ha fennáll az állapotromlás veszélye.

A szállítmány 60 ezer flakon Bamlanivimab és Etesevimab nevű készítményt tartalmaz. A miniszter magyarázata szerint ezek olyan gyógyszerek, amelyek közvetlenül hatnak a vírusra, hozzákötődnek a vírus tüskefehérjéjéhez, megakadályozzák az egészséges sejtekbe való behatolást és a további reprodukciót, így felgyorsítják a koronavírusos betegek gyógyulását, megelőzik a szövődményeket, így azt is, hogy a beteg kórházi ápolásra szoruljon.

Ukrajnában hétfőre 773 esettel 2 298 307-re nőtt az azonosított fertőzöttek száma. A növekmény csaknem a fele az előző napiénak és jóval kevesebb az elmúlt hét hétköznapjaiban mértnél, ennek az oka viszont általában az, hogy a hétvégeken kevesebben fordulnak orvoshoz és kevesebb tesztet végeznek. Az elhunytak száma 18-cal 54 001-re emelkedett. Eddig 2 213 177-en gyógyultak meg, miközben az aktív fertőzöttek száma csaknem háromszázzal 31 129-re nőtt. Kórházba 635 koronavírusos, illetve fertőzésgyanús beteg került, míg ez a szám a megelőző napon 899 volt.

Az egészségügyi tárca legfrissebb adatai szerint az oltási kampány februári kezdete óta 5 581 418-an kapták meg valamely védőoltás első, 4 208 085-en a második dózisát is a mintegy 42 millió lakosú Ukrajnában. Vasárnap 41 787 embert oltottak be az országban.

Ausztria három keleti tartományában megkezdődött az iskola
Ausztria három keleti tartományában - Bécsben, Alsó-Ausztriában és Burgenlandban - hétfőn 490 ezer gyereknek kezdődött el az új tanév, immár a második a koronavírus-járvány árnyékában.

Heinz Fassmann oktatási miniszter ez alkalomból egy bécsi általános iskola tanévnyitóján azt mondta, a tárca által kidolgozott biztonsági terv remélhetőleg elegendő garancia lesz arra, hogy elkerüljék az iskolabezárásokat, és hosszú távon biztosítsák a jelenléti oktatást.

A tanév háromhetes, úgynevezett biztonsági fázissal indul, amely időszakban mind a diákoknak, mind a tanároknak heti háromszori tesztelésnek kell alávetniük magukat, függetlenül attól, hogy valakit már beoltottak-e. A kötelező heti három szűrővizsgálatból az egyiket - a már tavaly bevezetett antigén gyorsteszteket kiegészítendő - a jóval pontosabb PCR-teszttel fogják elvégezni. Így kívánják megelőzni, hogy a külföldi nyaralásból hazatérő gyerekek, illetve pedagógusok behurcolják a vírust a tanintézményekbe. Ebben a kezdeti időszakban kötelező lesz a tantermen kívüli maszkviselés is.

Fassmann szerint a háromhetes kezdeti fázist követően a járványügyi intézkedéseket a regionális fertőzöttségi mutatókhoz fogják igazítani. Mint mondta, a szűrővizsgálatok addig működnek majd önkéntes alapon, amíg egy hét alatt a százezer főre jutó fertőzöttek száma száz alatt marad. A tárcavezető közölte azt is, hogy ha a százezer főre jutó fertőzöttségi mutató 100 és 200 közé emelkedik, akkor mindenkinek kötelező lesz a kültéri maszkviselés, és heti három teszt azok számára, akiket nem oltottak be. Ennél magasabb értékek esetén a felsőtagozatokban a tantermekben is maszkot kell majd viselni.

Ausztriában az elmúlt 24 órában 1 429 embernél igazolták újonnan a vírusfertőzést, a járvány kezdete óta 697 510 pozitív esetet regisztráltak. A kórházban ápoltak száma jelenleg 579, az intenzív kezelésre szorulók 170-en vannak. A Covid-19 szövődményeibe az elmúlt napon nyolcan haltak bele, a járvány halálos áldozatainak száma így 10 801-re emelkedett. A betegségből felgyógyultak száma 669 622.

