A beteg és a család az ópiát alapú gyógyszeres kezelésnél a közelgő halált véli felfedezni.
Nemzetközi konferenciát tartottak Budapesten az ópiátok gyógyászati célú felhasználásáról. Az ATOME (Access to Opioid Medication in Europe – Ópiát alapú gyógyszerekhez való hozzáférés Európában) projekt célja, hogy javítsa a betegek hozzáférését az ópiát alapú gyógyszerekhez abban a 12 közép-kelet-európai országban, amelyekben statisztikailag bizonyítottan alacsony az egy főre jutó morfin felhasználás - közölte az Egészségügyért Felelős Államtitkárság a kormányzati honlapon.
Hazánkban a közép-kelet-európai országokhoz hasonlóan alacsonynak mondható az ilyen típusú gyógyszerek felhasználási aránya és megállapítható, hogy a tendencia alakulásában több tényező együttesen játszik szerepet. Az elsők között említhető a társadalmi hozzáállás, vagyis az a jelenség, hogy a beteg és a család az ópiát hatóanyagot tartalmazó gyógyszerekkel történő kezelés mögött a közelgő halált véli felfedezni. A jogi szabályozás, illetve a fájdalomcsillapításra vonatkozó helyes gyakorlati ismeretek területén a tájékozottság javításában további előrelépés lehet indokolt.
A témában rendezett konferenciát Dr. Páva Hanna, az EMMI Egészségügyért Felelős Államtitkárságának helyettes államtitkára nyitotta meg. Megnyitójában kiemelte a hospice ellátás fontosságát, emlékeztetett arra, hogy e terültet kutatására, oktatására külön tanszék is megalakult. Elmondta továbbá, hogy az új kötelező szakorvos képzésbe beépítésre kerültek a palliatív ellátásra vonatkozó szakmai és kommunikációs oktatási elemek, valamint a WHO fájdalomcsillapításra vonatkozó ajánlásai. Az egynapos rendezvényen magyar és nemzetközi szaktekintélyek tartottak előadást a fájdalomcsillapítás, a palliatív ellátás és az ártalomcsökkentés globális és hazai helyzetéről.
A tájékoztató előadásokat követően a résztvevők, akik az orvos szakértők mellett egészségügyi szakpolitikusok és betegszervezetek közül kerültek ki, négy témában kerekasztal egyeztetéseken vitatták meg az ópiátok növekvő mértékű felhasználásának, illetve a palliatív medicina fejlesztésének további szükséges lépéseit. A konferencia értékes lehetőség volt arra, hogy az ópiátokhoz való hozzáférés javítását érintő kérdések alapos, átfogó, nemzeti szempontok szerint átvilágítására és megbeszélésére kerüljön sor. A 2011-ben közzétett WHO irányelvek beépítése a nemzeti egészségpolitikában, így hazánkban is előremutató változásokat indíthat el az ópiátok felhasználása, az ellenőrzés szempontjainak átértékelése, az orvos szakmai irányelvek kidolgozása és a jogalkotás területén.