• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Közös fellépést támogatnak az orvosi kamara tagjai

Hírek 2023.06.13 Forrás: Weborvos - MTI-OS
Közös fellépést támogatnak az orvosi kamara tagjai

A kamarai tagok 85%-a szerint romlott vagy sokat romlott az egészségügy helyzete az elmúlt 5 évben.

Az orvosok a saját helyzetüknél is rosszabbnak látják az egészségügy állapotát - összegezte Facebook-posztjában a májusban készített felmérésnek eredményét a Magyar Orvosi Kamara. A tagok közel harmada, 10 557 fő töltötte ki értékelhetően a kérdőívet, ami kiemelkedő eredmény - értékelték.

A kitöltők valamivel több, mint fele (56%) dolgozik kizárólag a hazai közellátásban, 12 százaléka csak a magánellátásban, 22 százalékuk mindkettőben. A maradék 10 százalék jelenleg inaktív (GYES, nyugdíj, külföld, stb.)

Mint írták, nagyon fontos eltérés mutatkozik azt illetően, hogy a kollégák miként ítélik meg saját helyzetüket és az egészségügy általános állapotát. A kollégák 61 százaléka inkább elégedett a saját helyzetével, azonban a tagok 85%-a szerint romlott vagy sokat romlott az egészségügy helyzete az elmúlt 5 évben.

A kizárólag magánellátásban dolgozó kollégák szemmel láthatóan (és statisztikailag szignifikánsan) elégedettebbek a saját helyzetükkel az egészségügyben.

A tagság egyértelműen a jogi védelmet, a helyi és országos szakmai képviseletet és az irányelvek publikálását jelölte meg fő elvárásként. Több mint a negyedük szolgáltatásként szeretné látni a rekreációt, munkán kívüli életet segítő kedvezményeket. A korábban jellemző személyes találkozásokat, klubeseményeket a legkevésbé várják el.

A kamara középhosszú távú lehetséges céljaként kiemelkedően fontosnak tartja a tagság az inflációt követő bérezés elérését. A válaszok megoszlása itt egyenletesebb, mint a kamarától elvárt szolgáltatások esetében, az etikai eljárások visszaszerzése is a kiemelt célok egyike. A legkevesebben a 20%-os bércsökkentés eltörlésének elérését jelölték meg célként, de ezt is a kérdőívet kitöltő kollégák több mint harmada választotta a legfontosabb három közé.

Az orvosok érdekérvényesítő lépéseit illetően a több mint tízezer kolléga 85,6 százaléka szerint szükség van a koordinált nyomásgyakorló akcióra. ("A felmérés alapján a kamara tagjai indokoltnak tartják, hogy közösen lépjenek fel szakmai érdekeik, jogi biztonságuk megvédése érdekében és ezért mintegy másfélezer orvos pecsétszámát megadva jelezte, hogy felmondaná önkéntes többletmunkáját" - írta a kamara az MTI Országoas Sajtószolgálathoz eljuttatott közleményében.) 

A kollégák 31%-a rendelkezik önkéntes többletmunkával, közülük közel másfélezer (44%) kolléga pedig pecsétszámát megadva nyilatkozott úgy, hogy a célok elérése érdekében koordináltan beadja az ÖVT szerződés felmondását. Ez kiemelkedő eredmény, nagyon erős eszköz.

A területi szervezetekkel és az országos elnökség munkáját is inkább kedvezően értékelte a tagok többsége.

A jelenlegi kamarai szerkezetet csak 19% szeretné megtartani, 34% radikális összevonásokat tartana jónak. Megközelítőleg a tagság fele a köztes megoldás (részleges regionalizáció) mellett foglalt állást. A teljes felmérést a kamara lapjában, az Orvosok Lapjában ismertetik majd.