Romániában háromezer fölé emelkedett a kórházban ápolt fertőzöttek száma
Romániában háromezer fölé emelkedett vasárnap a kórházban ápolt koronavírusos betegek száma. Legutóbb május végén foglaltak el ennyi kórházi ágyat a koronavírusos betegek.

A vasárnap kora délután közzétett hivatalos adatok szerint 1246 új fertőzést, és 11, a vírusnak tulajdonított halálesetet jegyeztek fel az elmúlt 24 órában. Mind az új fertőzések, mind a halálesetek száma alacsonyabb, mint az elmúlt két-három nap adata, de a járvány kezdete óta immár megszokottá vált, hogy hétvégén visszaesnek a számok. Pénteken és szombaton 1500 fölött volt az új fertőzések száma, és harminc körüli a napi halálesetek száma.

A kór romániai terjedését jelzi, hogy augusztus közepe óta hétről hétre mintegy hatvan százalékkal nő a fertőzések heti száma. Ezen a héten 10 123 személynél észlelték a koronavírust.

Jelenleg 3061 személyt ápolnak kórházban, 372-t közülük intenzív osztályon. További 10 760 személy lakhelyén, 2783 személy pedig intézményes elkülönítésben várja a gyógyulását.

A járvány kezdete óta eltelt másfél év alatt a SARS-CoV-2 vírus által igazoltan megfertőzöttek száma meghaladta az 1,1 milliót, a halálos áldozatok száma pedig megközelítette a 37 ezret Romániában.

Németország százmillió adag vakcinával támogatja a nemzetközi oltási kampányokat
Németország százmillió adag védőoltással támogatja a nemzetközi közösséget az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) elleni küzdelemben - jelentette be Jens Spahn német szövetségi egészségügyi miniszter vasárnap.

A százmillió adag vakcinát még az idén eljuttatják a segítségre szoruló országokba. Németország így nagyjából annyi oltóanyaggal támogat másokat, amennyit eddig a német lakosság védelmére fordítottak - mondta Jens Spahn.

A támogatás azt szolgálja, hogy az év végére a világ lakosságának legalább 40 százaléka rendelkezzék a SARS-CoV-2 okozta betegség (Covid-19) elleni védőoltással - mondta a miniszter német hírportálok jelentései szerint Rómában, a világ vezető ipari államait, legnagyobb feltörekvő országait és az EU-t mint intézményt összefogó G20-csoport egészségügyi minisztereinek tanácskozásán újságíróknak.

A világjárvány csak akkor ér véget, amikor az egész világon véget ér, és amíg nem ér véget, kialakulhatnak új vírusváltozatok, amelyek Németországban is veszélyt okozhatnak - fejtette ki Jens Spahn.

A németországi oltási kampányról elmondta, hogy az eddigi mintegy 50 millió mellett még legalább ötmillió embernek kell teljes oltást szereznie ahhoz, hogy átvészelje a következő hónapokat.

Kiemelte, hogy a kampányt fel kell gyorsítani, mert "most, szeptemberben dől el, hogy mennyire leszünk biztonságban ősszel és télen".

A szövetségi kormány legutóbbi, pénteki összesítése szerint a tavaly december végén elindított oltási kampányban 102,4 millió adag vakcinát adtak be. Legalább egy adagot a lakosság 65,6 százaléka - 54 541 599 ember - kapott. Teljes oltással a lakosság 61 százaléka - 50 754 494 ember - rendelkezik.

A Robert Koch közegészségügyi intézet (RKI) vasárnapi adatai szerint az utóbbi 24 órában 10 453 fertőződést mutattak ki tesztekkel. Ezzel a regisztrált esetek száma átlépte a négymilliót. A járvány tavaly tavaszi kezdete óta 4 005 641 ember szervezetében mutatták ki a SARS-CoV-2-t Németországban.

A Covid-19-cel összefüggésben vasárnapra - egy nap alatt - 21 halálesetet regisztráltak, a járvány halálos áldozatainak száma így 92 346-ra emelkedett.

Meghaladta a hétmilliót az igazolt fertőzöttek száma Oroszországban
Meghaladta a hétmilliót az igazolt koronavírus-fertőzöttek száma Oroszországban az operatív törzs által vasárnap közzétett hivatalos adatok szerint.

