• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Legyen gyógyszer a probiotikum?

Hírek Forrás: MTI

Szorgalmazzák, hogy a probiotikumokat az orvoslásban gyógyszerként alkalmazzák.

Az emberi szervezet ellenálló képességének javításában fontos szerepet játszó probiotikumok kórházi és klinikai használatának elterjesztését szorgalmazták egészségügyi szakemberek pénteken Budapesten, egy nemzetközi konferencián.

A probiotikumok élő mikroorganizmusok, megfelelő adagolásuk az emberi szervezet számára előnyökkel jár - mondta Peter Cartwright brit szakember. Mint kiemelte: újabb és újabb kutatások bizonyítják a probiotikumok hasznosságát, ezért azt szorgalmazzák, hogy az ilyen készítményeket az orvoslásban gyógyszerként alkalmazzák.

Székely György, a budapesti Szent János kórház belgyógyászati és gasztroenterológiai osztályvezető főorvosa amellett emelt szót, hogy az egyes betegségek kezelésekor a szteroidokkal együtt probiotikumokat is adni kellene a betegeknek, ugyanis egyes gyógyszerek jelentős mértékben károsíthatják a bélflórát.
Utalt arra, hogy a tudomány már évtizeddekel ezelőtt bebizonyította, az antibiotikumok - bármilyen fontosak is a betegség leküzdésében - nem képesek szelektálni a jó és a rossz baktériumok között, ezért a szervezet igényli a baktérium-utánpótlást, a jótékony bélflóra helyreállításához pedig probiotikumokra van szükség.

Wacha Judit, a Semmelweis Egyetem sebészeti klinikájának belgyógyász-gasztroenterológus főorvosa egyebek között azt hangsúlyozta, hogy a probiotikumok megfelelő adagolásával megelőzhető a gyermekek elhízása, elősegíti az anyagcserét, a felnőtteknél segíti a cukorszint egyensúlyban tartását, illetve a koleszterinszint csökkentését is.

A főorvos azt is elmondta, hogy a probiotikumokat már a terhesség első percétől alkalmazni lehet, az segíti megóvni a születendő gyermeket az első baktériumoktól, amelyekkel már a szülőcsatornában találkozik, de még a szülés után is védi a gyermek immunrendszerét, a koraszülöttek pedig hamarabb elérik a megfelelő testsúlyt és magasságot.


Szó volt arról is, hogy a száj baktériumflórája is veszélyeztetett, pótlásra szorul, a bőrgyógyászatban pedig már zajlik az emberi bőr baktériumállományának feltérképezése.