Az oltóanyagban található vírustörzsek antigénszerkezete hasonló a kontinensen eddig kimutatott vírusokéhoz.
Az Országos Epidemiológiai Központ heti jelentése szerint hazánkban még nincs influenza-aktivitás, így még nem késtek el azok, akik védőoltással szeretnének védekezni a kellemetlen tünetekkel járó, és akár súlyos vagy halálos szövődményekhez is vezető betegség ellen. A figyelőszolgálatban résztvevő orvosok jelentései alapján végzett becslés szerint 2016. január 4. és 10. között az országban 7.400 beteg fordult orvoshoz influenzaszerű tünetekkel - adta hírül az ÁNTSZ közleménye.
Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ (ECDC) és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) közös jelentése szerint a 2015/16-os influenza szezonban december közepén a kontinens északi és déli részén megkezdődött az influenza vírusok terjedése.
Az európai összesítés szerint a figyelőszolgálatban résztvevő orvosok által beküldött, az influenzaszerű tünetekkel orvoshoz fordulóktól vett légúti mintákban az 51. héttől kezdődően hétről hétre egyre nagyobb arányban igazolják az influenzavírusok jelenlétét.
A jelentés kitér arra is, hogy a légzőszervi szövődményhez vezető fertőzések többsége az influenza A(H1N1)pdm09 vírushoz köthető. Az elmúlt szezonhoz képest egyelőre jóval kisebb arányban igazolták az influenza A(H3N2) vírus kóroki szerepét. Érdemes kiemelni, hogy az A(H3N2) altípusú influenzavírus jellemzően az időseknél okoz súlyos szövődményeket, illetve haláleseteket, míg az influenza A(H1N1) vírus inkább a fiatalabbakra, egyébként egészséges felnőttekre veszélyesebb.
A jelenleg rendelkezésre álló adatok szerint a 2015/16-os szezonra kifejlesztett influenza elleni oltóanyagban található vírustörzsek antigénszerkezete hasonló a kontinensen eddig kimutatott Influenza vírusokéhoz. Az influenza elleni védőoltás ennek megfelelően hatékony védelmet nyújthat a kellemetlen tüneteket okozó, súlyos, vagy akár halálos szövődményekkel járó betegség ellen.
Tudományos vizsgálatokkal alátámasztott tény, hogy az influenza elleni védekezés jelenleg ismert leghatékonyabb eszköze a védőoltás. A védettség kialakulásához 10-14 nap szükséges. Aki eddig még nem tette meg, de a következő napokban kéri a védőoltást, számíthat rá, hogy mire az influenzajárvány eléri Magyarországot, szervezete már felkészül a fertőzés elleni védelemre.
A 60 év felettiek, bizonyos krónikus betegségekben szenvedők, a várandós nők, továbbá az egészségügyi és a szociális intézményekben dolgozók háziorvosuktól, illetve foglalkozás-egészségügyi orvosuktól kérhetik a térítésmentes influenza elleni védőoltást. (A jogosultak köréről részletesebben itt , illetve háziorvosuktól tájékozódhatnak.) Az idén is kapható gyógyszertári forgalomban influenza elleni vakcina, így azok is beoltathatják magukat influenza ellen, akik nem jogosultak térítésmentes oltásra.
Vírus még nincs, de egyre több a beteg
A 2015. év 53. hetében tapasztalt mélypont után az év első hetében ugrásszerűen megemelkedett a regisztrált influenzaszerű megbetegedések száma. A 20%-os lakossági mintán végzett becslés alapján megállapítható, hogy 2016. január 4 - 10. között az országban több mint kétszer annyi beteg (7 400 fő) fordult influenzaszerű tünetekkel orvoshoz, mint az előző héten - jelentette az Országos Epidemiológiai Központ.
A betegek 16,5%-a 0-14 éves gyermek, 40,7-a 15-34 éves fiatal felnőtt volt. A 35-59 évesek korcsoportjába tartozott a betegek 29,2%-a, 13,6%-uk pedig a 60 éven felüliek közül került ki.
Az első naptári héten összesen harmincegy influenza-gyanús betegtől érkezett vizsgálati anyag az Országos Epidemiológiai Központ Légúti vírus osztályára. A sentinel orvosok által beküldött 15 mintában, és a hagyományos beküldés keretében érkezett 16 mintában az elvégzett vizsgálatok egyetlen egy esetben sem igazolták influenzavírus jelenlétét.
Influenzaszerű megbetegedések halmozódásáról a 2016. év első hetében nem érkezett jelentés.