• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nem elég a sok pénz, ha rosszul költik

Hírek Forrás: MTI

A V4-ek közül Szlovákia költ a legtöbbet egészségügyre, mégis ott a legalacsonyabb a várható élettartam.

Bár a visegrádi négyek (V4) országai közül Szlovákia fordítja egészségügyi kiadásokra hazai össztermékének (GDP) legnagyobb hányadát, a lakosság várható élettartama ott a legalacsonyabb - derült ki a szlovákiai egészségügyi minisztérium elemzéséből.

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) adataira hivatkozó, a TASR hírügynökség által ismertetett elemzés szerint Szlovákiában az egészségügyre fordított közkiadások 2013-ban az ország GDP-jének 5,6 százalékát tették ki, ami magasabb volt, mint a másik három visegrádi országban, ennek ellenére a Szlovákiában élő nőknek öt, a férfiaknak hat hónappal volt rövidebb a várható élettartamuk Magyarország, Csehország és Lengyelország átlagához képest.

Ez utóbbi három országban Szlovákiához képest átlagosan 15 százalékkal alacsonyabb volt azoknak a haláleseteknek az aránya is, amelyek az egészségügyi ellátás következtében elkerülhetőek lettek volna.

Az elemzés szerint a fennálló aránytalanság egyik elsődleges oka az egészségügyre fordított közkiadások alacsony hatékonysága. "Amennyiben a források felhasználásának hatékonysága elérné az OECD átlagát, a várható élettartam három hónappal növekedne Szlovákiában, ahol a jelenlegi várható élettartamot a forrásfelhasználás hatékonyságának növelésével, 8 százalékkal alacsonyabb kiadások mellett is fenn lehetne tartani" - állapítják meg az elemzés készítői.

Meglátásuk szerint Szlovákiában leginkább a gyógyszerek és a speciális egészségügyi berendezések beszerzésekor, illetve a radiodiagnosztikai és laboratóriumi vizsgálatok terén lehetne hatékonyabbá tenni az egészségügyre fordított közkiadások felhasználását. Rámutatnak: az egyik legnagyobb gondot a gyógyszerhasználat jelenti, nagyon magas a felírt gyógyszerek mennyisége, az egyes készítmények ár-érték szerinti hatékonysága pedig alacsony. A vizsgált országok közül Szlovákiát Csehországhoz hasonlítva megállapítják: ha sikerülne lecsökkenteni a szlovákiaiak gyógyszerfogyasztását a csehek szintjére, csupán ez évi 60 millió eurós (mintegy 18,8 milliárd forint) megtakarítást hozna magával.

Szlovákiában az elmúlt néhány évben az egészségügyre fordított közkiadások gyorsabb ütemben emelkedtek, mint a közkiadások általában. A tavalyi évben csak az egészségbiztosítók által az egészségügyi szolgáltatóknak kifizetett összeg 4,2 milliárd eurót tett ki.