• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Obama szülési szabadságot kezdeményez

Hírek Forrás: MTI

Az USA elnöke szerint Amerikában is lennie kellene szülési szabadságnak.

Az Egyesült Államoknak csatlakoznia kellene a fejlett világ többi részéhez abban, hogy hogy fizetett szabadságot biztosít az újszülöttek édesanyjának - jelentette ki hétfőn Barack Obama amerikai elnök.

"Sok asszony még egynapos fizetett szabadságra sem tud elmenni, ha szül, nos ez nagyon alacsony mérce" - hangoztatta az elnök a Fehér Házban a Dolgozó családok csúcstalálkozója címmel megrendezett eseményen.

Hangoztatta, hogy az amerikai társadalomnak képesnek kell lennie arra, hogy rendezze ezt az ügyet, rámutatva, hogy ha Franciaország be tudta vezetni a szülési szabadságot, akkor az Egyesült Államoknak is ki kellene találnia, hogyan oldja meg ezt. Az elnök kongresszusi választási évben tűzte napirendre fizetett szülési szabadság kérdését, amely mobilizáló hatással lehet a női szavazókra.

Obama ugyanakkor nem nevezte meg, hogy milyen forrásokból kívánja fedezni a szülési szabadság költségeit. Noha a családi ügyek miatti szabadság lehetőségét több amerikai cég is juttatásként kínálja fel alkalmazottainak, szövetségi szinten ezt semmi sem szavatolja. Az 1993-ban elfogadott, a családi egészségügyi szabadságról rendelkező törvény is csak azt követeli meg a munkáltatóktól, hogy orvosi vagy családi okok felmerülése esetén fizetés nélküli távolmaradást engedélyezzenek az alkalmazottaiknak.

Az elnök méltatta Kaliforniát, Rhode Islandet és New Jerseyt, ahol állami szinten már bevezették ezt a juttatást. Rosa DeLauro demokrata képviselőnő korábban beterjesztett egy szövetségi törvénytervezetet, amely értelmében a bevezetendő 12 heti szülési szabadság költségeit egyfelől a munkáltatók állnák, másfelől a munkavállalók bérének 0,2 százalékából fedeznék.

DeLauro hétfőn közölte: Barack Obama, annak ellenére, hogy a 2008-as kampánya idején azt ígérte, nem fogja megemelni az évi 250 ezer dollár alatti jövedelemmel rendelkező családok adóját, megígérte neki, hogy támogatni fogja a törvényjavaslatát, amely minden 10 dollárnyi fizetést csak 2 cetnyi adóval terhelne meg. A republikánus többségű képviselőházban azonban nincs esély egy ilyen jogszabálytervezet elfogadásának.

Maga Obama a hivatalba lépése után hatheti fizetett szabadságot engedélyezett a Fehér Ház alkalmazottainak, ha gyerekük születik, vagy ha ők vagy valamelyik családtagjuk megbetegszik. Az elnök azonban kongresszusi felhatalmazás nélkül nem tudja megadni ezt a juttatást az összes szövetségi alkalmazottnak.

"Egyetlen fejlett ország van csak a világon, amely nem kínál fizetett gyerekszülési szabadságot, az pedig mi vagyunk" - mutatott rá az elnök.

Obama egyúttal arra bátorította a munkaadókat, hogy alkalmazzanak rugalmas munkaidőt, és arra utasította a szövetségi intézményeket, hogy ahol erre csak lehetőség van, vezessenek be rugalmas munkarendet. Sürgette, hogy a kongresszus fogadjon el olyan törvényt, amely védi az állapotos munkavállalókat és "családbaráttá" teszi a munkahelyeket.

Az elnök, aki a kérdéskörrel kapcsolatban a CNN hírtelevízióban is megszólalt, felidézte, hogy az anyja egyedülállóként milyen nehézségekkel nézett szembe, amikor őt felnevelte, és arra kis kitért, hogy feleségével annak ellenére sem volt könnyű gondját viselni a lányaiknak, hogy Michelle-lel olyan juttatásokban részesültek, amilyen sok amerikai munkavállalónak nem jár.

USA