A nőknek kevesebb lehetőségük van bizottságok munkájában részt venni vagy tudományos találkozókon felszólalni.
"Elkeserítően alacsony" a tudományos ranglétrán magasra jutó nők száma - derült ki egy új tanulmányból. A Cell Stem Cell című folyóiratban publikált tanulmány 38 ország, köztük az Egyesült Államok és Ausztrália, valamint európai államok 541 egyeteméről és kutatási intézetéből származó adatokra épült - írja a BBC hírportálja.
A mutatók szerint az élettudományi oktatásban az egyetemisták és tudományos továbbképzésben részt vevő hallgatók több mint fele nő, az adjunktusok körében azonban már csak 42 százalék, a professzorok körében pedig mindössze 23 százalék a nők aránya, noha a számok intézményenként eltérőek.
A tanulmányból kiderült, hogy a nőknek kevesebb lehetőségük van bizottságok munkájában részt venni vagy tudományos találkozókon felszólalni. A fő problémát a nők befolyásos pozícióba való kerülése és a pozíció megtartása jelenti.
Az eredmények alátámasztják a tudományos életben tevékenykedő nők egy részének véleményét, amely szerint sokkal több erőfeszítésre van szükség az úgynevezett "szivárgó vezeték" problémájának orvoslásához, vagyis hogy a nők a férfiakhoz képest jóval nagyobb arányban "elszivárognak" a karrier során olyan problémák miatt, mint a zaklatás, valamint az előléptetéssel és fizetéssel kapcsolatos kérdések.
A nők előre jutását nehezítő körülmények között szerepel továbbá a velük szembeni nem tudatos elfogultság, valamint a magánélet és a munkahely közötti egyensúlyozásból eredő feszültség.
Jessica Wade, a londoni Imperial College munkatársa - aki nem vett részt a tanulmányban - elmondta, hogy a nemek közötti egyensúly javításához olyan intézményi szintű elkötelezettségre van szükség a tudományos életben, amely kiterjed a nők szakmai előmenetelének támogatására és a megfelelő fellépésre a szexuális és egyéb zaklatások jelentését követően.