Csaknem 150 múzeum várja színes programokkal az érdeklődőket a 14. Múzeumok Őszi Fesztiválján.
Országszerte 50 településen több mint 1500 program várja az érdeklődőket a Múzeumok Őszi Fesztiválján - mondta el Fülöp Péter művészeti, közművelődési és közgyűjteményi ügyekért felelős helyettes államtitkár hétfőn Szentendrén.
Hozzáfűzte: a programsorozat fontos eseménye a magyar múzeumi szakmának és sokakat, köztük gyermekeket is elér, akik másként nem biztos, hogy eljutnának múzeumi kiállításra.
A Múzeumok Őszi Fesztiválja megmozgatja a teljes múzeumi szakmát, nem csupán a nagy kiállítóhelyeket, hanem a vidéki kistelepüléseken a tájházakat, kis helytörténeti intézményeket is - emelte ki a sajtótájékoztatón Cseri Miklós, a Szabadtéri Néprajzi Múzeum főigazgatója.
A fesztivál idén több programmal emlékezik meg arról, hogy Magellán 500 évvel ezelőtt, 1519 szeptemberében indult el a Földet elsőként körbehajózó expedíciójára, valamint hogy mintegy 250 évvel ezelőtt kezdődött el az átfogó társadalmi, gazdasági és technológiai változásokat hozó ipari forradalom.
Cseri Miklós hozzáfűzte: idén is megemlékeznek az első világháborúról, 2019-ben elsősorban a háború által hozott innovációra, technológiai változásokra koncentrálnak.
A teljes programkínálat az oszifesztival.hu internetes oldalon érhető el.
Ajánló a programokból:
HIVATÁS AZ ÉLETÉRT - A MENTÉS TÖRTÉNETE
Hazánkban a szervezett mentés első írásos dokumentuma az 1779. évi uralkodói utasítás, amely az életmentést mindenki számára kötelezővé tette. 1876-ban rendelték el a mentés szervezeteinek létesítését. Ennek ellenére a segélynyújtással országszerte még hosszú ideig a rendőrség vagy a tűzoltóság foglalkozott. Magyarország első mentőegyesülete 1886-ban Temesvárott alakult meg. A Budapesti Önkéntes Mentőegyesület 1887-ben jött létre. A Debreczeni Mentő-Egyesület pedig csak 1906 júniusában alakult meg. A Debreceni Irodalom Háza időszaki kiállítóterében 1950 és 1972 között működött a mentőszolgálat. A Debreceni Irodalom Háza időszaki kiállítása a mentés és segélynyújtó eszközök történetét mutatja be kezdetektől napjainkig. Ehhez kapcsolódva Mentő napot szerveznek szeptember 29-én, tárlatvezetéssel, mentési bemutatóval, kézműveskedéssel.
BESZÉLŐ MÚMIÁK
Mit lehet megtudni egy több ezer éves múmiáról? Hogyan dolgozik egy antropológus? Milyen vizsgálatokat, eszközöket, módszereket kell ismernie egy múmiakutatónak? Ezekre a kérdésekre mind választ kaphatSzvák Enikő PhD hallgató előadásán a Semmelweis Orvostörténeti Múzeumban október 17-én 17 órától.