Szerkezeti összefüggés található az ember két, alapvető azonosítást végző agyrésze között.
A lipcsei Max Planck Idegrendszeri Mechanizmusok az Emberi Kommunikációban Intézet egy fiatal kutatója, Helen Blank megállapította, az emberi agy hangot, illetve arcot felismerő központjai közvetlen kapcsolatban állnak egymással, ez teszi lehetővé a két idegrendszeri működés közötti szinte azonnali összefüggéseket.
Az egyes agyterületek a szervezet és a gondolkodás különböző működéséért felelősek, így például más agyterület teszi számunkra képpé azt, amit a szemünkkel látunk, egy másik felel a szagokért, amelyeket az orr szaglóhámja fog fel, és megint más a nyomásérzékelő receptorok által közvetített ingerek feldolgozásáért.
Az eddigi feltételezések szerint a másik ember felismerése során a hang és az arc érzékelése két különböző folyamat, amely valamely magasabb gondolkodási szinten kapcsolódik össze.
Helen Blank a mágneseses rezonanciavizsgálat különleges formáját alkalmazta, melynek adatait az agy fehérállományának matematikai modellezésével tanulmányozta. Így sikerült felfedezni az arc-, illetve a hangfelismerésért felelős területek közvetlen kapcsolatát.
"Különösen érdekes, hogy az arcot felismerő terület sokkal szorosabban kötődik a hangot azonosító területhez, mint azok az agyi területek, melyek lényegesen közelebb találhatók, és a hangfelismerés általánosabb jellemzőihez tartoznak" - mondta a kutató.
Valószínűleg ez az eredmény továbbviheti annak pontosabb magyarázatát, hogy milyen folyamat játszódik le az agyunkban, amikor a telefonban megszólaló ismerős hang hallatán a beszélő arca azonnal felidéződik bennünk.