A zarándokokat a szokottnál több mentőautó mellett helyenként az önkéntes tűzoltóság autói is kísérik.
Az elmúlt napok kánikulája után a nyár legforróbb hétvégéjét jelzik előre a meteorológusok Lengyelországban, országszerte 30, helyenként 37 Celsius-fok fölé emelkedik majd a hőmérséklet, a hagyományos nyári czestochowai zarándoklatok résztvevőit tűzoltóautók és mentők kísérik. A legtöbb vajdaságban harmadfokú hőségriasztást rendeltek el. A lengyel államvasutak (PKP) kilátásba helyezte, hogy amennyiben a sínek 55 foknál forróbbra hevülnek, lassítani fogják a vonatok sebességét.
A nyári hónapokban általában szeszélyes időjárású tengermelléken a nyaralók számára kedvező, 30 fok körüli hőmérsékletet mérnek, a hétvégén azonban viharok is várhatók. Több városban, köztük Varsóban is párakapukat létesítettek. A tömegtájékoztatási eszközök megfelelő folyadékfogyasztásra figyelmeztetik a lakosságot, valamint arra is, hogy az emberek lehetőleg árnyékban vagy zárt helyiségekben tartózkodjanak.
Elegendő folyadékfogyasztást tanácsolnak azoknak a zarándoklatoknak a szervezői is, amelyek augusztus elején hagyományosan Lengyelország legismertebb kegyhelye, Czestochowa felé indulnak. A zarándokokat a szokottnál több mentőautó mellett helyenként az önkéntes tűzoltóság autói is kísérik, hogy locsolással mérsékeljék a tikkasztó hőség hatását.
Szerbiában, Bosznia-Hercegovinában és Montenegróban egyelőre nincs hőségriadó
Narancssárga figyelmeztetés van érvényben Szerbiában, Montenegróban és Bosznia-Hercegovinában, a két nyugat-balkáni ország területén 35 Celsius-fokos hőmérséklet várható a hét végén. A szerbiai meteorológiai szolgálat honlapján található információk szerint a hőség ellenére helyenként villámlásra, zivatarokra lehet számítani. Az UV-sugárzás mindenhol erős, a legtöbb helyen eléri a 8-9-es fokozatot.
Az ország északi részén legalább öt napig tart majd a pénteken kezdődött hőhullám, míg Szerbia keleti részét várhatóan a jövő héten éri el a hőség.
A tartós hőség és a csapadékhiány miatt megnőtt az erdőtüzek kockázata is. A meteorológiai szolgálat szerint Dél- és Kelet-Szerbiában, valamint a Vajdaság keleti részén nagy az erdőtűzveszély, míg a Vajdaság északi részén mérsékelt a veszély
Bosznia-Hercegovina két országrészének meteorológiai szolgálatai szerint a hét végén a hőmérséklet 31-37 Celsius-fok között alakul, de az ország déli részén elérheti a 40 Celsius-fokot is. Enyhülésre a jövő hét végéig nem lehet számítani. Bosznia-Hercegovinában is magas az erdőtüzek kockázata - közölték honlapjukon a meteorológiai szolgálatok.
A montenegrói tengerparton nyaralók 34-37 Celsius-fokos átlaghőmérsékletre számíthatnak a napokban, ám a kis nyugat-balkáni országban előfordulhatnak záporok, zivatarok is. Az Adriai-tenger partján és az ország központjában magas az erdőtűzveszély, míg az ország keleti, hegyes részén kisebb a tüzek kockázata - közölte honlapján a montenegrói meteorológiai szolgálat.
Az egészségügyi szakemberek arra figyelmeztetnek, hogy a meleg megterhelő a szervezet számára, ezért sok folyadék fogyasztását javasolják, valamint azt tanácsolják, hogy a legmelegebb órákban, 10 és 16 óra között az emberek maradjanak otthon vagy húzódjanak árnyékba. A hőség és a folyadékhiány miatt csökken a koncentrálóképesség is, ezért az utakon fokozódhat a balesetveszély.
