Csak a fájdalomcsillapítás és rendszeres mozgás segíthet a mozgásszervi panaszokon!
A népbetegségnek számító mozgásszervi fájdalom miatt nem sportolunk rendszeresen, holott a megfelelő, rendszeres mozgás a testi és lelki egészség kulcsa! - állítják a szakemberek. A Nyugdíjasok Országos Szövetségének Szeniormozgásprogramja a mozgással járó fájdalom legyőzésében segíti az idősebb korosztályt! - tudatták közleményben.
Ma Magyarországon a felnőttek kétharmada, míg a 60 év felettiek 80%-a él rendszeres fájdalommal, küzd valamilyen mozgásszervi megbetegedéssel. A porckopás, a hát-, derék- és láb-, valamint ízületi fájdalmak általános népbetegségnek számítanak, és sajnos ezek nem gyógyíthatóak. A betegségek szinten tartása csak a testsúly csökkentésével, a szervezet rendszeres mozgatásával lehetséges, de a panaszok miatt jóval kevesebbet mozgunk a kelleténél. A rendszeres mozgásra nem csak fizikailag, hanem szellemileg is szükségünk van. A rendszeres, megfelelő testmozgás ugyanis elősegíti az idegpályák „olajozását", a koncentráció fejleszti az orientációs készséget.
Ezzel kapcsolatban Juhász Eszter gyógytornász elmondta: „Első lépés minden esetben a fájdalomcsillapítás! A szenior korosztály általában 8-10 tablettát szed naponta kisebb-nagyobb egészségügyi problémáira, és ez jelentősen megterheli a szervezetet. A mozgásszervi fájdalmakat éppen ezért érdemes külsőleg használatos gélekkel, krémekkel csillapítani, amelyek akár 12 órán keresztül megszüntetik a fájdalmat. Az idősek többsége sajnos még mindig úgy véli, hogy a klasszikus gyógyszerek hatékonyabbak a mozgásszervi fájdalmak ellen is, mint a helyileg használt egyéb készítmények. Ezért az edukáció ezen a téren nagyon fontos!"
Juhász Eszter szerint a fájdalom megszüntetése mellett az is lényeges, hogy mindenki megtalálja a számára legmegfelelőbb mozgásformát: „A könnyed séta, a kerékpározás, az úszás, az idősebbek számára kifejlesztett szeniortánc mind-mind olyan mozgásformák, amelyek alapvetően kímélik az ízületeket, és bárki, akár idősebb korban is gyakorolhatja őket. Ha valaki komolyabb testi problémákkal küzd, akkor érdemes gyógytornászhoz fordulnia, aki személyreszabott gyakorlatokkal segítheti a felépülését."
A rendszeres mozgás előnyeit kommunikálva a Nyugdíjasok Országos Szövetsége 2017-ben hívta életre a Szeniormozgásprogramot. A kezdeményezés célja, a fájdalomcsillapítással kapcsolatos edukáció, illetve, hogy meghozzák a nyugdíjasok kedvét a rendszeres mozgáshoz. Dr. Nagy Sándor, a NYOSZ szenior mozgásszakértője elmondta: „Ha valaki a séta, kirándulás, gyaloglás és könnyed sport mellett dönt, az számos előnyt könyvelhet el: a közös mozgás átmozgatja a testet, segít a testsúly kordában tartásában és nem utolsósorban kiváló társas tevékenység, szórakozás, amely lelkileg is építi a résztvevőket.
Az idei évben több tucat vidéki sporteseményt szerveztünk tagszervezeteiken keresztül, ahol a nyugdíjasok közösen mozoghattak, sportolhattak és megismerhették az egészséges életmódra vonatkozó ajánlásokat.
Idén október 19-én lesz a program záróeseménye Budapesten, a Sport 11 központban, amely ingyenesen bárki számára látogatható. Itt várjuk mindazokat, akik semmilyen sport-előélettel nem rendelkeznek, de szeretnének mozogni, és azokat is, akik fájdalommal élnek, de szeretnének fájó tagjaikat mágis átmozgatni.