Országos radontérképre és szigorúbb környezeti szabályozásra lenne szükség.
Országos radontérképre és a sugárterhelés szigorúbb szabályozásra lenne szükség - hangzott el a Pannon Egyetemen a hetedszer megrendezett, kétnapos Magyar radon fórum és Radon a környezetben nemzetközi workshop és konferencia előtti sajtótájékoztatón csütörtökön.
A radonból eredő sugárterhelésnek a lakosság a természetes környezetből sokkal nagyobb mértékben van kitéve, mint mesterséges forrásból: a talajból és építményekből felszálló radongáz tüdőbetegségeket okoz, ezért szükség lenne a hazai szabályozás szigorítására és egy országos radontérkép elkészítésére - mondta az MTI-nek Somlai János docens, a Pannon Egyetem Radiokémiai és Radioökológiai Intézetének tanára.
Hozzátette: több országban, így például Angliában az új építésű házaknál a radongázos területeken csak a megfelelő építési technikákat engedik alkalmazni, s az építési engedély kiadását is a radonvédelemhez kötik; Magyarországon ugyanakkor csak a munkahelyekre vonatkozik radonvédelmi előírás.
A radon-tartalom könnyen csökkenthető a lakásban: elegendő sokszor szellőztetni. A másik módszer, hogy a rések, repedések eltüntetésével megakadályozzák a radon lakásba áramlását.
Tájékoztatása szerint radontérkép elkészítése forrás hiányában eddig nem valósult meg. Az intézet mérése szerint Ajkán és Tatabányán biztosan magas a radon a lakásokban, mert ezeken a településeken még olyan építőanyagokat használtak, amik tartalmazták azokat az anyagokat, amikből a gáz felszabadul.
A magyar kutatók saját forrásaik segítségével mindössze 16 ezer lakásban tudtak méréseket végezni - jegyezte meg.
A konferenciára 15 országból 80 tudós érkezett, hogy megosszák tapasztalataikat, legújabb eredményeiket a radonszennyezéssel kapcsolatban. A radon a környezetben mindenhol megtalálható, természetes eredetű, radioaktív, színtelen, szagtalan nemesgáz; az egyik legnehezebb gáz, az urán egyik izotópjának bomlásterméke.