Rendkívüli meleg és hőségriadó várható Horvátországban is
Rendkívüli meleg várható Horvátországban a hétvégén a helyi meteorológiai szolgálat (DZMH) előrejelzése szerint, a kánikula pedig akár egy hétig is eltarthat. A hétvégén a legmagasabb fokú, piros riasztás lesz érvényben az ország nagy részén.
A szárazföldi részeken és a tengerparton is nagy a forróság. A nappali hőmérséklet 32-38 fok körül alakul. Az egész Adria területére a legmagasabb fokú riasztás rendelték el a hatóságok.
Az időjárás piros riasztás esetén rendkívül veszélyes: az átlagosnál melegebb idő megterhelő az egészséges szervezetre is és bárkinél okozhat egészségügyi panaszokat. A szakemberek ezért azt tanácsolják, hogy az emberek igyanak sok folyadékot, a strandolók húzódjanak árnyékba a déli órákban, aki pedig teheti, az maradjon inkább otthon, tartózkodjon hűvös térben.
A tikkasztó hőségben csökken a koncentrálóképesség, ami balesetveszélyt okozhat. A horvát tengerpartra utazók a hétvégi turnusváltás miatt készüljenek fel, hogy a dugók és sebességkorlátozások miatt lassan lehet majd haladni. A szakemberek azt javasolják, hogy mindig legyen víz az autósoknál, és semmiképpen sem vezessenek papucsban vagy mezítláb.
A fokozott tűzveszély miatt Horvátországban tilos tüzet gyújtani olyan helyeken, ahol a lángok továbbterjedhetnek. Tűz okozása esetén magánszemélyek 15 ezertől 150 ezer kunáig (640 ezer forinttól 6,4 millió forintig) terjedő pénzbírságra büntethetők, vagy 60 nap elzárást kaphatnak.
Németországot a hőség mellett szárazság is sújtja
Németországban a sorozatos hőhullámok mellett a tartós szárazság az idei nyár fő jellemzője, a csapadékmennyiség a sokévi átlag felét is alig teszi ki a német meteorológiai szolgálat (DWD) pénteki adatai szerint.
Németországb
n pénteken a hőmérséklet az északkeleti régió kivételével mindenütt meghaladhatja a 35 Celsius-fokot, és helyenként megközelítheti a 40 fokot is. Drezdában már délelőtt 34 fokot mértek, a bajorországi Bambergben pedig 33 fokot. Hőmérsékleti rekordra nem számítanak a szakértők, mert a Nap már nem áll annyira magasan, mint július elején, amikor a bajorországi Kitzingennél mért 40,3 Celsius-fokkal megdőlt a 2003-ban Freiburgban és Karlsruhéban feljegyzett 40,2 fokos országos melegrekord.
Éjszaka nyugat felől zivatarfront érkezik, helyenként jégesővel és viharos erejű széllel, így tovább folytatódik az ország számos térségét, például Berlint és környékét jellemző "jojó-nyár", a hőhullámok és az évszakhoz képest hűvösebb időszakok gyors váltakozása.
A gyakori hőség melle
t sokhelyütt a rendkívüli szárazság az idei nyár fő jellemzője. A DWD kimutatása alapján országosan a csapadékmennyiség június eleje óta a sokévi nyári átlag csupán 54 százalékát teszi ki, és nagy változásra már nemigen lehet számítani, mert az évszak több mint kétharmada már eltelt.
A legaszályosabb vidékek közé tartozik az ország középső része. Így például a frankfurti repülőtéren működő meteorológiai mérőállomáson júliusban mindössze 37 milliméter csapadékot regisztráltak.
Az aszály komoly gazdasági következményekkel jár, nehezíti a vízi közlekedést és visszaveti a mezőgazdaságot. Az Oderán júliusban az alacsony vízállás miatt több hajó elakadt és egy szakaszon le kellett állítani a közlekedést. A német mezőgazdasági termelők szövetségének (DBV) pénteken kiadott becslése szerint pedig a gabonatermés 11 százalékkal elmarad a tavalyi rekordtól, a német gazdák így a 2014-ben elért 52 millió tonnás csúcs után csak 47,15 millió tonna gabonát takarítanak be.