• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Negyven éve kezdődött a nemzetközi orvosképzés az SE-n

Hírek 2023.04.27 Forrás: Semmelweis Egyetem - Weborvos
Negyven éve kezdődött a nemzetközi orvosképzés az SE-n

Semmelweis International 40 –  jubileumi ünnepséget tartottak a német nyelvű képzés 40 évvel ezelőtti elindításának emlékére.

Semmelweis International 40 – a nemzetközi orvosképzés négy évtizede címmel jubileumi ünnepséget tartottak a német nyelvű képzés 40 évvel ezelőtti elindításának emlékére április 24-én. A Semmelweis Szalonban rendezett eseményen mutatták be először a nemzetközi képzés történetéről készült kisfilmet, majd a német és angol nyelven tanuló hallgatók szervezeteinek képviselői mondtak köszönetet az egyetemnek. Elismeréseket vehettek át azok a vezető munkatársak, akik a kezdetektől aktívan részt vállaltak a nemzetközi képzések kialakításában és működtetésében, egy kerekasztal-beszélgetésen pedig megosztották gondolataikat a képzés indításának történelmi körülményeiről, a kihívásokról és a jövőbeni tervekről, írja a Semmelweis Egyetem honlapja.

„1983 nemcsak a Semmelweis Egyetem, de az egész magyar felsőoktatás történetében nevezetes dátum: ekkor indult el az egyetemen a német nyelvű orvosképzés, melyhez 1989-ben az angol nyelvű oktatás is csatlakozott” – kezdte megnyitóját a jubileumi ünnepségen dr. Merkely Béla. A rektor hangsúlyozta, az eltelt négy évtized alatt a Semmelweis Európa egyik legjelentősebb angol és német nyelvű képzési intézményévé vált, egy valódi tudásközponttá, amely ma már a világ 250 legjobb felsőoktatási intézménye közé tartozik a Times Higher Education legfrissebb világrangsora szerint. Az egyetemnek jelenleg mintegy 14 ezer hallgatója van, 36%-uk külföldi, akik a világ csaknem 110 országából érkeztek. Mindezek a sikerek elképzelhetetlenek lettek volna azon vezető oktatók, munkatársak nélkül, akik megalapozták az idegennyelvű képzéseket – emelte ki a rektor.

„Bátor, forradalmi tett volt, hogy a vasfüggöny mögött szélesre tártuk az egyetem kapuit az egész világ felé, ez ugyanis nemcsak annak a színes, multikulturális környezetnek az alapjait teremtette meg, amelyre intézményünk a mai napig épít, de nemzetközi reputációnk növekedéséhez, az egész magyar felsőoktatás felemelkedéséhez is hozzájárult” – fogalmazott.

A rektor köszöntője után az eseményen mutatták be a Kommunikációs Igazgatóság Filmes csoportjának dokumentum-kisfilmjét, amelyben megszólaltak azok a vezető oktatók, kutatók, egyetemi emberek, akik a nemzetközi képzés elindulásában kiemelkedő szerepet vállaltak. Köztük volt a nemrégiben elhunyt dr. Fonyó Attila élettan professzor, az Általános Orvostudományi Kar egykori dékánja, aki annak idején a német nyelvű orvosképzés megszervezésében meghatározó szerepet játszott.

Dr. Alpár Alán nemzetközi képzésekért felelős rektorhelyettes köszöntőjében felidézte: korábban is fogadott már az egyetem német nyelvű hallgatókat a hajdani szovjet blokkhoz tartozó egykori Kelet-Németországból, de a rendszeres és folyamatos, diplomát adó német nyelvű orvosképzés a Semmelweisen 1983-ban indult el a Német Szövetségi Köztársaságból érkezett 120 hallgatóval.

A következő mérföldkő 1989-90, amely kettős szempontból volt nagyon fontos dátum: egyrészt elindult az angol nyelvű orvosképzés, továbbá végeztek a német nyelvű hallgatók, és az egyetem kiadta az első saját diplomáját nem magyar állampolgároknak – emelte ki a rektorhelyettes. 

A meglevő képzések fejlesztése mellett 2004-ben indulhatott újabb angol nyelvű képzési forma az Egészségtudományi Karon, és mind mai napig is dolgoznak a kar nemzetközi képzési kínálatának fejlesztésén.

Jelentős lépés volt, mikor 2008-ban elindult a Semmelweis Egyetem Hamburgba kihelyezett német nyelvű orvosképzése, az Asklepios Campus, ami a Semmelweis Egyetem része, az Általános Orvostudományi Kar külső képző helye, ahova harmadévtől jelentkezhetnek a hallgatók, és Semmelweis orvosdiplomát kapnak a végzettek.

2022-ban pedig a Pető András Karon is elkezdték az angol nyelvű konduktor képzést, egyelőre még kisebb létszámban, de várják a hallgatókat a világ minden tájáról. Ezzel 2023-ban mind a hat fakultáson van már valamilyen idegennyelvű szakemberképzés. A három történelmi karon angol és német, a többi három karon angol, illetve az Egészségügyi Közszolgálati Karon a pozsonyi képzésben szlovák nyelvű képzés.

A hallgatói létszámok az utóbbi években jelentősen megnövekedtek, a német hallgatóság száma több mint másfélszeresére nőtt. Az elsőéves beiratkozók száma német nyelven az általános orvosi és fogorvosi képzésen meghaladja a 400-at. A kiadott diplomák száma is folyamatosan növekszik, legutóbb már 160 hallgató vette át a német nyelvű diplomáját a Semmelweis Egyetemen, mivel ma már egyre több hallgató dönt úgy, hogy nem egy választott német, hanem a magyar Semmelweis Egyetemen fejezi be tanulmányait – hangsúlyozta dr. Alpár Alán.

Több mint 4000 nemzetközi graduális és PhD-hallgató tanul az egyetemen, akiket 13 nemzeti, regionális hallgatói társaság fog össze. A német és angol tannyelvű hallgatók öntevékeny szervezetei (Deutschsprachige Studentenvertretung Semmelweis – DSVS, International Semmelweis Student Association – ISSA) sokat tesznek a hallgatók összetartásáért: hallgatói klubokat szerveznek számos programmal, a többi között az oltással kapcsolatos munka lebonyolításában is részt vettek, segítettek az ukrán hallgatók fogadásában, és számos más fórumon végeznek segítő tevékenységet, visszajelzéseket adnak, és jó kapcsolatokat építenek oktatók és hallgatók között – mutatta be tevékenységüket Michael Hubatka, a DSVS és Moein Moeinzadech, az ISSA egyetemi hallgatói szervezetek elnöke.

Dr. Merkely Béla ezután átadta a Semmelweis Egyetem elismeréseit azon szakembereknek, akik kiemelkedő szerepet játszottak a nemzetközi orvosképzés elindításában, és a leghosszabb ideje vesznek részt annak szervezésében. 

További részletek az SE honlapján. 

Fotó: Kovács Attila – Semmelweis Egyetem