• nátha
    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

    • Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

      Tudományos bizonyítékok támasztják alá a húsleves gyógyerejét

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Okostelefon, vészjelző karperec, figyelem

Hírek Forrás: MTI

Vizsgálják is, hogy a digitális eszközök hogyan könnyítik meg a szépkorúak életét.

Elindult az időseket segítő infokommunikációs modellprogram, a projektben Budapest V. kerülete, valamint Szombathely és Kisvárda vesz részt - jelentette be a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium (NFM) infokommunikációért felelős helyettes államtitkára az idősek világnapján tartott sajtótájékoztatón csütörtökön Budapesten.

Solymár Károly Balázs hozzátette: a 2016. februárig tartó program célja az idősek életének megkönnyítése az infokommunikáció eszközeivel. A programot az NFM 10 millió forintos keretösszeggel támogatta, ebből vásárolták meg a 75 év felettiek mindennapjait megkönnyítő eszközöket, okostelefont, internet-szolgáltatást és vészjelző karpereceket.

Az eszközöket kiszállították, a diszpécserközpontokat felszerelték, helyszínenként 40 közösségi szolgálatban részt vevő diákot és 15 közfoglalkoztatott szociális szakembert és informatikust vettek fel - ismertette. Közlése szerint a projekt tudományos kutatás is egyben: ellenőrzött körülmények között azt vizsgálják, hogy a digitális eszközök hogyan könnyítik meg a szépkorúak életét.

Jeneiné Rubovszky Csilla, az NFM idősek alapszolgáltatásainak fejlesztéséért felelős miniszteri biztosa közölte: a részvételre első körben összesen 45 egyedül élő, 75 év feletti idős embert kértek fel.
A diákok szeptember óta tanítják az időseket az eszközök kezelésére, a rendszer már élesben működik. A vészjelző karperecen lévő gomb megnyomásával a jel azonnal beérkezik a diszpécserekhez, a központ munkatársa okostelefonon vagy az idős ember lakásában elhelyezett bázisállomás segítségével, kihangosítva kapcsolatot létesít a segítségre szorulóval. A karperec automatikusan is képes riasztást küldeni, ha az azt viselő személy aktivitása csökken, rosszul lesz vagy elájul - mondta.

Hangsúlyozta, hogy az idős emberek három alapvető problémával szembesülnek a mindennapokban: a magányossággal, az egészségi problémák miatt tartós gondozásra szorulnak, valamint kiszolgáltatottságuk miatt bűncselekmények célpontjai, ezekre a programban digitális eszközökkel próbálnak megoldást találni. Ismereteik szerint egész Európában nincs hasonló program, ami ezeket egyszerre kezeli.

elenleg Magyarországon 751 ezer 75 év feletti él, ami a lakosság 7,6 százaléka, de alig 15 év múlva már közel egymillióan lesznek, így a lakosság 10,7 százalékát fogják jelenteni - hangsúlyozta. A modellprogram - ami a generációk közötti kommunikációt is ösztönzi - gyakorlati tapasztalatait 2016 első felében összegzik majd.