• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Közelről fenyegetett nyáron a lépfenejárvány

Hírek Forrás: MTI

Valamennyi, lépfenével megfertőződött ember felépült a betegségből.

A hatóságok összehangolt, gyors fellépése megakadályozta a nyári lépfenejárvány elterjedését; az élelmiszerlánc-biztonsági hivatal azon dolgozik, hogy a jövőben az esetleges fertőzési gócokról a gazdák egy központi adatbázisból közvetlenül értesülhessenek - közölte a Földművelésügyi Minisztérium (FM) pénteken.

A tárca felidézte: az idén nyáron Hajdú-Bihar és Jász-Nagykun-Szolnok megyében összesen 36 szarvasmarha hullott el lépfene-fertőzésben. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) és a Jász-Nagykun-Szolnok megyei népegészségügyi, valamint élelmiszerlánc-biztonsági és állategészségügyi szakigazgatási szervek gyors, összehangolt intézkedéseinek köszönhetően nem alakult ki széleskörű járvány, és valamennyi, lépfenével megfertőződött ember felépült a betegségből - hangsúlyozta az FM.

A közlemény szerint a lépfenefertőzés megjelenését követően a hatóságok megtették a szükséges intézkedéseket, felkutatták a fertőzött állatokkal kapcsolatba került embereket, gondoskodtak megelőző antibiotikumos kezelésükről.

Az illetékes járási főállatorvosok az érintett állattartó telepeken helyi zárlatot, legeltetési tilalmat és az érintett állomány kétszeri, lépfene elleni védőoltását rendelték el. A betegség újbóli előfordulásának megelőzése érdekében az érintett állományokba újonnan bekerülő állatok, továbbá az állományban születő borjak vakcinázását is elvégezték.

A lépfenefertőzéssel érintett két megyében a hatóság szakemberei összesen több mint 14 ezer állatot oltottak be négy nap alatt, több mint 8000 milliliter vakcina felhasználásával. A járványügyi intézkedések részeként a szakemberek a megbetegedett állatok tartási helyén és annak kétszáz méteres körzetében mintegy 11 ezer négyzetméternyi területet fertőtlenítettek összesen 3450 liter klórlúggal.

A megyei kormányhivatalok élelmiszerlánc-biztonsági és állat-egészségügyi igazgatóságai a lépfenével fertőzött marhahús közétkeztetésbe kerüléséért felelős cégekkel szemben az élelmiszerek forgalomba hozatala, valamint az állat-egészségügyi előírások be nem tartása miatt első fokon több mint 29 millió forint bírságot szabtak ki.

Az időben felfedezett lépfene antibiotikum - elsősorban penicillin - kezeléssel jól gyógyítható, ezért fontos, hogy aki a betegség tüneteit észleli akár saját magán, akár állatán, mielőbb orvoshoz vagy állatorvoshoz forduljon - hívta fel a figyelmet az FM.

A tavaszi legelőre hajtás előtti vakcinázást a gazdálkodók a szolgáltató állatorvosuknál jelezhetik. A tervek szerint jövőre a vakcinázást anyagilag támogatni fogják - közölte a tárca.