• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Még mindig terítéken az öbölháború-szindróma

Hírek Forrás: Medipress

A visszatérő katonák ezrei számoltak be különböző megmagyarázhatatlan tünetről.

Egy a kongresszus által létrehozott szakértő bizottság arra a következtetésre jutott, hogy az Öböl-háború-szindróma valóban létezik, és az 1991-es fegyveres konfliktusban résztvett hétszázezer amerikai veterán több mint egynegyedét érinti.

A valaha készített legátfogóbb jelentésben az áll, hogy a megnyomorító, számos tünetet okozó betegséget mérgező, a parti szúnyogok és más rovarok elleni rovarölő vegyületek, valamint a katonákat az idegmérget tartalmazó gáztól megvédő gyógyszer okozták. „Most már jelentős mennyiségű tudományos adat áll rendelkezésre, így kijelenthetjük, hogy az öbölháború-szindróma létező betegség, melyet az öbölháborúban töltött szolgálat alatt a katonákat érő idegmérgek okoztak, és hogy a veteránok közül csak kevesen gyógyultak meg, vagy javultak jelentősen az idő előrehaladtával" - olvasható a 450 oldalas beszámolóban, melyet a Veteránügyek Miniszterének, James Peakenek készítettek. „Az 1990-91-es öbölháború veteránjai kiváltságosként részt vehettek egy hatalmas, gyors sikert hozó katonai akcióban, ám sokan közülük szerencsétlenségükre hosszú távú egészségügyi problémákkal bajlódnak azóta is, melyeket nem jól ismertek, ezért túl sokáig tagadtak, vagy kicsinyítettek" – folytatódik a jelentés.

A beszámolót készítő Kutatási Tanácsadó Testület az Öbölháborús Veteránok Megbetegedéseiről szervezetet részben a kongresszus kérte fel, mivel számos panasz érkezett arról, hogy a veteránok nem kapnak megfelelő egészségügyi ellátást. A bizottság tudományos elnöke, a Bostoni Egyetem népegészségügyi iskolájának dékánja, Roberta White elmondta, hogy az eredmények egyértelműen alátámasztják a veteránok rögeszméjét, mely szerint egészségügyi problémáikat az Öbölben kapott károsító anyagok okozták. Hozzátette, hogy a veteránokat visszatérésük, tehát 17 éve gyötrik betegségeik, és annak ellenére, hogy a jelenséggel kapcsolatos tudományos bizonyítékok nagy mennyiségben állnak rendelkezésre, számtalanszor találják szembe magukat cinizmussal, és a felelősséget az áldozatokra hárító mentalitással, ami csak ront egészségi állapotukon akár mentális betegségeket, akár nem-fizikai problémákat okozva.

A jelentés szerint az öbölháború-szindróma tünetei a memória- és koncentrációzavarok, állandó fejfájás, megmagyarázhatatlan kimerültség, kiterjedt fájdalom, esetenként légúti tünetek, emésztőrendszeri zavarok és bőrkiütés. A bizottság két anyagról jelentette ki, hogy egyértelműen oki összefüggésben áll az öbölháború-szindróma kialakulásával: a piridostigmin-bromid (PB), melyet az ideggáz elleni védelem céljából adtak a katonáknak, valamint a háború során sokat használt rovarölők. A testület arra is felhívta a figyelmet, hogy az öbölháború-szindrómával kapcsolatos kutatásokra szánt szövetségi támogatás összege jelentősen megcsappant az elmúlt években, ezért évi 60 millió dollárra lenne szükség. Az öbölháború-szindróma egy olyan krónikus, többféle tünetet okozó betegség komplexum elnevezése, melyet az amerikai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ először 1994-ben azonosított, miután visszatérő katonák ezrei számoltak be különböző megmagyarázhatatlan tünetekről. Számos korábbi közlemény a harc miatti stresszt okolta a betegség kialakulásáért.