• nátha
    • Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

      Kutatók vizsgálják komolyan, létezik-e férfinátha?

    • A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

      A nátha ellen a mai napig nem tudunk mit tenni

    • Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

      Két náthagyógyszert el kellene felejteni - tiltás lehet a végük

  • melanóma
    • Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

      Drámai mértékben nő a melanomás esetek száma

    • Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

      Fényvédelem, önvizsgálat és tudás: együtt védenek a bőrrák ellen

    • A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

      A Szigeten is keresd a „rút kiskacsát”!

  • egynapos sebészet
    • Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

      Egynapos sebészet Pakson: hamarosan újraindulhat az ellátás?

    • A kecskeméti kórház orvosa lett az Egynapos Sebészeti Tagozat elnöke

    • Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

      Egy év alatt több mint 3000 műtét a kecskeméti egynapos sebészeten

Onkológiai intervenciós részleg a Semmelweis Egyetemen

Hírek 2024.12.10 Forrás: Semmelweis Hírek - Weborvos
Onkológiai intervenciós részleg a Semmelweis Egyetemen

A hővel történő daganatroncsolás teljes skálája elérhető itt, s a központnak jelentős szerepe lesz az oktatásban és a kutatásban is.

Egyedülállóan széles kezelési portfólióval, országos centrumként fogadja a daganatos betegeket a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika újonnan átadott Onko-intervenciós Részlege a Baross utcában. A központban a hővel történő daganatroncsolás teljes skálája elérhető, emellett jelentős szerepe lesz az oktatásban és a kutatásban is – hangzott el az átadási ünnepségen, majd dr. Merkely Béla rektor és a központ vezetője, dr. Deák Pál Ákos hivatalosan is megnyitotta a részleget.

Örömteli, hogy otthonra talált a Városmajori Szív- és Érgyógyászati Klinika Onko-intervenciós Részlege (korábbi nevén Képalkotó Vezérelt Ablációs Központ, KVAK) itt a Baross utcában. Ez az országban az első ilyen széles portfolióval rendelkező onko-intervenciós részleg − mondta dr. Merkely Béla, a Semmelweis Egyetem rektora a központ átadásakor. Hangsúlyozta, hogy az intézmény az ország és a régió legkiválóbb egyetemeként továbbra is a lehető legmagasabb színvonalra törekszik – célja bekerülni a világ száz legjobb egyeteme közé −, legyen szó oktatásról, kutatásról, betegellátásról. Ezt a rangsorokban elfoglalt helye is tükrözi. 

Az új helyen kialakított Onko-intervenciós Részlegen a hővel történő daganatroncsolás teljes skálája elérhető a rádiófrekvenciától a mikrohullámon át a krioablációig. A rektor kiemelte, mennyire fontos kiegészítő terápia ez az onkológiai ellátásban. A két éve átadott, az egész régióban egyedülálló sztereotaxiás navigációs rendszer pedig az elsődleges és áttétes máj-, vese-, hasnyálmirigy-, tüdő- és csontdaganatok kezelésének tervezését könnyíti meg, pontosabbá teszi a termoablációs beavatkozásokat. Mindemellett a központ zászlóvivő a vese-, máj-, és egyéb lágyrészbiopsziák terén is.

A daganatos megbetegedések a második leggyakoribb haláloknak számítanak Magyarországon, emiatt különösen fontos, hogy szélesítsük az egyetemen elérhető onkológiai ellátásokat, bővítsük a klinikai portfóliónkat, hogy az új technológiákat elsőként ott alkalmazhassuk, ahol a jövő orvosait képezzük – hangsúlyozta dr. Merkely Béla. Hozzátéve, hogy a központ kialakításával, fejlesztésével jelentős lépést tett az egyetem a csúcsteljesítmény irányába. 

 

A magyar orvostudomány számára is mérföldkő, hogy megnyithatjuk az ország első onkológiai intervenciós részlegét itt a Semmelweis Egyetemen – jelentette ki dr. Deák Pál Ákos klinikai főorvos, a központ vezetője, az Intervenciós Radiológiai Tanszék tanszékvezető-helyettese. Szavai szerint a központ átadásával Magyarországon is elérhetővé válnak a világ legmodernebb intervenciós radiológiai, minimál invazív kezelési technológiái – mivel országos centrumként működik, ezért az ország bármely egészségügyi intézményéből fogadják a helyi onkoteamek javaslata alapján küldött betegeket. Az itt alkalmazott eljárások, például a daganatos szövetek célzott hő vagy kémiai roncsolása, a tumorok vérellátásának elzárása, vagy a biopsziák precíziós végrehajtása mind a páciensek életminőségének javítását célozzák.

Egyúttal a részleg ahhoz is hozzájárul majd, hogy a jövő orvosai és radiológusai a legkorszerűbb ismeretekkel felvértezve léphessenek ki az orvostudomány világába, emellett dr. Deák Pál Ákos számít arra, hogy a tudományos életben is bizonyítani fognak, tekintve, hogy a központban alkalmazott egyedülálló technológiák rengeteg publikációra érdemes anyaggal szolgálnak. Beszédében köszönetet mondott mindazoknak, akik hozzájárultak a központ megvalósításához: az egyetem és a Klinikai Központ vezetőségének, és minden munkatársnak, akik a szervezésben, tervezésben és a kivitelezésben részt vettek. A részleg megnyitásával egy újabb lépést teszünk abba az irányba, hogy a Városmajori család ezen a helyen is a humánum és hivatástudat szellemét közvetítse, a legkorszerűbb technológiát az emberi méltóság és törődés szolgálatába állítva – tette hozzá dr. Deák Pál Ákos.

Fotó: Barta Bálint – Semmelweis Egyetem