• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Megoldják a hallásjavító műtéteket

Hírek Forrás: Országos Sajtószolgálat

Ismét segítséghez jutnak a hallásjavító műtétre szoruló siketek - adta hírül a civil szervezet.

Az év elején úgy látszott, hogy ellehetetlenül a siketek hallását visszaállító műtét, a cochleáris implantáció. A műtétet végző klinikákon elfogytak a beültethető készülékek, és közel százra nőtt a várakozók száma. Szintén régóta húzódó probléma, hogy Magyarország – saját szakmai irányelveit és nemzetközi kötelezettségvállalásait megsértve – nem rendelkezik objektív újszülöttkori hallásszűréssel. Az érintetteket képviselő egyesület, a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesülete az Országos Egészségbiztosítási Pénztárhoz és a Nemzeti Erőforrás Minisztériumhoz fordult a helyzet rendezéséért.

Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár – látva a műtétre várakozók szorult helyzetét – egy olyan megoldást dolgozott ki, ami a lehető leggyorsabban biztosítja a műtét elvégzését azoknál a gyerekeknél, akiket legjobban sürget az idő. Emellett rendelkezett további készülékek beszerzéséről is, így év végéig remélhetőleg minden rászoruló hozzájut a készülékhez.

Az Egyesület azonban szeretné, ha rendeződne a kisbabák objektív hallásszűrése és az elavuló készülékek rendszeres cseréje is. Ebben a témában petíciót nyújtottak be a Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak. A minisztérium közigazgatási államtitkára, dr. Jávor András támogatóan nyilatkozott, és együttműködést ígért e két fontos kérdés rendezésében.

A cochleáris implantáció egy olyan műtéti eljárás, amely a siketeken és súlyos nagyothallókon tud segíteni. Lényege, hogy egy fülbe ültetett elektródasor veszi át a rosszul működő belső fül szerepét. A rendszerhez tartozik továbbá egy fül mögött hordható, hallókészülékre emlékeztető készülék. A műtétet követően a páciens fokozatosan tanul meg hallani. Ha kellő időben elvégzik, a korábban siket páciens olyan jó hallásra tehet szert, amivel gond nélkül részt tud venni a mindennapos kommunikációban.

A nagyothallás és a siketség a leggyakoribb veleszületett érzékszervi rendellenesség. Ezerből 1-2 kisbaba születik olyan fokú halláskárosodással, ami lehetetlenné teszi a beszédtanulást. Rajtuk segíthet a megfelelő hallókészülék vagy a cochleáris implantáció, de ennek az a feltétele, hogy hallássérülésükre fény derüljön. Ma hazánkban a legtöbb szülészeten nem rendelkeznek a hallás vizsgálatához megfelelő műszerrel. Ennek hiányában sajnos sok hallássérült kisbaba úgy kerül haza, hogy szülei nem tudják, hogy gyermekük segítségre szorul.