A debreceni orvosi egyetem az egyetlen Európában, ahol karitatív szervezet működik.
Ezt Késmárky András, a Debreceni Egyetem Különleges Orvos- és Mentőcsoportjának (DEKOM) vezetője mondta pénteken a szervezetüket bemutató előadáson.
Mint hozzáfűzte, a korábban más keretek között működő különleges orvos csoport másfél éve az egyetem bejegyzett karitatív szervezete. Elmondta azt is, hogy immár együttműködési megállapodásuk van a Külügyminisztériummal és a katasztrófavédelemmel. Előbbi keretében külföldi mentési missziókban, utóbbi kapcsán hazai mentésekben vesznek részt.
Késmárky András beszámolt arról, hogy speciálisan felszerelt és kiképzett orvos csoportról van szó. Elmondta, hogy ott voltak például Szumátrán, a szökőár sújtotta térségben, vagy Pakisztánban. Az idén Etiópiában is részt vettek segélyezési programban. Idehaza különböző szűrő- és egészségmegőrző programokban is közreműködik az orvos csoport.
Elmondta azt is, hogy rendszeresen feltérképezik az Alföldön jellegzetes tanyák és "bokorfalvak" nehezen elérhető helyeit, felmérik az ott élők egészségét. Eddig 16 tanyát jártak végig műholdas felderítő segítséggel - tette hozzá. Ugyancsak vállalták gyermekotthonok egészségügyi felügyeletét, egészségügyi szűrését is, amire ezeknek az otthonoknak nincs pénze.
Késmárky András tájékoztatása szerint orvostanhallgatókból folyamatosan képzik a különleges mentőcsoport utánpótlását.
Teljes orvosi és technikai felszerelésük értéke már eléri a 40 millió forintot. Az orvos csoport 24-48 órán belül el tud indítani csoportot bárhova külföldre, s a világ bármely részéről műholdas online konzíliumra képesek a debreceni klinikákkal.
Az előadást követően a debreceni gyermekklinika mellett felállított sátorban és a fák között kifeszített kötelek segítségével mentési és ellátási bemutatót tartottak az orvos csoport tagjai. A bemutatón ott voltak több budapesti külképviselet munkatársai is.