Az önkéntesekből álló csapatok többnyire hétvégén, szabadidejükben működtetik a falvakban a mobil klinikákat.
A korlátozott mértékben elérhető egészségügyi ellátás miatt sokaknak súlyosbodott a betegsége, pedig rendszeres orvosi ellátással könnyen kezelhetők lennének – mondta a szabadeuropa.hu-nak Bogdan Avramenko 27 éves kardiológus, a FRIDA Ukrajna, egy ukrán–izraeli orvosi segélyszervezet orvosi koordinátora.
„Jelenleg a gyógyszerekhez való korlátozott hozzáférés több krónikus betegséget vagy a krónikus betegségek súlyosbodását okozza, ami nagyon rossz a betegek számára, mert olyan egyszerű betegségek, mint a magas vérnyomás, a cukorbetegség, nagyon egyszerűen és őszintén szólva igen olcsó gyógyszerekkel jól kezelhetők, de nem kapják meg a gyógyszereket – mondta. – Így ott maradnak a magas vérnyomással, a magas vércukorszinttel.”
Az orvosok a jelek szerint egyre több rákos megbetegedést is diagnosztizálnak – tette hozzá. „A korlátozott hozzáférés a szakemberekhez, a korlátozott hozzáférés az ultrahanghoz, az onkológiai szűréshez sok-sok új rákdiagnózishoz vezet.”
A csoport önkéntes orvosok segítségével, mobil klinikákon biztosít szakorvosokat a frontvonalhoz közeli falvakban és városokban, valamint az ukrán csapatok által az orosz erőktől nemrég visszafoglalt területeken. A helyszíntől függően naponta néhány tucat és 250 között látnak el betegeket, és havonta egyszer igyekeznek visszatérni a már meglátogatott helyekre, hogy utókezelést nyújtsanak.
Avramenko elmondása szerint a legkeresettebb szakorvosok közé a szemész, az endokrinológus és a kardiológus tartozik. A csapat gyermekvédőoltásokat is biztosít. A 14 orvos, aki vasárnap Hresztiscsében dolgozott, arra számított, hogy aznap körülbelül ötven-hatvan beteget lát el.
Az önkéntesekből álló csapatok többnyire hétvégén működtetik a falvakban a mobil klinikákat, mivel hétközben Ukrajna-szerte állami és magánkórházakban dolgoznak.
További részletek a teljes riportban