• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Negyedikek lettünk a Szervátültetettek Világjátékán

Hírek Forrás: Weborvos

Rengeteg éremmel és élménnyel tértek haza a magyar versenyzők a Szervátültetettek Világjátékáról.

A göteborgi megmérettetésen idén több mint 1000 szervátültetett sportoló vett rész a világ 54 országából. A kezdeményezés célja nemcsak segíteni a résztvevők gyógyulását a rendszeres sporton és közösségi élményen keresztül, hanem egyben felhívni a figyelmet a transzplantáció és a szervadományozás kérdéskörére.

A Világjátékokat idén 18. alkalommal rendezték meg Göteborgban, a 6 és 70 éves között játékosok 13 sportágban mérhették össze erejüket. Hazánkat 46 szervátültetett sportoló képviselte az eseményen, akik elsősorban, úszás, asztalitenisz, tenisz, kerékpározás, tollaslabda, röplabda és atlétikai számokban indultak. Az összesítésben Magyarország a kiemelkedő 4. helyen végzett; legtöbb aranyat – szám szerint hetet - úszásban sikerült elhozniuk a magyar sportolóknak, Venyercsán László pedig világcsúcsot állított fel 5000 méteres gyaloglásban.

A Szervátültetettek Világjátéka egy olyan sportesemény, ahol minden résztvevő a szó igazi értelmében is nyertes, hiszen a sportolók a sikeres transzplantációnak köszönhetően visszatérhettek régi életükhöz. Vannak olyan versenyzők, akiket többször, vagy több szervüket is transzplantálták - ezek az emberek donorok nélkül ma már nem lehetnének közöttünk.

Napjainkban már olyan modern terápiák állnak rendelkezésre, amelyekkel például egy vesebeteg évekig életben tartható, azonban a veseműködés helyreállítása és a dialízis kezelés elhagyása csak egy új, átültetett vese segítségével, azaz vese transzplantációval érhető el. A sikeres szervátültetés lehetővé teszi, hogy a beteg újra teljes életet éljen, s visszatérjen korábbi életformájához. A sport felgyorsítja ezt a folyamatot és segíti a mihamarabbi felépülést.

A Szervátültetettek Világjátékával párhuzamosan a rendező ország minden évben számos konferenciát, szimpóziumot és előadást szervez, amelyekre elsősorban a szakmabelieket és a betegeket várják. Ezek célja a szakmai információ és tapasztalatcsere mellett a szélesebb közönség figyelmének felhívása a donorkérdésre és a transzplantációra.

Ma Magyarországon alig több mint 400 transzplantációt végeznek évente, ebből a legnagyobb arányt a veseátültetések teszik ki, amelyből az elmúlt év során 307-et hajtottak végre hazánkban. A számok ugyan növekedést mutatnak, de a rendelkezésre álló szervek száma még mindig nem tudja kielégíteni a várólisták igényeit. A várólisták kérdésének megoldására Magyarország év elején megkezdte a csatlakozási tárgyalásokat az Eurotransplanttal, amely minőségi változást hozhat a szervátültetések területén.

Vesebetegségek, veseátültetés: Nemzeti Vese Program