Gátat vethet a képzetlen és önjelölt álpszichológusok térnyerésének. (frissített)
Magyar Pszichológus Kamara létrehozását tervezi a köznevelésért felelős államtitkárság - a tervezet szövege a kormány hivatalos oldalán olvasható.
A tervezet szerint a pszichológusi tevékenységet végzők szakmai, érdekképviseleti köztestülete lenne a létrehozandó kamara, jogi személy, országos feladat- és hatáskörrel.
A kamara feladat- és hatáskörét az alapszabálya szerint létrehozott országos szerveivel és területi szervezeteivel látja el.
Feladatai közé tartozik a kamarai tagsággal, megfelelő végzettséggel rendelkező és a "pszichológus" szakmai címet vagy idegen nyelven történő megjelölését jogosultan használó pszichológusok szakmai irányítása, ellenőrzése. Ugyancsak ellátja a tagjai érdekképviseletével, továbbá a pszichológusok közhiteles nyilvántartásának vezetésével kapcsolatos közfeladatokat, és tagsági igazolványt állít ki.
A létrehozandó kamara szakmai véleménynyilvánító feladatai kiterjednek a pszichológusképzés, szakképzés és továbbképzés rendszerére. Véleményezheti a pszichológusképzés, -szakképzés és -továbbképzés rendszerét, a pszichológiai alap- és mesterképzések, szakirányú továbbképzések, felsőoktatási szakképzések, továbbá szakképzések, módszerspecifikus képzések, továbbképzések szakmai követelményeit, a képzésekben megszerzett tudás alkalmazhatóságát a pszichológiai tevékenység gyakorlásában.
Javaslatot tehet továbbá az adott képzésre jogosult intézménynek a képzési követelmények, szakmai vizsgakövetelmények módosításával, kiegészítésével, fejlesztésével kapcsolatban. A nem egészségügyi területen működő pszichológusok kötelező továbbképzési rendszerének kidolgozására is javaslatokat tehet.
A kamara jogosult a tagjait érintő jogalkotási folyamatban szakmai véleményét előterjeszteni, továbbá jogszabály módosítását, megalkotását kezdeményezni a téma szerint illetékes minisztériumnál, és a tevékenységi körét érintő jogszabályokat véleményezni.
A tervezet kitér arra is, hogy a kamara közfeladatait más szervezetekkel és hatóságokkal együttműködve látja el. Együttműködik a pszichológia területén tevékenykedő hazai és nemzetközi civil szervezetekkel, tudományos egyesületekkel, és szakmai konzultációt tart a pszichológiai képzést folytató oktatási intézmények vezetőivel és a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Intézetének képviselőivel.
A kamara működése felett az oktatásért felelős miniszter gyakorol törvényességi felügyeletet.
A szakma hasznosnak tartja a pszichológuskamara létrehozását
Szakmailag megalapozottnak és társadalmi szempontból hasznosnak tartja a hazai pszichológusok három meghatározó szervezete a Magyar Pszichológus Kamara létrehozására tett kormányzati intézkedéseket - olvasható a Magyar Pszichológusok Érdekvédelmi Egyesülete, a Magyar Pszichológiai Társaság és a Magyar Tudományos Akadémia Pszichológiai Tudományos Bizottsága közös közleményében, amelyet szerdán juttattak el az MTI-hez.
Úgy vélik, hogy a köztestület megalakulása gátat vethet a képzetlen és önjelölt álpszichológusok térnyerésének, vagyis a kamara tevékenysége az állampolgárok szempontjából fogyasztóvédelmi jellegű.
A három testület Balog Zoltán emberierőforrás-miniszternek a kamara létrehozásáról szóló tervezet kapcsán írt levelében közhasznúnak tartja, hogy a megalakuló pszichológuskamara önszabályozó módon járhat el a csaknem tízezer fős magyar pszichológus-társadalom ügyeiben, kontrollálhatja az érintettek szakmai megfelelőségét, munkájuk minőségét, szervezheti képzésüket, és regisztrálhatja a pszichológus végzettséggel rendelkező szakembereket.
Hangsúlyozzák, hogy így a mentális segítséget kérők ellenőrizhetik, hogy a pszichológusként fellépők mindegyike valóban rendelkezik-e a megfelelő képzettséggel.
A szervezetek szerint még most is gyakori, hogy a mentális segítséget kérő csaknem hárommillió ember egy része jogosulatlan szakmagyakorlóknál szakszerűtlen válaszokat kap problémájára.