Az újszülött és csecsemőkori hallásvizsgálat fontosságára is felhívják a figyelmet.
A napokban került fel a világhálóra és már több millióan látták azt a megindító videót, amelyen egy 39 éves siket brit nő először hallja a saját és mások hangját a beültetett cochleáris implantátum (CI) segítségével. A megható pillanatokat rögzítő felvételt magyar internetes oldalak is felkapták és sokan megosztották a videót a legnagyobb közösségi oldalon is, de azt már kevesen tudják, hogy Magyarországon is van több, mint hétszáznegyven olyan ember - felnőttek és gyerekek egyaránt, akiknek - a CI segítségével - hasonló élményben volt részük.
Magyarországon 1985 óta végeznek cochleáris implantációt, ami a hallássérülés egyik legelterjedtebb fajtáján, a belső fül károsodásán segít. Lényege, hogy a károsodott belső fül funkcióját átvéve, egy elektródával közvetlenül a hallóidegeket ingerli, így biztosítva a hallást. A készülék két részből áll: egy beültetett, és egy külső, fül mögött vagy testen hordató részből, amit beszédprocesszornak neveznek.
A CI közel három évtizedes magyar története 2014-ben fontos állomáshoz érkezik: most először tartják Budapesten a Cochleáris Implantáltak Európai Szövetségének szakmai konferenciáját, amelyet két magyar civil szervezet, a Magyar Cochleáris Implantáltak Egyesülete és a Fülimplantáltak Egyesülete szervezett meg.
A fórumon elismert szakemberek tartanak előadásokat a legújabb műtéti technológiákról, a felnőtt használók rehabilitációjáról és pszichológiai megsegítéséről, de a konferencia lehetőséget ad arra is, hogy a CI előtt álló és már megműtött sorstársak és szülők személyesen beszélhessék meg tapasztalataikat. A rendezvény az újszülött és csecsemőkori hallásvizsgálat fontosságára is szeretné felhívni a figyelmet, mert a műtéti eredmények azt mutatják, hogy ha egy hallássérült baba időben átesik az implantáción, akkor kb. 1-2 éven belül "utoléri" halló társait beszédértésben, hallásban, hangos beszédben és szókincs tekintetében is. Szép példája lesz ennek a konferenciát megnyitó rövid köszöntő, amit kisiskolás CI-s gyerekek mondanak el.
A konferencia és az CI-egyesületek fő üzenete, hogy bár a CI nem általános csodaszer, de ha optimálisan alkalmazzák, csodás hatása lehet: a korábban semmit vagy nagyon keveset halló hallássérült a mindennapi élethez elegendő hallásra tesz szert, és megnyílik előtte egy olyan világ, amit a CI nélkül nem tapasztalhatna meg.
Program, részletek a konferencia honlapján