Egyetlen ország sem tudta tartani a légszennyezettségi határértéket 2021-ben – közölte WHO.
2021-ben mindössze a vizsgált városok 3,4 százalékában felelt meg a levegő minősége az előírt kívánatos határétéknek, miközben 93 helyen a PM2,5-részecskék mértékének értéke a megengedett mennyiség tízszeresét is elérte - áll az IQAir, a svájci levegőminőség vizsgáló vállalat kedden kiadott jelentésében. A szervezet a levegőben található 2,5 mikrométernél kisebb részecskék (PM2,5) mennyiségét vizsgálta, ezek a legveszélyesebbek az egészségre. A WHO tavaly frissített ajánlása szerint a légköbméterenként 5 mikrogrammnál több szálló részecske már káros az egészségre. Ez azt jelenti, hogy az ország lakosságának 76 százaléka él nem megfelelő levegőminőségi körülmények között - írta a népszava.hu.
A legszennyezettebb ország Bangladesh, a második helyezett Chad. Kína, amely 2014-ben komoly harcot kezdett a szennyezés ellen, az egy évvel korábbi 14. helyéről a 22.-re esett vissza a PM2,5-ös listán, de még mindig 32,6 mikrogramm/köbméter a mikrorészecskék átlagos mutatója.
Magyarország a középmezőnyben, a 65. helyen szerepel, hajszálnyival megelőzve Romániát. Az országban mért átlagos érték a WHO ajánlásának háromszorosa, 15,5 mikrogramm, ami még a korábbi ajánlásnak is a másfélszerese. Budapest a 62.
További részletek a cikkben