• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

MI-vel a személyre szabottabb petefészekrák-kezelésért

Hírek MA 06:12 Forrás: ELTE - Weborvos
MI-vel a személyre szabottabb  petefészekrák-kezelésért

Az ELTE kutatása egyesíti a szövettani és a fehérje adatokat, pontosabban meghatározható, ki hogyan reagál a kemoterápiára.

Az ELTE Komplex Rendszerek Fizikája Tanszék, a Harvard Medical School, a Dán Rákkutató Intézet és a Semmelweis Egyetem kutatóival közösen innovatív megközelítést fejlesztett ki annak előrejelzésére, hogy a magas malignitású szerózus petefészekrákkal (HGSOC) diagnosztizált betegek hogyan reagálnak a kemoterápiára. A Nature-csoport npj Precision Oncology folyóiratában Oz Kilim ELTE PhD-hallgató elsőszerzőségével megjelent kutatásuk azt mutatja, hogy két kulcsfontosságú információforrás — a szövettani minták képei (hisztopatológia) és a részletes fehérjemérések (proteomika) — együttes alkalmazása jelentősen javítja annak pontosságát, hogy mely betegek profitálhatnak a platinaalapú kemoterápiából, amely a petefészekrák első vonalbeli kezelése.

A mesterséges intelligencia összeköti a szöveti képeket és a molekuláris adatokat

A kutatás egy mesterséges intelligencia alapú módszert vezet be, amely részletes szövettani képeket párosít molekuláris szintű adatokkal, hogy olyan mintázatokat tárjon fel, amelyeket az orvosok egyébként nem vennének észre. Ez a megközelítés jelentősen pontosabb előrejelzéseket tesz lehetővé, mint bármelyik adatforrás önmagában történő használata, átfogóbb képet adva a tumor viselkedéséről.

A rák diagnosztizálásában és típusának meghatározásában az orvosok általában a szövettani metszeteket (H&E-festett képek) használják, míg a proteomikai elemzések betekintést nyújtanak a tumorban található fehérjékbe, amelyek utalhatnak a daganat érzékenységére vagy rezisztenciájára egy adott kezelésre. Képzeljük el, hogy egy növény növekedését próbáljuk megjósolni kizárólag a külleme vagy kizárólag a talaj minősége alapján – mindegyik információ önmagában hasznos, de nem ad teljes képet. A kutatók új megközelítése mindkét tényezőt figyelembe veszi, így jobban megérthető a tumor és annak környezete is.

A módszert két nagyméretű nemzetközi rákos betegadatbázison tesztelték. Az eredmények azt mutatták, hogy a szöveti és fehérjeadatok kombinálása jelentősen pontosabb előrejelzéseket eredményezett, mint a jelenleg elérhető genetikai tesztek. Ez azt jelenti, hogy az orvosok hamarosan megbízhatóbb eszközökkel dönthetnek arról, hogy egy beteg számára a platinaalapú kemoterápia a legjobb választás-e, vagy érdemes más kezelési lehetőségeket előtérbe helyezni.

 

Egy lépés a személyre szabott rákkezelés felé

A kutatás egyik legfontosabb eredménye, hogy lehetőséget nyit a kezelési tervek egyénre szabására. Azoknak a betegeknek az azonosításával, akik valószínűleg nem reagálnak jól a platinaalapú kemoterápiára, az orvosok elkerülhetik a felesleges mellékhatásokat, és korábban elkezdhetnek más kezelési módokat. Emellett a tanulmányban alkalmazott modellek abban is segíthetnek, hogy jobban megértsük, miért hatékony vagy hatástalan egy adott terápia, így értékes támpontokat nyújtanak a jövőbeli kutatásokhoz.

A kutatók azt is megállapították, hogy a tumorok környezete (a stroma) kulcsfontosságú információkat tartalmazhat a kezelésre adott válasz szempontjából, és ezt eddig gyakran figyelmen kívül hagyták. Ez rávilágít arra, hogy nemcsak a daganatot magát, hanem annak közvetlen környezetét is érdemes alaposan vizsgálni.

Bár további kutatások szükségesek a módszer nagyobb betegpopulációkon történő validálásához, ez a tanulmány rámutat arra, hogy többféle adatforrás kombinálása javíthatja a rákkezelés hatékonyságát. A jövőbeli fejlesztések akár további adatok – például genetikai vagy képalkotási eredmények – integrálásával is tovább finomíthatják az előrejelzéseket, biztosítva a betegek számára még inkább személyre szabott ellátást. 

Az eredeti közlemény: Kilim, O., Olar, A., Biricz, A., Madaras, L., Pollner, P., Szállási, Z., Sztupinszki, Z. and Csabai, I., 2025. Histopathology and proteomics are synergistic for high-grade serous ovarian cancer platinum response prediction. npj Precision Oncology, 9(1), p.27. https://www.nature.com/articles/s41698-025-00808-w