Legalább 6 szülészeti osztályt állandó jelleggel zártak be, és több további szülészet munkáját egy vagy több hónapra felújítás címén felfüggesztették.
Lengyelországban az utóbbi években csökkent a szülészeti osztályok száma, csak tavaly hat kórházban zárták be a szülészetet, elsősorban orvoshiány miatt - idézte az MTI a Dziennik Gazeta Prawna lengyel gazdaságpolitikai napilap cikkét.
A lengyelországi kórházakban 2017 végétől 2023 júliusáig összesen 22 szülészetet számoltak fel - írja a lap. A tavalyi számokról - amelyeket hivatalos adatok hiánya miatt szerkesztőségi terepszemle keretében gyűjtöttek - közlik: legalább 6 szülészeti osztályt állandó jelleggel zártak be, és több további szülészet munkáját egy vagy több hónapra felújítás címén felfüggesztették.
A cikkben felidézik: a kórházak átszervezéséről szóló, jelenleg társadalmi konzultációk alatt álló tervezet, amelyet Izabela Leszczyna egészségügyi miniszter terjesztett elő, az évi kevesebb mint 400 szülést fogadó kórházi osztályok bezárását irányozná elő.
A szülészetek azonban már most "önmaguktól zárnak be", szakértők szerint elsősorban orvoshiány miatt - áll a cikkben. A lap Marek Wójcikot, a Lengyelországi Városok Szövetsége tanácsadóját idézi, aki a többi között a járási kórházak működési nehézségeit részletezi, ezen belül azt, hogy túl magasak a munkavállalásra kész nőgyógyászok bérkövetelései.
Az orvosi szervezetek nevében a lapnak nyilatkozó Michal Bulsa szülészorvos rámutatott: Lengyelországban 8080 szakmailag aktív szülész-nőgyógyászt tartanak számon, közülük azonban sokan a kórházi munkával szemben előnyben részesítik a magán-, illetve a társadalombiztosító által finanszírozott rendelőkben vállalt ügyeleteket.
A rendelőkben ugyanis "sokkal alacsonyabb a nem kívánt esemény, és következésképpen a pereskedés kockázata" - fejtette ki Bulsa. Hozzátette: a polgári és büntetőjogi felelősség félelme különösen nagy a járási kórházakban, azért is, mert "sokkal rosszabb ott az ellátás biztonsága, mint egy szakkórházban", miközben az orvosoktól ugyanolyan szintű teljesítményt várnak el, mint egy magasan specializált intézményben.
A lengyel statisztikai hivatal (GUS) januárban közölt adatai szerint tavaly mintegy 252 ezer gyerek született Lengyelországban, ezáltal 1945 óta a legalacsonyabbra süllyedt a születések száma.