Azokon a területeken, ahol a fertőzés felbukkan, ajánlott elhalasztani a véradást.
Idén a szokásosnál később kezdődött a nyugat-nílusi láz általában júniustól-novemberig tartó szezonja, és még egyáltalán nincs lecsengőben. Magyarországon eddig 12 esetet jelentettek, legutóbb egy hét alatt négyet: egyet-egyet Budapestről, Fejér, Csongrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyékből. Mindez az Európai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központ (ECDC) legfrissebb jelentéséből derül ki.
Európában egyébként júniustól október 1-ig összesen 88 nyugat-nílusi láz fertőzést regisztráltak, legtöbbet Olaszországban (51 eset), Romániában (17 eset) és Magyarországon. Az Európán kívüli szomszédos országok közül a legtöbb megbetegedést Izraelből (64), Oroszországból (16) és Szerbiából (16) jelentették.
Az ECDC jelentésében felhívja a figyelmet arra, hogy a biztonságos vér transzfúzió miatt is fontos, hogy az országok jelentsék az eseteket és a központ nyomon kövesse a fertőzés lefolyását, felbukkanásának területeit. Az unió idevonatkozó irányelve szerint ugyanis azokon a területeken, ahol a nyugat-nílusi láz felbukkan, ajánlott elhalasztani a véradást.
A nyugat-nílusi láz állatról emberre terjedő – vírusbetegség. Magyarországon rendszeresen előfordul, korábban évente átlagosan 4-5 esetet regisztráltak, de az utóbbi években többször is 20 körüli esetet jelentettek. A betegség szezonális időszaka hazánkban augusztus-október közé tehető.
A vírus gazdái a madarak, közöttük szúnyogok révén terjed, az emberbe is szúnyogcsípéssel kerül át. A vírus nagy távolságokra a költöző madarakkal jut el. A vírus emberről emberre természetes úton nem terjed, vér- vagy szervátültetéssel azonban a recipiens fertőződhet. A betegség lappangási ideje 2-14 nap között változhat.
A fertőzöttek körülbelül 80 százaléka tünetmentesen vészeli át a fertőzést, és egész életére immunis lesz a vírussal szemben. A többi fertőzött többsége is enyhe tünetekkel (láz, izomfájdalom, fejfájás, nyirokcsomó-megnagyobbodás, bőrkiütések), magától gyógyul. Csupán a betegek maximum 1 százalékánál alakulnak ki súlyosabb idegrendszeri szövődmények: agyhártyagyulladás illetve agyvelőgyulladás. Főként idős vagy immunkárosodott betegek esetében ez halálos lehet.