• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Légszennyezettségtől halnak meg szívbetegek

Hírek Forrás: MTI

Csaknem ötezer szívbeteg ember korai halálát okozza a légszennyezettség Nagy-Britanniában.

Csaknem ötezer, előzőleg szívrohammal kezelt beteg korai halálát okozza évente az emberi tevékenységből származó légszennyezettség Nagy-Britanniában - derítette ki egy felmérés. A European Heart Journal című szaklap szerdai számában ismertetett vizsgálat keretében mintegy 154 ezer, szívrohammal és torokgyulladással kórházban kezelt beteg állapotát követték nyomon éveken át. Az eredmény alapján a levegőben megtelepedő finomszemcsés anyagok magas szintje évente 4800 páciens halálát idézte elő, miután kiengedték őket a kórházból. Az emberi tevékenység nyomán keletkezett - köztük gépkocsikból, gyárakból vagy erőművekből származó - finomrészecskék 12 százalékkal növelték az akut koronária szindrómát túlélt betegek halálozási rátáját.

A szálló por a levegőben eloszlott finomszemcsés szilárd vagy folyékony halmazállapotú, tíz mikrométer (a mikron a milliméter ezredrésze) átmérőjűnél kisebb anyagok gyűjtőneve. Angolul finomszemcsés anyagoknak - particulate matter, PM - nevezik őket.

A szálló por még a legalacsonyabb koncentrációban is káros, mikroszkopikus szemcséi izgatják a nyálkahártyát, köhögést, torokkaparást és nehézlégzést kiválthatva. A tüdőben felszívódva gyulladásos folyamatot indíthatnak el, ennek következtében növekszik a vér alvadékonysága, fokozott vérrögképződés alakulhat ki. A légszennyezettséget ennél fogva a szív- és a tüdőbetegségek, valamint daganatok okozójaként tartják számon.

A brit felmérésben a legveszélyesebbnek tartott, 2,5 mikronnál kisebb finomszemcsés anyagok (PM2,5) koncentrációjára összpontosítottak. Megállapították, hogy ha köbméterenként 10 mikrogrammal növekszik a PM2,5-anyagok szintje a levegőben, akkor minden egyes emelkedésnél 20 százalékkal megugrik az érintett betegek elhalálozási aránya - közölte a tanulmányt kivonatosan ismertető brit lap, a The Daily Telegraph.

A legszennyezettebbnek Londont találták, a brit fővárosban köbméterenként átlagosan 14,0 mikrogramm volt a részecskék mennyisége a levegőben.