Az OKI korábbi felmérése szerint a lakosság mintegy 20 százaléka szenved – orvos által diagnosztizált – pollenallergiában.
Az Országos Közegészségügyi Intézet (OKI) jelentése szerint az elkövetkező napokban a nyír pollenkoncentrációja országszerte elérheti a magas, nagyon magas szintet. A kőris, a nyár, a gyertyán, valamint a ciprus- és tiszafafélék pollenkoncentrációja is a közepes-magas tartományban alakul, miként a zöld juhar virágpora is sokfelé magas koncentrációban lehet jelen.
Hangonyi Csilla tüdőgyógyász, allergológus, a Jahn Ferenc Dél-pesti Kórház osztályvezető főorvosának tájékoztatása szerint a legfőbb bajkeverők a fapollenek (éger, juhar, platán, vadgesztenye, nyár, nyír, fűz, kőris, hárs, gyertyán, bodza), a fűpollenek, a gyomok (parlagfű, fekete üröm, lándzsás útifű, csalánfélék, libatop), a mogyoró.
A szénanátha általában iskoláskorban kezdődik, és a fiatal felnőttek körében a leggyakoribb. Gyermekkorban inkább a fiúkat, a felnőttek körében eddig főként a nőket érinti. A betegség kialakulása szempontjából többnyire azok veszélyeztettek, akiknek közvetlen rokonai között is vannak ilyen betegek. A hajlam ugyanis igazoltan öröklődik.
Szegedi Andrea, a Debreceni Egyetem Bőrgyógyászati Allergológiai Tanszék vezetője szerint az allergiás megbetegedések esetében az egyik legfontosabb előrelépés az allergia mechanizmusának megértésében tapasztalható és egyre precízebb módszerek alkalmazása a diagnosztikában. Az innovatív kezelési eljárások közül pedig egyre nagyobb szerepe van az immunterápiáknak.