• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Nyitott megközelítéssel az életvégi döntésekért

Hírek Forrás: Weborvos

A halál társadalmi tabuja miatt nem ismerjük az életvégi szakaszban felmerülő döntési lehetőségeket.

A nemrég bejegyzett Életvégi Tervezés Alapítvány interaktív előadássorozatot indít az életvégi területek kérdéseiről Budapesten. Az öt őszi előadás olyan témákat dolgoz fel, mint  a hospice ápolás, a temetkezéshez kapcsolódó teendők, az egészségügyi önrendelkezés, a végrendelkezési módok és a betegségről, halálról való kommunikáció lehetőségei.

Amíg nem tapasztaljuk a saját bőrünkön, addig bele se gondolunk, hogy milyen fontos kérdések ezek, pedig akkor már lehet, hogy késő elkezdeni válaszokat keresgélni, tervezgetni. Általában sem az orvos, sem a család nem tudja hogyan beszéljen ezekről a kérdésekről, egyáltalán miket kell a halál közeledtével átgondolni.

Alapítványunk azért a célért jött létre, hogy az emberek az élet bármely szakaszában nyíltan beszélhessenek az életvégi kérdésekről. Az élet végességének elfogadása a gyakorlatias teendők előkészítésén túl egy olyan változást is hozhat az életszemléletben, amitől életünket teljesebbnek, értelmesebbnek élhetjük meg, ez pedig nem csak az idősek vagy betegek számára lehet hasznos - írják közleményükben a szervezők.

Szeptember 22-én, a sorozat első előadásán dr. Muszbek Katalinnal, a Magyar Hospice Alapítvány orvos-igazgatójával beszélgetnek majd arról, hogy milyen az élet a hospice ellátásban. Szeretnék egy kicsit közelebb hozni az érdeklődőkhöz a valódi hospice tapasztalatokat, hogy életszerűbbé tegyék, kiszínezzék a társadalomban élő merev, talán ijesztő képet. A sorozat többi  előadásán is az a cél, hogy az aktuális jogi adottságok között megvalósuló gyakorlati alternatívákat ismertessék, és hogy fel lehessen tenni azokat a kérdéseket, amiket eddig nem volt  lehetőség feltenni. Az Aranytíz Kultúrházban megrendezett őszi előadássorozat időpontjai és témái:

2014. szeptember 22. hétfő 18:00 – Élet a Hospice-ban – dr. Muszbek Katalin (pszichiáter, a Magyar Hospice Alapítvány orvos igazgatója)
2014. október 6. hétfő 18:00 - Teendők haláleset után – dr. Angyal Eleonóra (kegyeleti szakértő)
2014. október 20. hétfő 18:00 - Önrendelkezés az intenzív osztályon – dr. Zubek László (intenzív terápiás szakorvos)
2014. november 17. hétfő 18:00 - Végrendelkezési lehetőségek, hagyatéki eljárás – dr. Lábady Tamás (polgári jogi bíró, egyetemi oktató)
2014. december 2. kedd 18:00 - Hogyan beszéljünk a betegségről, halálról? – dr. Bíró Eszter (tanácsadó szakpszichológus, Magyar Hospice Alapítvány)

Az Életvégi Tervezés Alapítványt

2014. nyarán alapította három hospice önkéntes. Az alapítvány fő  célja, hogy az emberek pro-aktívan foglalkozzanak az életvégi kérdésekkel és ehhez nyújt segítséget információs portálján (eletveg.hu) és ismeretterjesztő előadásokon keresztül jogi,  egészségügyi, pénzügyi, pszichológiai és spirituális szakemberek bevonásával. A megfelelően informált, lehetőségeivel, jogaival és kötelezettségeivel egyaránt tisztában lévő ember számára a  halálközeli időszak könnyebben feldolgozhatóvá válik, a korábban megszokott tudatos döntéshozatal ebben az életszakaszban is érvényesülni tud.