• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Mozgással is gyógyítható a rák?

Hírek Forrás: MTI

A fizikai terhelés rákellenes hatású lehet az immunsejtek aktivizálódása révén.

Védetté válhatnak a rákos folyamat kiújulásával szemben a rosszindulatú daganatok miatt gyógyszerekkel kezelt betegek a terápia befejezése utáni speciális mozgásprogram segítségével, az immunsejtek aktivizálódása révén - vált ismertté a Testmozgás Integrativ Biológiája elnevezésű konferencia egyik nagy figyelmet keltő előadásából.

A Nebraskai Egyetem munkacsoportja Laura Bilek vezetésével 16 rákbetegséget túlélt pácienst vont be gondosan megtervezett tornaprogramjába. A jól fölépített mozgásrendszer 12 héten keresztül tartott, a hatást pedig részletes laboratóriumi mérésekkel igyekeztek igazolni.

A szervezetünk épségét védő immunrendszer működésének egyik módja a különleges fehérvérsejtek, az úgynevezett T-limfociták mozgósítása. Ezek a T-immunsejtek megtámadják és tönkreteszik a kívülről bejutó baktériumokat vagy a kifejlődő daganatsejteket, különösen akkor, ha azok egy része túléli a rákellenes gyógyszerek hatását.

Korábbi vizsgálatok igazolták, hogy az immunsejtek jelentős része megöregszik, és így nehezebben tud megbirkózni a szervezetünket támadó kórokozókkal szemben. Bizonyították azt is, hogy sok T-sejt a daganatellenes kezelés következtében öregedő állapotba kerül, és ezáltal nem tudja védő feladatát megfelelően ellátni.

A fizikai terhelés bizonyos daganatformák kifejlődését gátolja, és a beteg életkilátásait javítja. Az is kiderült, hogy a mozgás csökkenti a daganatsejtek megújulását. A kutatók vizsgálták a betegek vérében az öregedő és a fiatal aktív T-sejtek arányának alakulását a mozgásprogram hatására.

A testgyakorlatokat egyénileg, a betegek fizikai képességei szerint építették fel. Azokat a képességeket igyekeztek gyakoroltatni, melyekre az adott betegnek a legnagyobb szüksége volt. A program végére az aktív fiatal T-sejtek aránya jelentősen növekedett az öregedő sejtekhez képest.

"Eredményeink azt jelzik, hogy a fizikai mozgással szervezetünk igyekszik megszabadulni a kiöregedő védősejtektől, és helyet adni a fiatal, aktív sejteknek" - mondta Laura Bilek. "Meg kell tanulnunk, hogy a mindennapos mozgás alapvető része az egészséges életnek" - hangoztatta.