• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Legyen alapvető emberi jog az egészséges környezet!

Hírek 2022.09.27 Forrás: MTI
Legyen alapvető emberi jog az egészséges környezet!

Az ET alapvető emberi jogként ismerné el az egészséges és fenntartható környezethez való jogot.

Az Európa Tanács az emberi jogokról és a környezet védelméről szóló, kedden közzétett ajánlásában felszólította tagállamait, hogy az ENSZ Emberi Jogi Tanácsának 2021. októberi határozatával összhangban fontolják meg a tiszta, egészséges és fenntartható környezethez való jog nemzeti szintű elismerését alapvető emberi jogként.

A strasbourgi székhelyű Európa Tanács közleménye szerint tekintettel arra, hogy az éghajlatváltozás, a biológiai sokféleség csökkenése és a környezetszennyezés okozta kihívások kezelésére irányuló intézkedések elengedhetetlenek az emberi jogok jobb érvényesítéséhez, a 46 tagú szervezet miniszteri bizottsága a tiszta, egészséges és fenntartható környezethez való jog fokozott elismerésének fontosságát hangsúlyozta a nemzetközi jogi eszközökben, a nemzeti alkotmányokban, jogszabályokban és minden szakpolitikában.

A bizottság szerint a tagállamoknak biztosítaniuk kell számos alapelv tiszteletben tartását. Ilyen alapelv a nemzetközi környezetvédelmi jog általános elve, amely magában foglalja az ártatlanság vélelmét, a megelőzés elsőbbségét, az elővigyázatosság elvét és a "szennyező fizet" elvet. Szükséges emellett a generációk közötti egyenlőség tiszteletben tartása, a megkülönböztetés tilalma elvének betartása, a diszkriminációmentes hozzáférés szavatolása az információhoz és az igazságszolgáltatáshoz környezetvédelmi ügyekben, valamint a részvétel általános garantálása a környezetvédelmi döntéshozatalban és a környezeti nevelésben.

Az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága aggodalmának ad hangot a környezetromlás rendkívüli hatásai miatt, és arra biztatta a tagállamokat, hogy hozzanak megfelelő intézkedéseket a környezeti ártalmakkal szemben leginkább kiszolgáltatottak jogainak védelmére. Az ajánlás ezenkívül hangsúlyozza annak fontosságát is, hogy ezekben az ügyekben a kormányok működjenek együtt a civil társadalommal, az emberi jogi szervezetekkel, az emberi jogok védelmét és előmozdítását célzó regionális intézményekkel, a gazdaság érdekelt feleivel, valamint a helyi közösségekkel. Kérték a tagállamokat: kötelezzék az üzleti vállalkozásokat, hogy tevékenységük során mindig emberi jogi kötelezettségeiknek megfelelően járjanak el a környezettel kapcsolatban is.