A fertőzöttek száma 18 645-tel 7 012 599-re emelkedett. A napi növekmény 0,27 százalék, az új esetek 7,5 százaléka volt tünetmentes. Az aktív fertőzöttek száma 554 668-ra, a halottaké 793-mal 187 200-ra, a felépülteké pedig 15 256-tal 6 270 731-re nőtt.

Oroszországban a járvány kezdete óta több mint 180,9 millió, az elmúlt napon pedig 434 ezer laboratóriumi tesztet végeztek el. Koronavírus-fertőzés gyanújával jelenleg 1 169 118 embert tartanak orvosi megfigyelés alatt.

Izraelben a koronavírus-járvány megfékezését jelzik az adatok
Izraelben a koronavírusjárvány megfékezését jelzik az adatok, jóllehet a fertőzöttek száma továbbra is magas - jelentette a Jediót Ahronót című újság hírportálja, a ynet vasárnap.

A koronavírus delta mutációja által dominált járványhullám csúcsán, augusztusban 750 körül volt a súlyos Covid-betegek száma. Erről a csúcsról a múlt héten 670 körülire csökkent számuk a gazdaság és a kereskedelem, valamint az oktatási rendszer szinte teljes nyitottsága mellett, és csökkenni kezdett az új fertőzöttek száma is, noha ezt a mutatót az előző napokban megemelte, hogy a tanévkezdet előtt sok diákot teszteltek.

"A súlyos betegek számának további csökkenését látjuk, különösen az új súlyos esetek számában. Korábban az új fertőzöttek több mint két százaléka betegedett meg komolyan, de ez a szám jelenleg már csak 1,1 százalék" -hangsúlyozta a ynetnek Eran Szegal professzor, a Weizman tudományos kutatóintézet szakértője.

A következő hetekben a csökkenő tendenciát megállíthatja, sőt átmenetileg meg is fordíthatja az iskolák megnyitása és az őszi zsidó ünnepeken szokásos tömeges családi összejövetelek, de a statisztikus-biológus professzor a hosszabb távot illetően bizakodó.

"Védettségi fal épült a közeljövő zsidó ünnepeivel és az iskolakezdés veszélyeivel szemben, máris 2,6 millióan vették fel a harmadik, megerősítő oltást, és a negyedik hullámban, - vagyis július óta - újabb félmillióan először oltatták be magukat. Számításaink szerint ez elég lehet a járvány megfékezéséhez" - mondta a szakember.

A hatóságok az őszi ünnepek, a hétfőn kezdődő zsidó újév előtt felhívták a lakosság figyelmét a megelőző óvintézkedésekre és a korlátozásokra. Arra kérték az izraelieket, hogy nyitott, szellőztetett helyeken rendezzék meg az ünnepi vacsorákat, és zárt helyen legfeljebb 50-en, nyitott terekben pedig maximum százan ünnepeljenek együtt.

A szombati ünnepnapon viszonylag kevés, közel 90 ezer teszttel 4975 új fertőzöttet szűrtek ki Izraelben, 5,76 százalék volt a fertőzöttek aránya. Jelenleg 91 346 aktív koronavírus-esetet tartanak nyilván, és 1126-an vannak közülük kórházban. A súlyos betegek száma 679-re csökkent, és 143-at tartanak életben lélegeztetőgéppel. A súlyos betegek túlnyomórészt az oltatlanok közül kerülnek ki.

Vasárnap 125 608 izraelinek kell kötelező karanténban tartózkodnia, és az országnak már 126 települése "pirosnak" számít. Közepesen fertőzött, vagyis "narancssárga" 97 hely, gyengén van jelen a koronavírus 35 "sárga" városban és faluban, és máig sikerült megőriznie "zöld", vagyis alig vagy egyáltalán nem fertőzött státuszát 22 izraeli településnek.

A magas számok ellenére lassul a járvány terjedése, a vírus fertőzőképességét jelző R mutató az augusztus eleji 1,36 -ról 1,05-re csökkent, vagyis száz új fertőzött már csak 105-nek adja át a vírust. Ha ez a szám 1 alá kerül, akkor várhatóan jelentősen csökkenni kezd az új fertőzöttek száma is.

Legolvasottabb cikkeink