• nátha
    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

    • Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

      Tízből csak három magyar fújja ki helyesen az orrát

  • melanóma
    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

    • Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

      Orvosi bravúr került a Guinness Rekordok Könyvébe

  • egynapos sebészet
    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

    • Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

      Egynapos sebészet: új szakmai kollégiumi tagozata van a területnek

Négyszer több a csipszadó-felajánlás

Lapszemle 2019.12.31 Forrás: vg.hu
Négyszer több a csipszadó-felajánlás

Mintha idén több gyógyszerhiányról szóló közleményt adott volna ki a gyógyszerhatóság.

A tavalyinál több klinikai vizsgálatot végeztek a gyógyszercégek az idén, a gyógyszerhiány viszont nem hazai, hanem világjelenség – erről is beszélt a Világgazdaságnak adott interjújában Szentiványi Mátyás, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) főigazgatója.

Októberben hekkertámadás érte az OGYÉI honlapját. Milyen adatok sérültek?

Rendszeresen ellenőrizzük és fejlesztjük az informatikai rendszereinket, azonban egy kizárólag a honlapunkat érintő, korábban fel nem fedezett és a támadás észlelésének napján javított biztonsági rést kihasználva egy hekker be tudott hatolni a honlapunkba. Nem igazolható, hogy bármilyen adatot elvitt vagy módosított volna.

A szerializáció (egyedi gyógyszer-azonosítás – a szerk.) uralta a gyógyszeripar elmúlt évét. A hazai gyógyszerhatóságnak milyen tapasztalatai vannak a rendszer működésével kapcsolatban?

A gyógyszerek egyedi azonosítása tekintetében Magyarország büszke lehet, ugyanis létezik egy mérőszám arról, hogy az európai hatóság mit vár el tőlünk, és ebben 120 százalék körüli a teljesítményünk. Ez azt jelenti, hogy a várható teljesítményhez képest magasabb az aktivitásunk. A teljesítmény értékelésekor figyelembe veszik például, hogy hány tranzakciót hajtanak végre a patikák vagy a nagykereskedők, valamint hogy mennyi a hibajelentés a rendszer működése kapcsán. Magyarország az ötödik-hatodik helyen áll az Európai Unió országai között abszolút értékben, tehát nem lakosságarányosan. Erre büszkék lehetünk.

Mintha idén több gyógyszerhiányról szóló közleményt adott volna ki a gyógyszerhatóság. A termékhiányok hogyan alakultak 2019-ben?

Sajnos világjelenség a gyógyszerhiányok számának növekedése. Az OGYÉI ilyen esetekben a probléma megoldása érdekében koordinálja és tájékoztatja a piaci szereplőket. Fontos kiemelni, hogy annak a gyógyszercégnek, amelynek a terméke magyarországi forgalomba hozatali engedéllyel rendelkezik, ellátási kötelezettsége is van. Ha egy gyógyszercég nem tudja biztosítani a készítményét a lakosság számára, akkor akár bírságra is számíthat. A bírság 100 ezer és 500 millió forint közötti összeg lehet. Az OGYÉI azonban inkább a megoldásra törekszik. Egyedi engedélyek és kontingensengedélyek kiadásával segítjük elő, hogy az ezzel foglalkozó nagykereskedőkön keresztül a betegek a hiánykészítményekhez is hozzáférhessenek. Továbbiak a teljes cikkben

Legolvasottabb cikkeink