Mesterséges intelligencia, a főváros alvilága, változó világrend, az ukrajnai háború – Kérdezzen a kutatóktól a Magyar Tudomány Ünnepén!
Teremtmény vagy eszköz? Mit kezdjünk a mesterséges intelligenciával? És mit kezd velünk a mesterséges intelligencia? Mi nékünk Petőfi? Miért nem megoldás a duzzasztógát a szárazodásra? Adjon egy estét a tudománynak, és tartson velünk személyesen a Magyar Tudomány Ünnepén!
Forradalmi változás küszöbén a világ, a mesterséges intelligencia szerepét tekintve mindenképpen. A technológia előretörését egyszerre övezi lelkesedés és aggodalom, hiszen nem látható előre, mit hoz a jövő. Ám ez egy sor más kérdésre is igaz. A tisztánlátáshoz egyvalami azonban rendre a segítségünkre van, ez pedig a tudomány, amely az új technológiákat létrehozza, és amelynek kulcsszerepe van a működésük megértésében éppúgy, mint hatásaik előrejelzésében és vizsgálatában.
A Magyar Tudományos Akadémia az idén immár 20 éves Magyar Tudomány Ünnepén kiemelt figyelmet szentel mind a mesterséges intelligenciának, mind más olyan technológiáknak, amelyek megértésében a tudomány magyar művelőinek meghatározó szerepük van.
A jubileumi tudományünnepen is több száz rendezvényt szervez az Akadémia a határon túl, vidéken és a fővárosban is, ahol most az MTA székházának felújítása miatt a Humán Tudományok Kutatóházába várjuk vendégeinket.
Minden program, így a laikus közönségnek szóló ismeretterjesztő előadások is díjmentesen látogathatók, de a helyek korlátozott száma miatt mindenképpen előzetes regisztráció szükséges!
Kiemelt eseménysorozat a Tudományünnep+ program, amelynek keretében rövidebb, dinamikus előadások és beszélgetések segítik a megértést és elmélyülést az alábbi témákban:
Legendák és tények Petőfi körül
„Kócos, lompos” Budapest – A főváros alvilága a „boldog” békeidőkben
Kihívások a felszín alatti vízkészletek fenntartható hasznosításában
Ember alkotta para – A duzzasztók folyógyilkos hatásai
Mesterséges intelligencia: tudomány vagy technológia?
ChatGPT: hogyan működik, mire jó, mennyire veszélyes?
Extrém fényimpulzusok a tudomány és a társadalom szolgálatában
Az új fejedelem – a szuperintelligencia lehetőségei a bizonytalanság korában
A helyi élelmiszerek szerepe a fenntartható élelmiszer-termelésben
Nobel-díj az attomásodpercekért – Krausz Ferenc élő bejelentkezésével
Műholdas kvantumkommunikáció: a jelen kihívásai, a jövő lehetőségei
Miért zöld a fehér hidrogéngáz?
Geometria és alakfejlődés a természetben
Az ukrajnai háború
Új megfigyeléseink a „néma gyilkosról”, a magas vérnyomásról
Részletes program és regisztráció: tudomanyunnep.hu.