• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nincs változás a változókorban a szívben

Hírek Forrás: MTI

Mégsem igaz, hogy a hormonális változások miatt ugrik meg a szívbetegség-veszély a klimax után?

Hamisnak bizonyult a régi feltételezés, hogy a fiatalabb nőket a hormonok megvédik a szívbetegségektől, míg a változás kora után a szívroham esélye megnő - amerikai kutatók vizsgálata arra utal, hogy ennek valószinűleg a fordítottja igaz: a férfiaknál valamilyen tényező fiatal korban felgyorsíthatja a koszorúér-betegséget, de egyébként férfiak és nők a kor előrehaladásával egyformán lesznek szívbetegek.

Számos közvéleménykutatás bizonyította, ha az embereket megkérdezik, miben halnak meg leggyakrabban a férfiak, azonnal rávágják a helyes választ: szívrohamban. A nők vezető halálokában azonban nem ilyen határozottak. Holott a statisztikák azt bizonyítják, hogy mind a férfiak, mind a nők halálát legtöbbször valamilyen szív- és érrendszeri betegség okozza, sőt a legújabb európai adatok szerint több nő veszti el életét szívbetegség következtében, mint férfi.

Dhanajay Vaidya és munkatársai az 1916 és 1945 között Anglia, Wales és az Egyesült Államok területén született emberek adatait hasonlították össze matematikai módszerrel a British Medical Journalban megjelent tanulmányukban. Az egyes korcsoportokról készítettek statisztikai "pillanatfelvételeket".

Ha az életkort folyamatként tanulmányoznák, akkor más lenne az eredmény. "Való igaz, hogy a változás kora a nők esetében nagy biológiai esemény, de a szív- és érbetegségek szempontjából semmi különös nem történik" - írják a kutatók.

"A szív és az erek sejtjei úgyanúgy öregszenek, mint a test többi sejtjei, ezért a kor előrehaladtával mind több nőt ér infarktus vagy szélütés".

Ez nem minden betegségre igaz. A munkacsoport azt igazolta, hogy az emlőrák-halálozás a változás kora után lassul, valószínűleg azért, mert a hormonális helyzet változik. A nők szív- és érbetegség okozta halálozása viszont a korosodással évente átlag nyolc százalékkal növekszik, majd állandósul.

Úgy tűnik, hogy a fiatal férfikorban van valami tényező, amely őket érzékenyebbé teszi a szívhalálra, tehát a nők védettsége fiatal korban csak látszólagos.