Díjeső a szakterületükön kiemelkedő kutatásokat is végző orvosoknak, gyógyszerészeknek.
Talán csak a filmiparban láthatunk olyan csillogó, ünnepélyes díjátadókat, amilyen a tudományos kutatásokban jeleskedő orvosoknak, gyógyszerészeknek járó Nemzetközi Medis Award csütörtöki átadója volt. Igaz, az idén már nyolcadik alkalommal Ljubljanában megrendezett eseményt az online térbe kényszerítette a járvány, az emelkedett hangulat és a győztesek öröme így is tapintható volt.
Mint az eseményen is elhangzott a Nemzetközi Medis-díjat 2014-ben azzal a céllal alapította a ljubljanai Medis Gyógyszergyár, hogy Kelet- és Délkelet-Európában népszerűsítse az orvostudomány kiemelkedő eredményeit, hogy tisztelegjen azok előtt a kiváló orvosok és gyógyszerészek előtt, akik rendszeres munkájuk mellett kutatásokat is végeznek. Nélkülük nem létezne innováció az orvostudományban és a gyógyszerészetben, és nem létezne hatékony betegségkezelés sem.
A díj tekintélyét jelzi, hogy csak olyan pályázók jelentkezhettek, akik tudományos kutatási eredményeiket 1500-nál nagyobb impakt faktorral rendelkező tudományos kiadványokban publikálták. Idén kilenc szakterület 229 kutatója jelentkezett a versenyre kilenc országból: Ausztriából, Bosznia-Hercegovinából, Bulgáriából, Horvátországból, Észak-Macedóniából, Szerbiából, Szlovéniából és Magyarországról. Végül 181 pályázat felelt meg az összes feltételnek ahhoz, hogy a díj jelöltje lehessen. Magyarországról több, mint 30 pályázatot adtak be a szakemberek különböző kutatási területekről.
A megfelelt 181 pályázatból egy független nemzetközi tudományos bizottság választotta ki azt a 19 döntőst, akik közül csütörtökön győztest hirdettek. A zsűribe nemzetközi hírű professzorokat hívtak meg, így például Magyarországot prof dr. Sziller István képviselte, aki a nőgyógyászati témakörben beérkezett nemzetközi cikkeket értékelte.
A csütörtöki díjátadón reflektorfénybe hozták mind a 19 döntőst, hiszen valamennyiük kutatómunkáját kiemelkedőnek értékelte a bizottság. A bemutatott döntősök között szerepelt egy magyar szakorvos, dr. Nemes Réka, aki az intenzív terápia és aneszteziológia területén indult kutatómunkájával. Tudományos cikkének címe: Akceleromiográfiás és elektromiográfiás neuromuszkuláris monitorozásból kiváltott válaszok ipszilaterális és szimultán összehasonlítása. A cikket az Anesthesiology című tudományos folyóiratban publikálták.
A csütörtöki díjátadó feszültségét jelzi, hogy mind a 9 szakterületnek legalább két döntőse volt, sőt pulmonológia és allergológia területen három kutató is versenget a Medis Awardért. Végül a győztesek a következők lettek:
Gasztroenterológia
• Christoph Grander, Ausztria
Nőgyógyászat
• Luka Roškar, Szlovénia
Intenzív terápia és aneszteziológia
• Marija Vukoja, Szerbia
Neurológia
• Aleksandra Tomić Pešić, Szerbia
Szemészet
• Fanka Gilevska, Észak-Macedónia
Gyermekgyógyászat
• Matej Šapina, Horvátország
Gyógyszerészet
• Marin Jukić, Szerbia
Pulmonológia és allergológia
• Gordana Drpa, Horvátország
Reumatológia
• Gorica Ristić, Szerbia
A Nemzetközi Medis Award vakamennyi győztese „A Jövő” című bronzszobrot, valamint bruttó 2500 Euró értékű kutatási támogatást nyert el. A díjátadó YouTube videofelvétele itt érhető el.