A csökkenése miatt a közvetítők jelenleg Görögországban és Magyarországon keresnek szakembereket.
Jelentősen csökkent a külföldön munkát vállaló lengyel orvosok száma, mert az országban javultak a munkakörülményeik és emelkedett a bérük - írta szerdán a Dziennik Gazeta Prawna című gazdasági-közéleti napilap. Az adatok szerint 2011-ben összesen ötször kevesebben fordultak az orvosi kamarához a külföldi munkavállalást engedélyező igazolásért, mint hat évvel korábban, amikor több mint 1700 szakember hagyta el az országot.
Maciej Hamankiewicz, a kamara elnöke szerint a fiatal orvosok körében egyebek közt azért csökkent a kiutazások száma, mert emelkedtek a rezidensek bérei. Azt is kiemelte, hogy az uniós normák 2008-as bevezetése megszabta a heti munkaidő maximális mértékét, és ezzel javította a munkakörülményeket.
Adam Riner, az egészségügyi dolgozók külföldi elhelyezkedését szervező nemzetközi Paragona közvetítőcég felügyelő bizottságának tagja szerint "a lengyel orvosoknak már nem éri meg az utazás - hasonló jellegű munkáért Lengyelországban magasabb fizetést kapnak".
Külföldön elsősorban hétvégi vagy rotációs jelleggel vállalnak munkát, mert így nem kell lemondaniuk hazai állásukról. 2011-ben például négyhetes időközökben utaztak Dániába a lengyel szemészek, illetve Svédországba a fogorvosok, míg a német határ közelében élő szakemberek hétvégi ügyeleteket vállaltak Németországban.
A külföldi elhelyezkedés iránti lengyelországi érdeklődés jelentős csökkenése miatt a közvetítők jelenleg inkább Görögországban és Magyarországon keresnek szakembereket.